| anonim_4396 a întrebat:

Vreu si eu o parere despre I.L.Caragiale si Liceul Pedagogic din Ploiesti. Sunt clasa a VIII-a, si stiu ca e grav, dar inca nu m-am hotarat ce liceu sa urmez. Nu e vorba de medie, ca am peste 9, 80, dar e vorba ca am auzit unele lucruri negative despre Caragiale, cum ar fi ca nu se fac ore, sau ca profesorii sunt numa pe meditatii acasa. In plus, mai am o nelamurire: nu stiu daca sa dau la filologie engleza, sau mate-info intensiv engleza. O parere... ceva? pls

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

O asemenea medie te-ar defini ca o persoana studioasa! un profil de filologie engleza iti ofera mai putine optiuni pentru viitor decat unul mate-info! este mai bine cotat pe piata muncii oriunde in lume un inginer( mai ales un specialist automatizari si calculatoare! ) decat, spre exemplu, un biolog sau un profesor de nu-stiu-ce! Iti sugerez sa gandesti alegerea in perspectiva unui viitor mai indepartat!

| Pure.Sunshine a răspuns:

Eu sunt la mate-info bilingv engleza si e super! In cazul meu, majoritatea profilor isi fac treaba cum trebuie. Cat despre uniforme, eu nu am niciun profesor care sa nu te lase sa intri la ora fara ea. Este adevarat ca exista pe la alte clase, dar nu la mate-info.winking Totusi, competitia este stransa, avand in vedere ca am intrat cu cele mai mari medii din judet. Trebuie sa te pregatesti pentru colegi la fel de buni ca tine. Daca alegi filologie o sa faci multa latina si romana. La mate info ai multa fizica si matematica. Depinde de ceea ce iti place mai multwinking Succes!

| Sunshine_3662 a răspuns:

Unde ai intrat?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Eu am facut clasele primare in pedagogic si gimnaziul in caragiale, deci cred ca te pot ajuta. Lucrurile negative pe care le-ai auzit sunt in mare parte inventii. Profesorii sunt buni, bineinteles cu unele exceptii, dar majoritatea sunt profesori care chiar au ce sa te invete. Cat despre clasa la care vrei sa optezi, nu pot sa iti spun decat ca la mate-info engleza este cea mai mare concurenta si sunt cele mai multye optiuni, deci automat mediile de intrare sunt mult mai mari, insa este recunoscuta ca fiind printre cele mai bune clase din liceu.
Sper ca ti-am fost de ajutor si succes la liceu:*

p. s. : Eu sunt acum tot a 8-a la caragiale, poate ne vedem la anul. Cine stie, poate devenim colegewinking