| elisf95 a întrebat:

Vreau sa stiu si eu ce profil se ocupa in special cu studiul pasarilor sau al animalelor? exista asa ceva?

Răspuns Câştigător
| Sonny a răspuns:

In liceu nu o sa faci, asa ceva, asta e specialitate, pentru studii superioare ( facultate ). Cele mai apropiate profile de ce ai dori tu, is Stiinta Mediului ( protectia mediului ) ooate si bio-chimie, dar nu sunt atat de sigur.

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

De studiul animalelor se ocupa Zoologia, care este o ramura a Biologiei. Termenul de zoologie provine de la cuvintele grecești zoon = animal și logos = stiinta. O ramura a Zoologiei este Ornitologia, care se ocupa cu studiul pasarilor. Termenul de ornitologie provine din greceste de la cuvintele ornis – pasăre si logos – studiu.

| tyana a răspuns:

In liceele agroindustriale exista specialitatea veterinara.Aici se studiaza anatomia animalelor, bolile de care pot suferi etc.

| llliii a răspuns:

Daca te referi la liceu...cred ca este bio-cimiehappy fundita?