| Thecurious a întrebat:

Zicala sau cum mai poate fi numita, "Istoria se repeta " este adevarata?
Exista evenimente istorice, majore similare, intamplate la distante de timp foarte mari?

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Aceasta sintagma "istoria se repeta" nu face referire la date si evenimente istorice care se repeta, de ex. al doilea Razboi Mondial nu se poate repeta.
Este doar o expresie care defineste un anumit tip de eveniment asemanator care se intampla iarasi... iarasi s-a produs uragan precum cel de acum x ani, iarasi a luat bataie echipa de fotbal a Romaniei...incidente precum cele de 10 August iarasi s-au intamplat etc

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da se repetă. Din când în când se nasc oameni ca tine.

| Sn4k3 a răspuns:

Zicala asta se foloseste la orice prostie care se repeta, de asta se numeste zicala. Nu se refera neaparat la evenimente istorice similare.

| laSoledad a răspuns:

Recesiunile si crizele economice, cercuri vicioase, ciclicitatea economiei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-a votat iar pdlu

| Thecurious explică (pentru anonim_4396):

Romanii nu dau doi bani pe pricipiul "Cine se aseamana se aduna ".

| TristanTzara a răspuns:

Da, dar nu. Am auzit spunâdu-se "Istoria nu se repetă, dar rimează". Există câteva tiparuri pe care le putem vedea în istorie: Ciclul dinstic chinez (ex: toate dinastiile chineze); Modelul Expansiunii Militare (ex: Invazia Rusiei de către Napoleon, Expediția Atenienilor în Sicilia, Războiul din Vietnam); Modelul Dublelor Războaie "Mondiale" (Războaiele Greco-Persane, Războaiele Mondiale, Războaiele Punice).
Surse: https://www.youtube.com/watch?v=AS1zf7487rg&t=297s
https://www.youtube.com/watch?v=IgcUcomiVPs&t=101s
https://www.youtube.com/watch?v=9w6QYPzF2TI&t=246s

Nu e chiar expertiza mea. Dar un lucru pe care ți-l pot spune sigur e că lucrurile de-a lungul istoriei s-au schimbat. Înainte de istorie a existat preistoria când niciunul din modelele astea nu putea fi aplicat. Deci e posibil ca "istoria" să fie o perioadă de tranziție spre o "postistorie"-- mă gândesc la vremurile ce vor veni după automatizare, căci spre deosebire de preistorie, istoria e caracterizată de progres tehnologic. Iar postistoria, mă gândesc ar fi timpul în care tehnologia e atât de accesibilă și puterinică, că nu i se acordă atenție.
Dar asta e doar opinia mea.

| Sindbad a răspuns:

Ca sa citez "Istoria se repeta. Prima data, ca tragedie, a doua oara, ca farsa"

Este adevarat, insa cu totul partial.

Se pot repeta anumite mecanisme istorice, oamenii sunt destul de limitati in manifestari asa ca ajungem rapid la o anumita ciclicitate in decursul istoriei. Dar intodeauna circumstantele difera, la fel si cauzele/rezultatele.