| AntoniaOrman a întrebat:

Vreau sa invat o limba nordica.Pe care mi-o recomandati?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Engleza sau germana sant destul de utile cand vrei sa pleci la munca in strainatate

| AvalohAlyn a răspuns:

Suedeza sau daneza...dar iti recomand mai bine sa inveti engleza si franceza.Acestea 2 sunt cele mai cautate si vorbite limbi din lume.Si e important sa le stii.

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De fapt germana e mai importantă iar chineza e cea mai vorbită limbă din lume.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru T0T):

Si atunci de ce se invata in majoritatea scolilor din lume engleza si franceza? Nu la toate, corect, dar la foarte multe.

| T0T a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu cred că în majoritatea școlilor din lume, adică nu am de unde să știu, eu am făcut germana, și sunt mulți vorbitori de limbă germană și țările alea unde se vorbește germana au o economie mai dezvoltată. Franceza rămâne limbă extrem de importantă și încă mai vorbită dar importanța ei a scăzut. Dar se învață și foarte mult germană, căci eu am făcut germana iar chineza e prea greu de învățat. Dar să nu uităm de spaniolă, că eu am uitat de ea, care se învață mult mai mult în școlile din SUA și este mult mai vorbită decât franceza.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Engleza rămâne a doua cea mai vorbită limbă din lume și poate cea mai importantă încă. Acum nu știu căci China are cea mai tare economie și cei mai mulți vorbitori sunt de chineză...Deci nu știu dacă chiar mai e cea mai importantă, dar pentru noi europenii este.

| AntoniaOrman explică (pentru AvalohAlyn):

Engleza o stiu deja. Si stiu si franceza dar nu perfect.

| Nirvanaaa a răspuns:

Daneza.e un fel de germana eu sunt la inceput si incerc sa o invat happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rusă.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nordvegiana.

| MagicOneT a răspuns:

1. Finlandeza
2. Suedeza
3. Daneza

| EdyakaSmoke a răspuns:

Engleza, frate acolo sus se vorbeste engleza!

| KoJoXMgoD a răspuns:

Limba inuită.

| Anarhie a răspuns:

Suedeza.