| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Ce parere aveti despre preotii care citesc de e iPAD, conduc bolizi de peste 70.000$ si au un pret fix pentru inmormantari, cununii, botezuri ( si nu cat pot oamenii sa dea)

23 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Urzi23 se minuneaza :

Chiar ca sunt curios cum o arata Sf Evanghelie citita dupa ipad si cum o face semnul Sf Cruci cu bateria descarcata. Unde este ciudatul acela cu ipadul sa il vad si eu?

| Urzi23 a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Esti copil vezi ca aici nu este T/A stiu ca ai fost alungata de cei mici de la T/A si ai primit azil politic la Religie dar sari gardul. Daca nu te pricepi taci din gura, nu face din Religie T/A ca doar atit te duce mintea Poti sa te duci la D/S nu cer pasaport si viza poate esti mai documentata pe acolo

| MMihai a răspuns:

Că sunt niște javre.

| Angel0 a răspuns:

Ca sunt atei.

| miradoniz a răspuns:

Zic și eu una veche..."pădure fără uscături.mai rar"
Dar,acum,sincer-bine,preoții exagerează-dar credincioșii aceia,enoriașii lor ce fac, Doamne? Cum să îi lase așa să treacă printre picături-și să rabde dacă ei văd că preotul(din vina lui sau nu numai)nu își mai revine din ereziile lui?
Dar dacă societatea își abandonează credința și Biserica-și nu luptă pentru ea-oare chiar se miră de rezultat? că Mitropolia nu are să pună armata la fiecare parohie-mi se pare mie cel puțin.
bine, acum eu știu că de fapt este o problemă de fond-mai mult decât de suprafață.

| KodrutZ a răspuns:

Normal ar fi ca oamenii sa nu dea nimic. In caz ca nu stiati, preotii au salarii de la buget, si chiar un pic mai mari decit profesorii (sau "mai putin mici", ca mari nu se pot numi flegmele alea in ochi de salarii). Daca vi se pare normal sa dati bani la popi, sa faceti bine sa dati bani si la profesori. Nu de alta, dar eu unul stiu vreo 3-4 care s-au retras anul asta din invatamint fiindca efectiv trebuia sa puna bani de la ei ca sa mearga la scoala. Parere? I-as crucifica pe toti. Pe aia cu har sa ii invie dumnezo'.

| AndreiGabi a răspuns:

Tin sa spun de inceput ca raspunsurile gen "este omul lui Dumnezeu si Acesta ii da" este o mare ipocrizie.
Preotia este o meserie din care iese bani pentru ca daca nu iesea nu vedeai nici urma de popa in biserica.La intrarea in biserica se fac afaceri cu lumanari, vin, tamaie si alte prostii.Am spus ca intr-o zi cumpar si eu o sticla si ma apuc sa savurez in usa bisericii doar ca nu sunt atat de nebun sa starnesc un razboi contra babelor;)).
Preotii ortodocsi nici nu iti fac inmormantarea daca nu ai bani, sa nu mai spun de alte favoruri.Si cum spuneau versurile unei melodii : "Se-aduna cheta in spate la altar
Banul e ochiul dracului deci popa are ploape-n buzunar".
http://www.youtube.com/watch?v=uCyDuFVWePM

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru AndreiGabi):

Deci eu cred ca biserica a devenit o afacere. Am colegi care au absolvit teologia, si pot spune ca sunt cei mai petrecareti cand merg in club. Dau bani pe curve si multe altele!

| AndreiGabi a răspuns (pentru fetitaCUPiscoturile):

Super! Tovarasi mai au bagat dascalul sub masa la un chef plus ca aluia nu ii lipsesc tigarile din buzunar laughing.Da, cunosc multe fenomene din astea.
Si daca te gandesti bine biserica nu este condusa de un calugar fugit prin munti ci de oameni plin de averi venite de la crestini.

| florin1979 a răspuns:

Mafioti!

| caractere a răspuns:

Taci fata ca astia nu sunt oamenii lu`Mnezeu! Astia nu exista, totul se petrece numai in imaginatia ta(bolnava, of course!)! big grin

| ROBERT89 a răspuns:

Este vorba doar despre invidie.
Tehnologia avanseaza, crestinii se adapteaza.
Ateii arata cu degetul. Urat obicei.

| AndreiGabi a răspuns (pentru ROBERT89):

Invidie? Nu draga...pentru mine popa este ca si Boc:pe o parte da din gura si pe alta fura. Popa este chiar mai nenorocit, te fura si cand te baga in groapa.

| cthulhu a răspuns:

Ei au gasit calea.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Personal, am încetat să mai am încredere în preoţi. Da, îi apreciez pe cei bătrâni, care au anumite virtuţi şi care au reuşit să îşi construiască apreciere şi tradiţie printre enoriaşi, însă îi detesc pe aceia care nu se dedică întru totul religiei.
Vreau să spun, de când "slujitorul Domnului" vine la Biserică puţin roşu la faţă, ca după o băută serioasă, are trei maşini în garaj şi îşi face deja planurile pentru a doua casă? Mie nu îmi sună deloc ok, ba chiar încerc să îi evit pe cât posibil!
Ce cred despre ei? Nu cred nimic. Îi las în pacea lor şi îmi văd de treaba mea. Că doar n-o să intru de-acum în iad doar pentru nesusţinerea "fondului Bisericii".

Răspuns utilizator avertizat
| ToKen a răspuns:

"Avantajele credintei in Dumnezeu..."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja avem o parere proasta despre tine.ca esti atee.ca vorbesti din rautate sau din auzite.ca habar nu ai de biserica dar hai, sa ne c...m pe noi sambata seara ca santem atee si desteapta. poti sa le faci ceva acelor preoti? fiindca daca le plac banii le place si sa dea m.e mu.telor de pe TPU, contra cost? si sda nu spui ca nu sunt fiindca abunda TPU, de intrebari despre sexul oral? tu ce crezi mui... fetito cu piscboturile?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice, am mai vazut alte raspunsuri date de tine...mai du-te in raiul tau si du-te si citeste biblia aia plina de mesaje subliminale. Esti o oaie, nimic mai mult, urmezi ordinele "sfinte" fara a te intreba de ce.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru anonimul salutari de la oaia sau maimuta.mai anonime secretar sau avocat de fetita cu pisboturi? o,ai,a mea in gura, cati dinti are? tu nu ai un nume de utilizator? pana la urma, de unde ne tragem? din maimuta sau din oaie? e vreo veriga lipsa? tu esti dorel?

| SarahParker a răspuns:

Sincer, sunt foarte nesimtiti. Nu se numesc preoti, se numescsarlatani, vagabonzi si excroci.Inca ceva dar te rog sa imi dai fundita pentru ca mama mi-a zis sa nu zic.Mergeam pe strada cand deodat trece un preot cu o masina luxoasa, era la semafor, eu si sora mea ne plimbam pe strada (ce e drept e drept ea era imbracata intr-o fusta scurta de tot. Preotul se uita doar dupa ea pentru ca noi eram cu spatele.

| XxMirelxX a răspuns:

Pai astia nu sunt preoti