| anonim_4396 a întrebat:

Vom vorbi peste trei zile. numeralul cardinal trei este: subiect atribut sau complement?

Răspuns Câştigător
| LionDen a răspuns:

Atribut.

| unknownn a răspuns (pentru LionDen):

Cum ai pus intrebarea? Eu am pus intrebarea: Cand vom vorbi? Peste trei zile.
Cand e intrebare specifica complementului circumstantial de timp.
Deci raspunsul corect e :complement.

Răspuns utilizator avertizat
10 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Raspuns corect:
trei - atribut adjectival.

| Vichtory a răspuns:

Este Complement, uite sursa http://ro.wikipedia.org/wiki/Numeral
Uite-te la "Functiile sintactice" si o sa vezi ca atribut nici nu poate sa fie.

| mat31new a răspuns:

Nu este o intrebare, este un raspuns... trei = atribut

| WoKy a răspuns:

Complement.pentru ca verbul este la viitor si se ia cu totul, adica "vom vorbi"--> cand vom vorbi>---> peste trei zile

| delia1999 a răspuns:

Cand vom vorbi? peste 3 zile

=>complement

| LionDen a răspuns:

Scuze,n-am pus intreabarea, am raspuns la caterincalaughing. Scuzerolling on the floorPS: ma gandeam ca e numeral ordinal.E CCT:d.

| AndreeaDeeaXd a răspuns:

Este Atribut, deoarece intrebarea pe care ati pus.o majoritatea nu este cea corecta! Corect este: Cand vom vorbi (? pusa la un vb =>>> Complement) Peste zile ( suna ciudat!). Peste cate zile? Peste trei (? pusa unui subst. =>> Atribut). Deci este Atribut!