| anonim_4396 a întrebat:

Vreau si eu daca se poate, negru pe alb, paragraful din regulamentul elevilor de la ministerul educatiei, in care scrie ca baietii nu au voie sa aiba tinte in ureche, locul unde scrie ca asta e indecent.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista o asemenea prevedere legala sau regulamentara in actele normative emise de Parlament, Guvern sau MEN.
Conform Statutului elevului, citez:
"ART. 14. Elevii au următoarele îndatoriri:
  b) de a respecta regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar;
  c) de a avea un comportament civilizat şi de a se prezenta la şcoală într-o ţinută vestimentară decentă şi adecvată şi să poarte elemente de identificare în conformitate cu legislaţia în vigoare şi cu regulamentele şi deciziile unităţii de învăţământ preuniversitar. Ţinuta vestimentară sau lipsa elementelor de identificare nu poate reprezenta un motiv pentru refuzarea accesului în perimetrul şcolii;"
Asa fiind trebuie sa vezi si regulamentul scolii in care esti, in acesta ar putea exista o prevedere privind interzicerea cerceilor la baieti.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Am cautat la scoala mea, este acelasi ca cel emis de parlament fara nicio adaugare, daca sunt fortat de profesor sa le dau jos, ce sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Ar fi bine sa-ti asculti profesorii, ca sa n-ai necazuri cu ei. Cu ce esti mai bu sau mai destept daca porti cercei? Nu asa este bine sa iesi in evidenta, atat in scoala, cat si in societate.

| thesilentsoul a răspuns (pentru Ioandelasal):

E pur si simplu o chestie care imi place, nu vreau sa ies in evidenta, pe principiu asta si fetele ar trebui sa nu poarte si sa ne intoarce in 1500 cand probabil am fi fost persecutati pentru aspect, sunt alte probleme pe care le are sistemul de invatamant, nu niste tinte, percep asta ca si sexism si incalcare a drepturilor.
Ne aflam in 2017 si ar trebui sa evoluam, dar Romania e infecta si in urma cu 80 de ani. happy