| GulDan a întrebat:

Spuneti-mi si mie definitiile la Nuvela, Basmul si Romanul. Pe net gasesc vreo 2-3 definitii si nu stiu care e adevarata definitielaughing..Mersi anticipat!

2 răspunsuri:
| bybyu a răspuns:

Nuvela-specie literara a genului epic
Basmul-naratiunea cu elemente fantastice supranaturale
Romanul-este specia genului epic, in proza, de mare intindere, cu o actiune complexa ce se poate desfasura in mai multe planuri

| Natuuu a răspuns:

NUVELA este opera epica in proza de dimensiuni mai mari decat schita, cu actiune mai complicata, la care participa mai multe personaje.
BASMUL este opera epica de mare intindere care prezinta confruntarea intre personaje supranaturale, binele invingand in totdeauna.