Întrebare recomandată | Flors a întrebat:

Ziua buna! Sunt in clasa a XI-a, iar la anul ma pasc competentele la engleza, materie la care nu ma descurc prea bine. Ar fi bine sa fac meditatie sau sa ma apuc serios de studiu individual? Voi care credeti ca ar a rezultate mai bune?

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu am habar ce este cu competențele la engleză, că eu am terminat școala de mulți ani.
Engleza este o limbă utilă.
De exemplu sisteme de operare, limbaje de programare, softuri, au explicațiile scrise în engleză.
Eu am reușit să fac rost de multe cărți legate de calculatoare în limba engleză, dar pentru că nu cunosc suficient de bine engleza, este ca și cum nu le am. Engleză sau chineză este ceva apropiat pentru mine, adică nu le știu pe nici una.
De învățat, se învață la tinerețe, că după o anumită vârstă, chiar cu eforturi mari, rezultatele sunt minime.
Ar fi bine sa fac meditatie sau sa ma apuc serios de studiu individual?==și dacă ai meditator tot trebuie să înveți și singur, și foarte serios.
Ca să poți învăța serios engleza trebuie să îți faci rost de gramatici bune, == sunt o mulțime, și tipărite de britanici dar și tipărite de români, = niște cărți de fonetică, și niște dicționare bune, adică pe lângă român -englez și englez român,. niște dicționare englez -englez, fie scoase de britanici sau de cei din SUA, Canada, Australia etc.
Dialectele limbii engleze sunt foarte deosebite între ele.
Cel puțin la început nu trebuie să încurci borcanele.
Dicționarele din SUA, folosesc o altă transcriere fonetică decât cele britanice. La început ori mergi pe cărți britanice ori pe cărți din SUA, că la noi nu sunt cărți din Australia, sau dacă sunt, sunt puține.
Trebuie să te apuci serios de studiu individual în orișice variantă.

Dacă ești în clasa a 11 a, tu ar trebui să fi învățat niște ani de zile engleza.
Ai formulat întrebarea ca unul care se întâlnește cu engleza luna asta pentru prima dată.
Dacă ai început engleza în clasa a 5 a, ești în al 7 a an de engleză și ar trebui să cunoști foarte multe.

| valentingb a răspuns:

Competentele sunt niste examene absolut inutile, ca sa nu mai spun ca foarte usoare. Nu te va intreba nimeni niciodata ce nota ai luat la competente. De fapt, calificativ, nu nota. Invata engleza pentru ca vei avea nevoie de ea toata viata. Cumpara un dictionar de buzunar si oricand gasesti un cuvant interesant in limba romana, vezi cum se spune pe engleza, daca gasesti un cuvant pe engleza si nu-l stii, te uiti in dictionar. Nu pe telefon, nu pe calculator, ci cu dictionarul. Crede-ma pe cuvant, nu-ti vreau raul, e cel mai bun sfat pe care ti-l pot da. Iar un dictionar dublu ro-en/en-ro nu e deloc scump, gasesti si la anticariat.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Cateva ore de meditatie sunt bune, dupa care poti continua cu studiul individual!
succes happy

| cosmin23a a răspuns:

Eu zic ca decat sa dai bani la alti profesori mai bine iti cumperi carti si inveti.Eu unul am invatat singur si chiar ma descurc.Succes!

| Bruno0204 a răspuns:

Cu o floare nu se face primăvară!
Poţi să te apuci de meditaţii. O să realizezi mai târziu cât de folositoare este educaţia şi cât de bine îţi prinde ˝B2-ul˝ în CV-ul personal.

| Cryiiis a răspuns:

Heii...anu asta am si eu competentele la engleza, mi groaza de el mai ales la oral..si eu is si la intensiv engleza si 4 ore pe saptamana ii ceva, eu zic ca daca stii ca poti sa inveti singura si ai ambitia fa-o ii mai bine decat sa dai bani pe meditatii, ii bine macar ca te gandesti acuma.eu nu mai am ce face acum si imi pare rau.o sa iti prinda bine daca o sa stii pe viitor.bafta la invatat