| DaReZon a întrebat:

Vreau sa dau la liceul militar. Ce imi puteti spune despre acesta (este greu la matematica?) si ce asi putea deveni dupa absolvire?

7 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Pai cum, tu vrei sa mergi la liceul militar dar nu stii nimic despre asta?laughing
Dupa ce termini liceul automat esti angajat cu un salar foarte foarte bun + poti sa dai si la facultate iar daca cumva te trimit cu locul de munca intr-un alt oras ai apartament de munca pe gratis si alea arata foarte bine.Trebuie sa mergi la Centrul Militar din judetul tau, acolo pui intrebari si daca te hotarasti data viitoare cand mergi sa te inscrii trebuie sa iti duci si parintii pentru a semna actele etc, daca nu stii unde e si nici parintii tai iti intrebi dirigintele sau directoarea/directorul ei stiu.
Succes!

| catalin94 a răspuns:

Da... daca inveti poti creste in grade, matematica este de modul 1 adica cea care se face pe profilul real in liceu, daca vei termina liceul, nu ai salariul chair asa mare te poti baga in mapn sau sa paznic la fabricile de arme si munitii din Romania sau oriunde ...majoritatea care termina liceul militar se inroleaza in armata SUA, desi ai un salariu foarte mare acolo este si foarte periculoswinking daca mai vrei amanunte: enighel_2007winking

| mixxjim a răspuns:

Este un liceu cu profil real, numai ca este un liceu militar, asta inseamna instructie militara, cred ca asta trebuie stiut in primul rand, pentru ca nu este deloc usor. trebuie sa ai o conditie fizica foarte buna sa rezisti la aceasta instructie, plus ca in anul I te chinuie toti, inghiti toate umilintele pamantului. in afara de instructie, ai regim de cazarma. adica stai intr-un internat si nu iesi decat cu permisie, doar daca meriti (ai rezultate bune la invatatura si instructie militara) si cand se poate. cred ca asta este important de stiut, pentru ca sunt si care nu rezista la partea cu instructia si regimul de cazarma si pierd un an, pierd admitere, plus socul psihic. deci parerea mea este ca trebuie sa-ti placa mai mult decat orice sa fii militar si sa-ti doresti mai mult decat orice sa devii asta. dupa liceu poti face orice facultate sau academia militara, pentru a deveni ofiter superior. succes!

| Hash001 a răspuns:

Nu te du la un liceu militar, pierzi toata perioada frumoasa a vietii. Daca vrei un serviciu militar dupa liceu poti face orice liceu si dai la academie.

| Auras95 a răspuns:

Pai am un coleg este a 11 a la liceul militar. El vrea sa dea la medicina dupa absolvire, nu a spus nimic de cv greu la mate dar trebuie totusi sa inveti, a mai zis si ca daca ramai corijent dai 80 de mil, dar daca inveti pe parcurs cresti si in grad... uite si site-ul de unde te poti informa mai bine;) http://www.cantemircml.ro/

| Deeennnnnnniiiiiiissssssssaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Bagă id meu (dennii_09) şi iţi spun câte vrei despre liceul militar

| suzi a răspuns:

Liceul militar este f greu, se bazeaza mai mult pe lb straine si istorie. matematica e la fel ca si in alte licee de ori unde. dupa absolvire poti deveni militar sau politist sau jandarm sau medic, sau orice vrei tu nu conteaza, cu acest liceu poti deveni orice. si un liceu bun este cel din campulung moldovenesc.