| Sadop a întrebat:

Vreau şi eu cât mai multe informaţii despre profilul mate-info intensiv info.
La ce materii se dă teza, la ce materii se dă BAC-ul, câte ore de matematică şi de informatică se fac în clasa a 9-a şi a 10-a.
În clasa a 11-a ştiu că sunt 7 ore de informatică. Câte sunt teorie şi câte sunt în laborator?
Am înteles că după ce termini acest profil primeşti şi un atestat sau ceva de genul acesta, este adevărat?

Orice detaliu despre acest profil mi-ar fi de folos.
Mulţumesc!

8 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Teza se da OBLIGATORIU la matematica, romana si informatica, plus o materie la alegere, dintre biologie, fizica si chimie.
Practic, profesorul distribuie orele dupa plac (adica el alege cand face teorie sau cand face laborator).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La "Matematică-Informatică" dai BAC/examen SCRIS "obligatoriu" din Română şi Matematică!

Iar la proba la alegere a profilului şi specializării – proba E)d) – probă scrisă - poţi alege între : Fizică, Chimie, Biologie, Informatică; vezi Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

ÎNAINTE de acestea vei da ( obligatoriu ) COMPETENŢELE lingvistice si digitale :
* "proba A: proba orala - Proba de evaluare a competenţelor de comunicare orala în limba româna

* proba C: (proba orala, scrisa si
practica) - Proba de evaluare a competenţei lingvistice într-o limba de circulaţie internaţionala studiata în liceu

* proba D: proba scrisa/practica - Proba de evaluare a competenţelor digitale".

Asta, dacă NU se schimbă Metodologia/legislaţia până vei da tu BAC-ul happy

Dacă doreşti, la finalizarea studiilor, dai şi examen pentru Atestat!

Toate cele bune.

| miTzuliK93 a răspuns:

La 2 materii dai teza obligatoriu: matematica si romana. Cea de a 3-a este la alegere intre informatica, biologie, chimie si fizica.

In a 9-a faci cam 4 ore de matematica pe saptamana si, de obicei, cu una mai putin de informatica.

Da, sunt 7 ore, dar numai daca te duci la profil mate-info intensiv. Si, de obicei, din acel total de 7, 3 sunt de teorie si 4 de aplicatii.

Nu il primesti, ci il dai la final de clasa a 12-a, inainte de a da bacul. Daca il iei, primesti o diploma benefica in fata angajatorului.

| Sadop explică (pentru miTzuliK93):

Şi în ce constă acest atestat? Nu ştiu de ce, dar auzisem de 4 teze.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru Sadop):

Din experienta mea, nu am idee, pentru ca l-am evitat, dar uite: https://mchelariu.wordpress.com/category/atestat-informatica/.

| HueyFreeman a răspuns (pentru miTzuliK93):

Teza la informatica este obligatorie.

| miTzuliK93 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Teza la informatica este obligatorie doar pentru profilul mate-info intensiv, dar pentru mate-info simplu a 3-a materie la care dai teza e la alegere. Dar abia acum am vazut ca el vorbea exclusiv de profil intensiv info.

| HueyFreeman a răspuns (pentru miTzuliK93):

De aceea am si mentionat asta.