| Desh a întrebat:

Salut TPU! Științele naturale se referă și la studiul animalelor dispărute? Un cercetător naturalist se ocupă cu asta?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Stiintele naturale sunt cele care se ocupa cu studiul lumii fizice adica, fizica, chimia, biologia, gelogia etc.

In cazul tau, de studiul animalelor disparute se ocupa un paleontolog iar asta e o stiinta naturala pentru ca inglobeaza aspecte din geologie si biologie.

| sierra1 a răspuns:

"cercetător naturalist" - nu e clar definită noțiunea dar de ce nu s-ar ocupa și de animalele in viață?