Întrebare recomandată | rtvgewrdv a întrebat:

Vreau sa ma apuc sa citesc carti si am nevoie de sfaturile voastre.Ce carti imi recomandati sa citsc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Eu va recomand cartea,, Minte Caracter Personalitate ''
Eu am spicuit cateva informatii, si in urma acestora, am constatat ca este o carte ce se adreseaza tuturor categoriilor de varsta.
Cartea promoveaza adevaratele valori morale, sociale, psihologice.etc.
Cartea este una reusita, deoarece raspunde multor intrebari esentiale...
Este o carte exceptionala, pretul este unul aproape simbolic, si aveti si link-ul editurii de unde o puteti achizitiona :
https://www.viatasisanatate.ro/minte-caracter-personalitate
SUCCES

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a 7-a
Invitatie la vals
Pe aripile vantului
Rebecca
Singur pe lume
Jane Eyre
Incepe cu astea, si cu timpul iti mai recomand daca mai vrei. Poate iti formezi si un gen preferat sa-mi fie mai usor sa-ti recomand.

| AFR81 a răspuns:

Depinde de preferinte. Eu ti-as recomanda carti istorice. Ai foarte multe de invatat. Uite cateva titluri:
O scurta istorie ilustrata a romanilor - Neagu Djuvara
Mandria Cartaginei - Romanul lui Hannibal - D. A. Durham
Hitler - Ian Kershaw
Intre Orient si Occident - Neagu Djuvara
Civilizatii si tipare istorice - Neagu Djuvara
Istoria Romana (4 volume) - T. Mommsen
Romania 1866-1947 - Keith Hitchins
O istorie sincera a poporului roman - Florin Constantiniu
Stalingrad - Michael Jones
Viata si destin - Vasili Grossman
Jurnalul Annei Frank
Cea mai frumoasa poveste - Adrian Cioroianu
Marea carte a inumanitatii - M. White
Decebal, regele dacilor - C. C. Petolescu
O zi in Roma Antica - Alberto Angela
Blindatele mortii - Sven Hassel
Nasterea, nunta si inmormantarea la romani - Simeon Florea
Gulagul. O istorie - Anne Applebaum
Fara arma in linia intai - nu-mi amintesc autorul si inca multe altele, dar prefer sa ma opresc aici. Daca esti vreodata interesat de altele, mai multe, poti sa ma contactezi si te voi lamuri.

| Deaad a răspuns (pentru AFR81):

Zici ca esti bunica-meu.
Bunicul cand ma vedea cu o alta carte in mana,orice, dar nu istorie, incepea sa ma critice si sa imi spuna ca de ce citesc fantezii bazaconice?(incluzand Dostoievski in opinia lui)
Si ca sa citesc carti isorice, despre realitate.
laughing
Mie oircum imi place mult istoria dar nu voia sa inteleaga ca omul mai citeste si altceva, nu numai asta.
Ca el are o biblioteca plina numai cu istorie.Si doar cateva romane de ale lui bunica-mea.
laughing

| Deaad a răspuns:

Crima si Pedeapsa de Dostoievski.

| NellieLovett a răspuns:

Ce varsta ai?

| rtvgewrdv explică (pentru NellieLovett):

| NellieLovett a răspuns (pentru rtvgewrdv):

Harry Potter, Stapanul inelelor, orice carte de jules verne, Stapanul hotilor.Astea mi-a placut mie.Si am aproape 13 ani.

| iloverings a răspuns:

Bună! Nu ai specificat din ce domeniu.
Îți voi recomanda 3 cărți excepționale, ale unui neurobiolog (Oliver Sacks).
Ordinea e aleatoare:
-Omul care îşi confundă soția cu o pălărie;
-Revenirea la viață;
-Ochiul minții-cum se vede lumea când vederea dă greş.
Eu studiez biologia şi mă pasionează temele abordate în aceste cărți...
Totuşi... dacă nu eşti pasionată de aşa ceva, îți recomand celebra 'La răscruce de vânturi' (începutul e cam plictisitor, dar merită), Sanctuarul (SF), Inchiziția, Dicționar de lagăr, Mein Kampf.
Spor la citit!

| Donsavas a răspuns (pentru iloverings):

Buna! Ai citit ''omul care isi confunda sotia cu o palarie''? Despre ce este vorba, daca ai timp sa-mi rezumi? happy

| Pisihelp a răspuns:

Ok isa fie o lista lunga man laughing
1. minunea de rj.palagio
2.pisicile razboinice happy sunt vreo 6 volumea parca in Romania...
3.Cauta VanillaMoon Books pe Youtube e o romana care iti arata carti foarte tari happy

| 1213123 a răspuns:

Iti recomand amintirile din copilarie

| AnKyAnAMaRIa a răspuns:

Iti recomand:
Jules Verne-Insula misterioasa(sau orice alta carte de Jules Verne)
Singur pe lume
Miss Peregrine- Caminul copiilor deosebiti

| enachecatalina a răspuns:

Revenirea la viata e buna sper sa-ti placa

| arima2705 a răspuns:

Hmm, nu stiu care sunt gusturile tale dar o sa iti zic cartile mele preferate :
Aghatha Christie- Zece negrii mititei
Paula Hawkins - Fata din tren
Nathan Filler-Socul caderii
David Lavithan- Inca o zi
Fitzgerald - Strania poveste al lui Benjamin Button
Nicola Yoon- Absolut tot
Jennifer Niven - Toate acele locuri minunate
Tommy Wallach- Si am privit cu totii spre cer
Jamie McGuire- Fericirea incepe azi
Sper sa iti placa happy