| Nonono a întrebat:

Vreau urgent sa stiu daca o poezie poate : 1. Sa nu aibe rime la inceput, iar la sfarsit sa fac doua strofe care rimeaza. 2. Sa contina in acea poezie de exemplu: prima strofa sa fie de 3 versuri, ? Multumesc !

Răspuns Câştigător
mira
| mira a răspuns:

Este posibil ca poezia moderna sa contina strofe variabile ca numar de versuri, iar unele sa fie cu rima clasica iar altele sa nu contina rima.Vei invata mai tarziu despre versificatia moderna.

2 răspunsuri:
| Nonono explică:

Iar a2-a strofa sa fie de 5 versuri?

| daria10 a răspuns:

Poeziile pot avea cate vresuri vrei u tot ce trebuie sa aiba este rima, daca nu are rima atunci nu mai este poezie.big grin