| GulDan a întrebat:

Ziceti-mi si mie definitiile corecte pentru Romantism, Dramaturgie si Simbolism..ca pe internet gasesc mai multe definitii si nu stiu care sunt bune.

1 răspuns:
| zdrangoi a răspuns:

ROMANTÍSM : Mişcare artistică şi literară apărută la începutul sec. XIX ca o reacţie împotriva clasicismului şi regulilor lui formale, care a preluat tradiţiile naţionale şi populare, promovând cultul naturii, lirismul, fantezia şi libertatea de expresie.

DRAMATURGÍE :
1. Totalitatea operelor dramatice care aparțin unui popor, unei epoci, unei școli literare, unui scriitor etc.
2. Arta de a scrie piese de teatru, de a le pune în scenă și de a le interpreta.

SIMBOLÍSM :
Curent programatic în literatura și arta universală, constituit la sfârșitul secolului XIX, potrivit căruia valoarea fiecărui obiect și fenomen din lumea înconjurătoare poate fi exprimată și descifrată cu ajutorul simbolurilor; mod de exprimare, de manifestare propriu acestui curent.