| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa intru la liceul militar din breaza spuneti-mi si mie ce se da la proba sportiva, cum se intra la fete, si cum e dupa aia e greu sau usor cu matematica ca am vazut ca e profil de mate-info.

Răspuns Câştigător
| sububu1234 a răspuns:

La proba sportiva ai alergare de rezistenta 1000 metri in 4 :15 minute
si un traseu utilitar aplicativ care consta in :
1.Două sărituri în lungime, succesive, de pe loc lugimea cumulata sa fie de minin 3, 40m
2.Aruncarea a 4 mingi diferite la ţintă(oina, handball, volei, bachet)
3.d) Flotări - pentru candidaţii de sex feminin(2 minim maxim 8 )da iti scade din timp daca nu le faci toate
3.Deplasare în echilibru pe bănci de gimnastică
4.) Săritură în sprijin depărtat peste capra de gimnastică
5.) Săritură în sprijin depărtat peste capra de gimnastică
6.Escaladarea unui obstacol
7 ) Sărituri în spaţii marcate pe sol
8 ) Târâre pe sub un obstacol
9 ) Ridicare şi transport de greutăţi printre jaloane
10 Alergare 25 m
toate astea in 1:30
si la fete ai sanse mai grele sa intri deoarece dintr-o clasa de 30 de elevi doar 5 locuri sunt rezervate fetelor 25 baietilor iar cu matematica o m1 nu ai ce face subiectele de bac sunt aceleasi pentru toti.

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Cum vine întrebarea asta „Cum se intră la fete"? La fete unde, în dormitor, în toaletă?
Construcția frazei e tare anapoda.
E adevărat că s-a împămîntenit ideea, ca de pe vremea lui „Moș Teacă", precum că militarii nu prea aveau chiar așa multe cunoștințe de carte, dar acum cred că și la materiile de cultură generală e greu a trece printr-un liceu de profil militar și nu numai cele specific cazone sînt prioritare într-un asemenea liceu.
Breaza e o localitate, adică un substantiv propriu și, din cîte știu eu, de cu peste 60 de ani în urmă, la aceste substantive inițiala se scrie cu majusculă. După Breaza trebuia pus un punct și reluat textul cu literă mare.
Ai pus vreo trei întrebări dar nu văd niciun semn de întrebare în acest text.