| Anonymos a întrebat:

Vreau sa stiu definitia operei epice!
Am un test si vreau macar 9.

Răspuns Câştigător
| georgiana967 a răspuns:

Genul epic cuprinde acele opere literare în care ideile și sentimentele autorului nu sunt transmise direct, ca în cazul genului liric, ci indirect, prin intermediul acțiunii și al personajelor. Genului epic îi corespunde, ca mod de expunere, narațiunea.
Era extrem de usor sa dai un search pe google.

Alte răspunsuri
| dddaaannnyyy20001 a răspuns (pentru Anonymos):

Si unul mai bun pentru dm

Opera epica este acel text literar prin care autorul isi transmite indirect sentimente, prin intermediul actiunii si al personajelor si in care modurile de exepunere alterneaza, accentul cazand pe naratiune.laughing

11 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| Tso a răspuns:

E mult mai simplu sa pierzi timp punand o intrebare, decat sa cauti pe net. Uite:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Genul_epic

| LeBron a răspuns:

Opera epică este opera literară în care autorul își exprimă sentimentele în mod indirect prin intermediul acțiunii și al personajelor.

Alte răspunsuri
| Cristinaa10 a răspuns:

Opera epica :
Opera epica este o opera literara :
1. in versuri!
2. In care autorul isi transmite ideile si sentimentele in mod direct cu ajutorul actiunii si al personajelor.

| Constantinescu_Robert_1995 a răspuns (pentru Cristinaa10):

In mod indirect!

Alte răspunsuri
| Marcuta_Florin_1992 a răspuns:

Opera epica este opera literara in care autorul isi transmite indirect ganduri, idei si sentimente