| Ildiz a întrebat:

Vreau sa stiu pareri despre facultatatea de drept.(admitere,medii, ce se ia in considerare la admitere, materiile pe care le studiezi etc) Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| redrooose a răspuns:

In ceea ce priveste Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Bucuresti admiterea se face pe baza exclusiv a examenului de admitere dat la Limba romana (partea de gramatica) si Economie (manualul de cls a 11-a de la Ed. Economica). Ca sa fii sigura ca intri la buget ar fi de dorit sa iei peste 8 la admitere. Deci ceea ce ai facut tu in liceu nu conteaza absolut deloc. Materiile pe care le studiezi difera in functie de semestru (ex.semestrul I: Teoria Generala a Dreptului, Drept constitutional, drept roman, istoria statului si dreptului romanesc, organizarea si etica profesiilor juridice si un optional). Si la Iasi se da admitere, dar mult mai usor ca la Bucuresti. In plus, se ia in considerare si o parte din media la BAC, nu stiu exact cat. Daca vrei mai multe informatii despre facultatea de la Bucuresti ma poti intreba pe mine. :)
http://www.drept.unibuc.ro/
http://laws.uaic.ro/
http://law.ubbcluj.ro/
Cateva link-uri sa te ajute :)

2 răspunsuri:
| drhotzu a răspuns:

Din cadrul care universitati?
Bucuresti, pitesti, constanta, Iasi, cluj, Timisoara, oradea, Craiova, Ploiesti, babadag, Londra, berlin, ankara?

| madalinbb19 a răspuns:

Admiterea se face dupa media de la bac, este o facultate grea, are 2 optiuni drept si administratie publica, ai sanse sa intri daca ai peste 9 media la bac