| W0rld a întrebat:

Am o mica curiozitate. Cum imi puteti dovedi ca Dumnezeu exista si ca Budha, Allah si restul' nu exista?
Eu sunt crestin, dar nu gasesc raspuns la aceasta intrebare.
Multumesc anticipat!

11 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Daca studiezi atent Biblia si creatia, vei observa ca doar Dumnezeu Iehova a creat totul, iar ceilalti au fost creati de oameni.

| Dandanache a răspuns (pentru danay72):

Da. Scrie clar si in Coran ca Allah a fost creat de oamenihee hee

| Holiday a răspuns:

Ca personaje din diverse scrieri, toti exista, problema e ca unii chiar ii iau in serios.

| sublime89 a răspuns:

Nimeni nu poate raspunde la aceasta intrebare, pentru e imposibil sa demostrezi existenta oricarui zeu. E ca si cu orice alta creatura supranaturala. Poti sa-mi demonstrezi ca exista un unicorn invizibil? Nu cred. Dar nu poti demonstra 100% nici ca nu exista, si atunci asa supravietuiesc religiile.

| martzian a răspuns:

Si eu m-am intrebat asta, cu ceva ani in urma. Am suferit si am fost manios, nemultumit de raspunsurile primite. Pana la urma "dovada" a fost una personala, venita intr-un mod in care nu ma asteptam.

Daca Dumnezeu este o persoana - care il cheama pe om la o relatie cu Sine - Dumnezeu ii va si raspunde omului care il cauta. Eu nu stiu cum as putea sa iti demonstrez ca El exista si altii nu - dar El nu ar trebui sa se dea inapoi de la a o face. Si, dupa cunostinta mea, a facut-o pana acum, cu orice om care si-a pus cu sinceritate intrebarea asta!

Raspunsul: roaga-te! Vei fi surprins.

| MskDesign a răspuns:

Nu exista nici unul dintre ei, fiind doar personajele unor carti.Este ca si cum am crede in duhul din lampa lui Aladin.

| drutzix a răspuns:

Allah e doar cuvantul arab pentru dumnezeu. Un crestin arab tot allah va zice. Qur'an-ul este continuarea religiei evreilor. Astea trei religii au acelasi zeu (Iudaism, Crestinism, Islamism).
In alta oridine de idei. E imposibil sa dovedesti ca dumnezeu exista, asa ca eu am pus 'briciul lui Occam' pe el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poti dovedi concret ca Dumnezeu exista.Asta depinde de tine daca crezi sau nu

Răspuns utilizator avertizat
| kyliejenner a răspuns:

Pai, " exista" fiindca te-ai nascut in Romania intr-o familie de crestini. Daca erai din China, atunci pentru tine exista Buddha si nu Iisus sau Allah

| DenisaE a răspuns:

Nu exista nici o dovada, cum nu exista o dovada nici ca Dumnezeu exista. Cei care spun ca "scrie in biblie, deci asa e" prefera sa creada de frica iadului etern. Biblia nu e o dovada. In primul rand a fost rescrisa de nu stiu cate ori deci fiecare are o alta varianta. Plus de asta cartea a fost scrisa tot de niste oameni, nu de Dumnezeu, asa ca nu exista nici o dovada ca ce scrie acolo e real. Totul tine de religie. Daca te nasteai la ceva kilometrii mai departe erai catolic si spuneai ca religia ta este cea adevarata. la fel, daca te nasteai putin ai departe erai musulman si spuneai ca religia ta este de fapt cea adevarata si restul sunt doar prostii. Inca astept sa imi dea cineva o dovada concreta, nu biblia sau ca asa spune preotul.