| adi1adi a întrebat:

Vreau să învăț chimia, dar nu știu mai nimic, cum și de unde ar trebui să încep? Pe scurt vreau să învăț chimia de la 0 chimia

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Scoala discovery = chimie

| sierra1 a răspuns:

Domnia ta fiind in ce clasă?

| WhiteLife a răspuns:

Fa rost de niste manuale de clasa a 7-a (PDF pe net, biblioteca scoliii, librarii), apoi de liceu. In paralel urmareste lectii pe Youtube, sigur gasesti si profesori romani, dar iti recomand Crash Course. Daca scrii pe Youtube "learn chemistry" gasesti multe video-uri.

| isemilia a răspuns:

Care chimie? Organica, anorganica, fizica, analitica sau biochimie?
Cel mai bine inveti lucrurile de baza despre atomi, despre ioni si cationi, sarcina, formula nr de moli, masa molara, baze, acizi, saruri etc. Poti incerca, daca vrei sa o faci, sunt niste mini-enciclopedii (cele serioase, de peste 1000 de pagini), in care ai informatii destul de detaliate (desigur, multe lucruri sunt omise, e aproape imposibila existenta unei carti care sa contina toata teoria) despre o anumita ramura [principala] a chimiei. (din cele 5 mentionate anterior) Sau in manualele scolare...