| Bionicle a întrebat:

Voi stiti ce este ala un verb tranzitiv?

3 răspunsuri:
| raluk27 a răspuns:

Este acel verb care poate determina complementul direct.
Poti pune intrebarea ajutatoare "ce?"
De exemplu: a citi (ceva), a intelege (ceva), a imagina (ceva), a vedea (ceva)
Verbe intranzitive: a merge, a alerga, a pleca sau alte verbe de miscare, precum si verbele care exprima o stare: a sta, a exista, a sedea

| Cameliapantiru a răspuns:

Da. Este un verb care accepta complement direct. De exemplu, a manca, a bea, a citi, a scrie, a copune, a crea, a canta, a dansa, a desena, a colora, a picta, a imagina, a vedea, a auzi, a simti, a mirosi, a gusta, a pipai, a mazgali.

| EmiliaTonciuVasile a răspuns:

Verbul tranzitiv e verbul care accepta un complement direct care sa il determine