| Francesca_9612 a întrebat:

Vreau sa dau la liceu cu profil mate-info. Ce ma sfatuiti? Multi mi-au zis ca e cea mai mare greseala sa dau la mate info... Dar la alt ceva nu stiu la ce as putea sa dau. Voi ce ziceti?:*

3 răspunsuri:
| NickiMinaj a răspuns:

Nu e greu, dar o sa ai multa treaba fata de colegii de la filologie si ce profiluri mai sunt pe la voi prin liceu. de asemenea, un bac nasol. avantajul este ca nu o sa-ti putrezeasca bila in astia 4 ani, dar, ma intreb, se merita?!

| DianaScorpio a răspuns:

Eu sunt in clasa a 9-a, la profil de matematica-informatica cu informatica intensiv si imi place foarte mult pana acum. Si eu anul trecut am avut tot o dilema de genul acesta, in sensul ca nu stiam ce sa aleg intre mate-info si filologie. Eram printre cei mai buni din clasa la matematica, desi nu era tocmai o materie care ma atragea. Insa tinand cont ca nu imi place sa citesc decat f putine tipuri de carti, ca nu imi place latina, si ca la filo la noi se facea franceza anul 5, ori eu in 5-8 am facut germana, am ales profilul de mate-info pe care l-am mentionat mai sus pentru ca era cu a doua limba, germana.

Acum, eu am mai gandit si inca gandesc intr-un fel: Adevarul este ca profilele de uman te "limiteaza" atunci cand vrei sa iti alegi o facultate respectiv o meserie. Orizonturile se schimba de la an la an si nu ai de unde sa stii exact ce te vei face cand vei termina liceul. Mate-info e profilul care iti da cele mai multe optiuni pe viitor, sau cu alte cuvinte te poti face cam orice terminand acest profil. De exemplu daca esti la un profil de uman (filo, stiinte sociale), si la final cand termini liceul vrei sa faci facultatea de economie sau mai stiu eu ce, va fi foarte greu, pentru ca va trebui sa recuperezi toata matematica din liceu...si nu toti pot asta.

Tu stii cel mai bine la ceea ce esti mai buna si la ce nu. Tot ce pot sa iti spun este ca la mate-info materia de baza pe care trebuie sa o sti foarte bine si sa te chinui sa tii pasul cu ea, e matematicahappy

La acest profil tezele sunt asa: pentru mate-info cu info intensiv:
--doua teze din info pe semestru si se face media intre ele(desi unii profesori dau doar una,depinde de fiecare)
--teza la romana
--teza la matematica
--teza la alegere dintre biologie, chimie sau fizica

la mate-info cu engleza intensiv:
--teza din info
--teza din engleza
--teza la romana
--teza la matematica
--teza la alegere dintre biologie, chimie sau fizica

Sper ca te-a ajutat cu cevahappy

| AndradaVrq a răspuns:

Eu sunt clasa a 9-a la Matematica - Informatica intensiv Informatica.
La inceput mi s-a parut foarte greuuu! AM avut chiar si un 4 la matematica. si a fost primul 4 pe care l-am luat in viata mea X_x.
Sunt clasa a 9-a, sem 2. Si m-am acomodat si cu orele multe de informatica si de matematica. Am intrat si cu o medie destul de mare din punctul meu de vedere thinking 9, 41. Acum e bine, ma descurc! big grin Si. eu zic ca e bine s mergi la mate-info pentru ca atunci cand termini a 12-a primesti diploma de competente digitale sau informatice si te poti angaja foarte usor big grin!