| anonim_4396 a întrebat:

Douazeci de eleve fac parte din echipa de dansuri a scolii. numeralul cardinal douazeci este: subiect atribut sau complement?

6 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Douazeci - subiect exprimat prin numeral cardinal propriu-zis, feminin, plural, caz Nominativ.
Observatie: Numeralele cardinale de la 20 in sus, preiau functia sintactica a substantivului determinat, datorita intercalarii prepozitiei simple "de" intre substantivul determinat si numeral.

| Al3xVS a răspuns (pentru Corina):

Cati ani ai de stii atatea?

| Corina a răspuns (pentru Al3xVS):

Mult mai multi decat tine. Cred ca as putea sa-ti fiu mama. In plus, eu am facut scoala serioasa, nu ca in ziua de azi!

| PufoseniaDF a răspuns:

Atribut pentru ca determina substantivul "de eleve".

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atribut, deoarece sta langa un substantiv.

| Al3xVS a răspuns:

Subiect