| catalin09023 a întrebat:

Vreau sa stiu cum e in clasa 8 este greu ce parere aveti de matematica. Cei care au dat examenul de capacitate cum a fost? Ai emotii? Mie mi se pare ori cat as invata ma tem sa nu uit... Am facut sute de probleme mate si romana... Va rog sa imi spuneti cum este.

Răspuns Câştigător
| Taduic a răspuns:

Daca ai fost cat de cat atent la ore si iti faceai temele la obiectele importante pentru examen (mate, romana), ignorai pe aceia care invata zi lumina si nu te speria, sunt aceia care nu au invatat pana acum. Daca te aflii printre aceia, invata, sa nu ai lapsusuri din anii trecuti. Daca nu ai lapsusuri, cum am spus, poti sa-l tratezi ca orice an (depinde si la ce liceu vrei sa dai, daca vrei la unul foarte buna invata mai mult).
Matematica este grea, foarte grea pana iti dezgheti mintea. De obicei cu o luna inaintea examenului stii totul, insa tot ai emotii. Si da, e foarte naspa seara dinaintea examenului, stres prea mare, dar in final, majoritatea copiilor sunt multumiti.

1 răspuns:
| Ayuu a răspuns:

Te-nţeleg :c păi nu e chiar aşa cum îţi imaginezi, mai ales după ce o să dai simularea, o să te obişnuieşti, tot ce contează e să-ţi scoţi ce e mai important, definiţii, probleme care ţi se par mai grele rezolvate sau nujt argumentări pentru română, cum am spus ce e mai important şi să le repeţi mereu. Şi despre clasa a opta ce să zic, mi s-a părut foarte greu fiindcă ai mult de învăţat la mate şi română, iar dacă la celelalte materii ai nişte profesori handicapaţi care nu o lasă mai moale ca să poţi învăţa pentru examen e destul de dificil :c şi cel mai greu la matematica de a opta e geometria în spaţiu, ai multe formule de învăţat, dar dacă reuşeşti să le reţii va fi destul de uşor de rezolvat probleme. Aş vrea să-ţi zic să nu ai emoţii, dar oricum o să ai, fiindcă mna, aşa e, e un pas important. Oricum să gândeşti pozitiv : dacă nu intrii unde vrei, oricând te poţi muta C: