| anonim_4396 a întrebat:

A trecut cineva printr-o despartire dupa o relatie de foarte lunga durata? Cum ati depasit momentul?
Imi e teama ca o sa cad in depresie dupa o despartire grea..Deja stau prost cu nervii si nu am chef de nimic,nu am pofta de mancare, nu vreau sa vad pe nimeni si nu suport pe nimeni in acest moment.

Răspuns Câştigător
| AdelaAde7 a răspuns:

Hey, eu am trecut prin asta..bine, nu a fost o relatie de lunga durata dar oricum nu conteaza durata relatiei conteaza cat de indragostita ai fost, ce sentimente ai avut pentru persoana respectiva si cat suflet ai pus intr-o relatie, durata relatiei nu este atat de importanta pe cat este ceea ce ai investit in ea. Este normal ca dupa o despartire sa suferi, sa fii trista sa nu mai fii tu, esti intr-o perioada de negare si nu vrei sa accepti ca s-a terminat. Stiu cum este, am suferit 4 luni dupa o despartire poate nu ti se pare mult dar crede-ma ca de fapt este, plangeam in fiecare seara si orice imi amintea de el, eram non stop pe profilul lui de facebook pana ce si-a facut o noua iubita si am hotarat sa ii dau blockstraight face, chestia asta m-a ajutat destul de mult pentru ca nu am mai vazut cat de mult se "iubesc" si etc. A fost o perioada urata in viata mea, m-am izolat de lume un timp, stateam doar singura ascultam tot felul de piese triste si eram daramata, credeam ca nu o sa mai trec peste asta niciodata. Dar dupa un timp am observat ca gandurile mele nu mai duc atat de mult la el, am inceput sa ma obisnuiesc cu ideea am iesit cu prietenii din nou si am revenit la viata mea de dinainte si totul a revenit la normal. Timpul vindeca totul, absolut totul si vindecarea vine de la sine, nu e mare lucru pana la urma e doar un baiat chiar daca l-ai iubit atunci cand o sa il uiti viata ta o sa fie extrem de frumoasa bucurandu-te ca ai revenit la ceea ce ai fost tu intotdeauna, o despartire nu trebuie sa te impinga la depresii si alte lucruri care te pot afecta grav pe tine ca persoana. Uneori e bine sa suferi, in acest fel devii mai puternica. Gandeste-te ca timpul trece iar tu il vei uita cu siguranta. Tocmai acum ai grija de tine, fii vesela in preajma lui si nu ii arata suferinta ta! Nu iti indeparta prietenii, o sa ai nevoie de ei iar ei nu o sa mai fie langa tine, eu consider ca am fost norocoasa ca prietena mea cea mai buna m-a acceptat chiar si dupa ce nu am mai vorbit atat de mult timp. E greu, dar intr-un final totul va reveni la normal, nu te deprima total, ai incredere in tine. Noroc!

| DiamondShine a răspuns (pentru AdelaAde7):

Imi e tare greu sa accept despartirea.

| AdelaAde7 a răspuns (pentru DiamondShine):

Stiu perfect ceea ce simti, e greu si nu prea poti explica asta in cuvinte, iti vine sa plangi mereu si totul pare schimbat si trist in viata ta. Exista si posibilitatea sa va impacati, dar daca odata s-a ajuns la despartire si voi doi ati simtit ca nu mai merge inseamna ca niciodata nu o sa fie bine, si e mai bine acum decat mai tarziu deoarece tot la despartire se ajunge pana la urma sunteti adolescenti (ca si mine dealtfel laughing ) si o relatie din adolescenta nu poate dura mult, bine sunt si exceptii ca cei doi parteneri s-au casatorit dar dupa vreo 5 ani de casnicie s-au despartit pentru ca era o monotonie prea mare, in fine. Deci, eu te asigur ca timpul le vindeca pe toate daca incerci sa va impacati nu faci decat da mai amani aceasta situatie, dar pana la urma tot la suferinta vei ajunge si poate una mai mare de aceea este indicat sa accepti asta si sa te impaci cumva cu gandul asta! Si eu mi-am spus poveste aici pe TPU nu cu foarte mult timp in urma, nu prea am fost ajutata cautam mereu site-uri cu sfaturi despre cum sa treci peste despartiri si alte chestii, nimic nu m-a ajutat credeam ca nu o sa mai trec niciodata dar timpul mi-a aratat ca asta e posibil. Am vazut ca spui ca-i trimiti mesaje si nu-ti mai raspunde, asta inseamna ca el este hotarat si ca a luat decizia ca acestei relatii sa i fie pus punct, dar tu bucura-te cu siguranta ai ceva mai bun pregatit.

12 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Trebuie să te asiguri că partenerul de viaţă poate fi capabil să îţi fie şi prieten, şi un bun sfătuitor. Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

| milan9 a răspuns:

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă prea târziu...

| DiamondShine a răspuns (pentru milan9):

Chestia e ca persoanele se schimba, tocmai de-asta nu ajungem sa le cunoastem perfect, deoarece fiecare intamplare si greutate prin care treci te schimba si te face diferit fata de omul care ai fost inainte.

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau de situatia ta.Am citit un articol care oferea sugestii practice, sper ca iti va fi util.
Durerea despărţirii
Dacă şi tu ai trecut printr-o situaţie asemănătoare, probabil că te întrebi: „Oare o să-mi revin vreodată?". E cât se poate de firesc să-ţi pui această întrebare. „Iubirea e ca moartea de puternică", a scris regele Solomon (Cântarea cântărilor 8:6, Galaction şi Radu). Aşadar, destrămarea unei relaţii poate fi una dintre cele mai traumatizante experienţe prin care ai trecut până acum. Pentru unii, a fost ca şi cum ceva din ei ar fi murit. Este posibil chiar să treci prin stări tipice pierderii unei persoane dragi, precum:
Negarea. „Relaţia nu s-a terminat. O să se răzgândească într-o zi, două."
Mânia. „Cum a putut să-mi facă una ca asta? Îl urăsc!"
Deprimarea. „Nimeni nu mă va iubi vreodată."
Acceptarea. „Totul va fi bine. Am suferit foarte mult, dar o să-mi revin."
Vestea bună este că îţi poţi reveni. În cât timp? Asta depinde de mai mulţi factori, inclusiv de durata relaţiei şi de stadiul ei. Până atunci însă, cum poţi face faţă durerii copleşitoare?
Viaţa merge înainte
Poate că ai auzit zicala: „Timpul le vindecă pe toate". Însă aceste cuvinte ţi s-ar putea părea vorbe-n vânt când te desparţi, căci timpul nu este singura soluţie. Să ne gândim: O tăietură se vindecă în timp, dar acum doare. De aceea, trebuie să opreşti sângerarea şi să-ţi calmezi durerea, având totodată grijă ca rana să nu se infecteze. La fel este şi cu rănile afective. E adevărat, acum dor, dar poţi să-ţi alini durerea şi să nu permiţi amărăciunii „să te infecteze". Timpul îşi va face cu siguranţă partea. Dar tu? Cum ţi-o poţi face pe-a ta? Iată unele sugestii:
● Nu-ţi înăbuşi durerea. Nu-i deloc greşit să te descarci plângând. De fapt, Biblia spune că există „un timp pentru a plânge" şi „un timp pentru a jeli" (Eclesiastul 3:1, 4). Lacrimile nu sunt un semn de slăbiciune. Chiar şi David, un războinic neînfricat, a fost cândva cuprins de zbucium sufletesc. El a recunoscut: „M-am istovit suspinând; toată noaptea îmi scald patul, îmi umplu aşternutul cu lacrimi" (Psalmul 6:6).
● Ai grijă de sănătatea ta. Exerciţiile fizice şi o alimentaţie sănătoasă te vor ajuta să-ţi recapeţi energia pierdută din cauza epuizării afective. ‘Exerciţiul fizic este de folos’, afirmă Biblia (1 Timotei 4:8).
Cum ţi-ai putea îngriji mai bine sănătatea?
․․․․․
● Menţine-te ocupată. Nu renunţa la activităţile care-ţi plac. Şi, mai ales acum, nu te izola! (Proverbele 18:1) Caută compania celor care ţin la tine şi astfel te vei concentra mai uşor asupra lucrurilor pozitive.
Ce obiective ţi-ai putea fixa?
․․․․․
● Exprimă-ţi sentimentele în rugăciune. Poate că ţi-e greu să te rogi. Când se despart, unii se simt trădaţi de Dumnezeu. Ei îşi zic: „M-am tot rugat să-mi găsesc un partener! Şi acum uite ce-am păţit!" (Psalmul 10:1). Dar ar fi totuşi corect să-l consideri pe Dumnezeu un simplu „peţitor ceresc"? Nu. În plus, el nici nu este de vină când cineva pune capăt unei relaţii. Iată în ce lumină ni-l prezintă Biblia pe Iehova: „El se interesează de voi" (1 Petru 5:7). Aşadar, deschide-ţi inima înaintea lui. Biblia ne îndeamnă: „Faceţi-i cunoscute lui Dumnezeu cererile voastre, iar pacea lui Dumnezeu, care întrece orice gândire, vă va păzi inima şi mintea prin Cristos Isus" (Filipeni 4:6, 7).

| manuel72 a răspuns:

Cu siguranta ai auzit de proverbul:"Cui pe cui scoate", asa ca nu te mai gandi la trecut, iar cu cat te indragostesti mai repede de alt baiat cu atat mai repede vei uita despartirea asta.

| TequilaG a răspuns:

Nu, nu am trecut, dar imi imaginez cat de nasol m-as simti.

| Addush a răspuns:

Am avut o despartire de genul dar din fericire eu cu partenerul ne-am impacat. Stiu cum te simiti dar eu cred ca trebuie sa iesi cu prietenele sa incerci sa nu te gandesti la acea persoana si sa te distrezi cat de mult cu putinta.

| DiamondShine a răspuns (pentru Addush):

Ma bucur ca in cazul tau totul s-a terminat cu bine, mi-ai dat si mie o mica speranta ca poate si in cazul meu o sa fie la fel..Eu nu am vorbit cu el de 3 zile, i-am trimis intruna mesaje, dar nu mi-a raspuns la nici unul.

| DiamondShine a răspuns (pentru Addush):

Cat timp ai fost tu certata cu iubitul tau?

| Addush a răspuns (pentru DiamondShine):

3 saptamani. ne-a fost greu cand ne-am impacat la inceput... am stat foarte prost cu increderea amandoi dar nu am renuntat si pana la urma a fost ok.