| REDwolf1616 a întrebat:

Vreau sa stiu daca se da examen la admiterea in colegiul economic dimitrie cantemir!

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Exista intr-adevar acest procedeu, dar se stabileste o medie minima, de ex.7.Toti candidatii care au media de la 7 in sus au dreptul la inscriere.Sa presupunem ca sunt 300 de locuri si 400 de candidati. Avand in vedere ca acestia au toti drept de inscriere, nu se selecteaza din start, adica sa acopera cele 300 de locuri cu cei care au intre 10 si 8, excluzandu-i pe cei cu 7.Atunci se da un examen si se face selectia in ordine descrescatoare cu rezultatele, numarand de sus in jos numarul prevazut si eliminand de la nr.301 in jos.In cazul in care exista cateva lucrari notate la fel, sa presupunem ca de la nr.290 la 310 au aceeasi medie pana la nivelul sutimilor, si ca 10 trebuie sa,,cada,, atunci departajarea se face acordand un plus de punctaj la aceste lucrari, in functie de estetica, ordonare, scriere corecta etc.

3 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Ca in absolut toate institutiile de invatamant, atunci cand exista mai multi candidati decat locurile disponibile, se da un examen.

| REDwolf1616 explică (pentru Danut_Popa_1961):

Stiam ca se ocupa locurile in ordinea mediilor, nu?

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru REDwolf1616):

Exista intr-adevar acest procedeu, dar se stabileste o medie minima, de ex.7.Toti candidatii care au media de la 7 in sus au dreptul la inscriere.Sa presupunem ca sunt 300 de locuri si 400 de candidati. Avand in vedere ca acestia au toti drept de inscriere, nu se selecteaza din start, adica sa acopera cele 300 de locuri cu cei care au intre 10 si 8, excluzandu-i pe cei cu 7.Atunci se da un examen si se face selectia in ordine descrescatoare cu rezultatele, numarand de sus in jos numarul prevazut si eliminand de la nr.301 in jos.In cazul in care exista cateva lucrari notate la fel, sa presupunem ca de la nr.290 la 310 au aceeasi medie pana la nivelul sutimilor, si ca 10 trebuie sa,,cada,, atunci departajarea se face acordand un plus de punctaj la aceste lucrari, in functie de estetica, ordonare, scriere corecta etc.

| Soltan_Laura_1993 a răspuns:

Din nefericire, DA