| Catacombe a întrebat:

Vreau sa ma duc la un concurs de romana si din modelele de subiecte am gasit ceva ce nu am invatat.
Ce inseamna " Precizati valorile morfologie ale cuvintelor subliniate din urmatoarele exemple : AU fost, A lucra, O sa vin [ cele care au fost scrise cu majuscule sunt cele subliniate ]
Precizez ca sunt a5a
DAU O FUNDA CAT SAHARA DE MARE, HELP!

3 răspunsuri:
| Dzeko7 a răspuns:

Trebuie sa spui partea de vorbire.Stii tu verb,substantiv,adjectiv, adverb, pronume,.Tu de fapt nu stii ce înseamnă morfologic. Apropo daca găseşti un exerciţiu in care iti cere sa analizezi sintactic trebuie sa spui partea de propoziţie adica :subiect, predicat, complement sau atribut.

| Catacombe explică (pentru Dzeko7):

Aha, si la acele exemple cum ar venii?

| qxDrunk a răspuns:

Înseamnă să spui partea de vorbirewinking. Funda?hee hee