| Dina2306 a întrebat:

Vreau niste sugestii sau indicatii si nu rezolvarea mot-a-mot!
Mi se cere sa calculez partea intreaga a fractiei 1/(x^2+1). Cum? ^^

Răspuns Câştigător
| Danιel a răspuns:

Fie functia:
ƒ : R -> R, ƒ(x) = [1/(x^2+1)]

Observam ca numitorul fractiei (x^2+1) este pozitiv, oricare ar fi x apartinand lui R. Deci, ƒ este o functie para => ƒ(x) = ƒ(-x).

Hai sa testam cateva valori in ƒ.
x = 0 => ƒ(0) = [1/(0^2+1)] = 1
x = 1 => ƒ(1) = [1/(1^2+1)] = 0
x = 2 => ƒ(2) = [1/(2^2+1)] = 0
Observam ca daca x este diferit de 0, ƒ(x) = 0. In caz contrar, ƒ(x) = 1.
* Demonstreaza de ce ƒ(x) = 0, oricare ar fi x diferit de 0.

Metoda mea sper sa te ajute. Ai de-a face cu studiul unei functii. Daca ceva nu-ti este clar, imi poti raspunde.

2 răspunsuri:
| emi1998 a răspuns:

Pai pentru x minim(0) este 1 dar daca zice ca x este nenul atunci partea intreaga este 0. Spune daca vrei sa extind.