| SElenaAlina a întrebat:

Acum 2 ani m-am mutat cu prietenul meu, dar locuim cu parinti lui.Ei nu au fost de acord de la inceput sa ne mutam impreuna, desi nu aveau motiv se gandeau ca vreau sa ii mananc bani...chiar daca prietenul meu nu e bogat.Eu nu i-am cerut niciodata nimic prietenului meu, mi-am luat tot ce aveam nevoie din salariu meu.Problema este ca desi au trecut doi ani de atunci eu nu ma pot acomoda in casa cu ei.Sunt foarte posesivi si vor sa facem numai cum vor ei. Orice pas facut in afara casei trebuie explicat, dupa parerea lor.Noi platim chirie,lumina, mancare si tot ce e nevoie, deci nu stam ca trantori in casa la ei.
Nu mai stiu ce sa fac? cum sa ma acomodez intro casa unde trebuie sa dau explicatii pentru tot ce facem...prietenului meu i se par normale lucrurile astea, dar mie nu, plus ca nu vrea sa ne mutam in alta parte.
Eu nu vreau sa stau toata viata in casa cu ei si sa le dau lor explicatii pentru orice lucru.
Ar trebui sa merg mai departe singura?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
18 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Nu cred că ai făcut bine că te-ai mutat la el fără să fiți căsătoriți.Mută-te, dacă vine după tine și te cere în căsătorie și vrea să aveți chiar o familie a voastră, în altă parte poți să-i mai dai o șansă.

| SElenaAlina explică (pentru ania):

Nevoia m-a impins sa ma mut cu el.Eu nu voiam sa ne mutam impreuna, dar am fost nevoita.In decembrie m-a cerut in casatorie.dar poate ca atunci cand mi-a pus inelul pe deget a facut-o in gluma din moment ce nu intelege ca trebuie sa ne facem familia noastra, sa fim doar noi doi.

| Tlbi a răspuns:

Eu va recomand sa va mutati. daca tipul e mai mamos, atunci e clar a cui e vina. Exista chirii ieftine, cauta-le.winking

| SElenaAlina explică (pentru Tlbi):

Prietenul meu nu vrea sa ne mutam, asta e problema.Ar trebui sa renunt la relatie? tinand cont ca eu nu pot sta o viata intreaga asa iar prietenul meu pare ca nu intelege lucrul acesta.

| Tlbi a răspuns (pentru SElenaAlina):

Nu sunt in masura sa iti spun asta, depinde si cat de mult ti la el, ca stii cum e cu iubirea, trece prin burta. happy
Eu cred ca in zona unde traiesti tu mai sunt o groaza de baieti mult mai ~buni, gandeste-te la asta si ia o decizie pana nu e prea tarziu (copil/familie, etc)!

| SElenaAlina explică (pentru Tlbi):

Am o varsta la care stiu cum e cu iubirea.Eu ma gandesc intotdeauna la ce va fi pe viitor, vreau o familie alaturi de el...dar nu si alaturi de familia lui.
De aceea ma gandesc ca nu am nici o sansa sa am familia mea si sa fim fericiti pe viitor atata timp cat ai lui stau mereu intre noi.

| Vladuthz a răspuns:

Daca prietenului tau i se pare normala treaba asta si nu zice nimic, naspa de tine, n-ai nimerit langa unu calumea.

| SElenaAlina explică (pentru Vladuthz):

Da,el e obisnuit asa de aceea nu vede lucrurile asa cum le vad eu.Din pacate nu am nimerit langa persoana care sa iubeasca libertatatea si independenta la fel ca mine.

| Demonull a răspuns:

Ar fi bine sa va mutati. daca tot spui ca platiti toate aste, de ce nu alt loc? nu inteleg...la o relatie de inceput trebuie 2 persoane nu 4 sau. enspemii.

| SElenaAlina explică (pentru Demonull):

Sunt de parere cu tine...doar ca prietenul meu NU VREA sa ne mutam.El nu este genul dispus sa faca economii.

| SElenaAlina explică (pentru EllaBlackEyes):

Din pacate pentru mine ai dreptate.Nu il vad sa se lase vreodata de parinti lui,si nu ma refer sa nu mai vb cu ei,pur si simplu sa nu se mai lase condus de ei,iar eu nu pot sta o viata intreaga condusa de socri.
Multumesc de sfat,si eu am ajuns la aceiasi concluzie ca ar trebui sa imi vad de viata mea,doar ca ma interesa ce ar face alte persoane in locul meu.
Legat de avatar:mersi, e o poza reala, facuta de mine, nu luata de pe net, ador pisicile.

Răspuns utilizator avertizat
| SElenaAlina explică (pentru EllaBlackEyes):

Exact asa si eu acum, nici nu se dicuta sa avem intimitate...ei in fiecare seara sunt la noi in camera sa stea la calculator.Nu ne putem uita linistiti la un film ca ei deschid microfonul la pc sa vorbeasca cu rudele, asta in fiecare seara.Eu acum invat pentru admitere la facultate, sunt in Italia dar ma intorc in Bucuresti in toamna definitiv, si tot la fel cu invatatul imi e foarte greu.Eu am mai avut o relatie tot de 2 ani inainte de baiatul asta, si sincer nu imi fac griji ca o sa sufar si nici nu ma intereseaza sa gasesc pe altcineva... vreau doar sa ma concentrez pe scoala.Imi e din ce in ce mai clar ca nu pot sta asa o viata intreaga, daca el nu intelege ca nu pot sta in casa cu familia lui atunci poate chiar nu mai are rost sa continui.
Si eu cand stateam la tara aveam pisici, dar dupa ce m-am mutat in Bucuresti nu am mai putut avea...iar aici in Italia nici atat.

Răspuns utilizator avertizat
| SElenaAlina explică (pentru EllaBlackEyes):

Si eu acum cateva seri l-am pus sa aleaga...si mi-a spus clar ca nu vrea sa ne mutam.O sa mai stau asa cateva luni, ca sa pun niste banuti deoparte dupa o sa imi vad de viata mea.
Eu am o sensibilitate f mare la ochi, dar nu ii intereseaza vin si sta cu tigara la noi in camera plus ca tot mirosul de tigara intra in haine...imi e si rusine sa ies pe strada si sa miros a fum de tigara.Dar nu pot zice nimic, ei tot ca ei fac iar din partea prietenului meu nu am nici un sprijin.
Pisica din poza am vrut sa o iau acasa, dar nu m-au lasat, ca cica lasa par.dar oare fumul de tigara nu face mai rau la o casa decat o pisica? In fine, am inteles ca trebuie sa imi vad de viata mea pentru ca langa el eu nu am nici un viitor.

| Demonull a răspuns (pentru SElenaAlina):

Aha.atunci schimbi prietenu..altfel nu prea aveti o viata a vroastra ..ci controlata.sa inteleg ca el e cam mamos..Ciudat,urasc persoanele de genul acesta.Ma-ta respectiv tactu iti este dator sa te ingrijeasca pana la 18 ani dupa trebuie sa iti faci viata ta..eu mi am luat viata in maini de la 16 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| thewomaninwhite a răspuns:

Asa cred ca sunt toti socrii cred ca ar trebui sa faceti consiliul familiar adica o intrunire a tuturor membrilor familiei si sa discutati pe fata ce va deranjeaza pe fiecare in parte si ce schimbari ar trebui sa faceti ca sa fie bine pentru toti

| SElenaAlina explică (pentru thewomaninwhite):

Pai eu nu ma simt indreptatita sa spun cand nu imi convine ceva..pentru ca orice decizie in casa e luata de ei, fara sa ma intrebe nimeni nimik.Am incercat sa le dau de inteles ca nu e in regula ceea ce ei fac...dar nu ai cu cine.Parerea noastra nu conteaza.