| Alexandrapaaa a întrebat:

Acum 7 luni am cunoscut un băiat pe Instagram, am vorbit, el m-a invitat în oraș însă eu eram plecata acasă (locuiesc în București dar sunt din Cluj ) după ce am revenit în București iar m-a invitat însă conjunctura a făcut ca eu sa nu pot sa ies deoarece se ivise o problema de sănătate, însă într-un final ne-am întâlnit am vorbit ce-i drept foarte puțin pentru ca ne-am văzut la locul lui de muncă. Dupa aceasta întrevedere nu mi-a mai scris atât de des însă a avut și o explicatie era într-o perioada destul de solicitanta la munca.
Ideea este ca în tot acest timp în care nu mai vorbeam, ne întâlneam accidental prin oraș, iar ultima data când l-am văzut mi-am dat seama ca m-am îndrăgostit de el... Am ezitat vreo săptămână să nu îi zic și nu am mai rezistat și i-am mărturisit faptul ca îl plac, însă răspunsul lui a fost dezamăgitor mi-a zis ca ii sunt draga ca o prietena dar viata lui e complicata acum, mi-a zis ca e bine ca i-am zis asta pentru ca lucrurile trebuie sa fie explicate și înțelese, iar eu i-am mărturisit ca nu am avut niciodată o relație întrucât a zis ca eu nu voiam sa interacționez cu el iar eu am zis ca îmi era frica pentru ca ma întâlneam cu un om pe câre îl cunoscusem doar pe internet. De când am avut ultima discuție în noiembrie atunci când i-am mărturisit asta nu mai vb de fel doar de sărbători ne-am scris și eu acum de ziua lui. Ideea este ca de atunci simt tot mai multe lucruri pentru el chiar dacă nu mai vorbim îl visez, simt ca el este alesul, simt ca nu o sa mai găsesc pe nimeni ca el pentru ca in perioada când vorbeam era asa atent și grijuliu, ma coplesa cu atenția aceasta, ma complimenta și chiar ma motiva atunci când ii spuneam ca nu mai pot (sunt studentă și învățam pentru examene). Cand mi-a zis ca ma place doar ca pe o prietena ca viata lui e complicata, am plâns foarte mult și nu înțeleg cu ce am greșit, de ce?
Și acum am astfel de perioade și când îmi aduc aminte îmi vine sa nu mai ies din casa sa stau sa plâng pentru ca îmi dau seama ca nu pot fără el, nu știu ce mi-a făcut, sunt asa dezamăgita pentru ca este pentru prima data în viata mea când vorbesc cu cineva și mai ales ca eu în perioada în care l-am cunoscut chiar ma rugam sa întâlnesc pe cineva și exact atunci Dumnezeu l-a scos în calea mea și nu înțeleg de ce atât de repede s-a și terminat și chiar primsesem curaj sa ma întâlnesc, sa vb, sa ne cunoaștem însă... Nu a fost asa.Va rog sa ma ajutați pentru ca efectiv ma simt copleșita de aceasta situație și nu știu ce sa fac întrucât eu cred ca nu pot sa mai găsesc pe cineva la fel ca el și nu pot sa trec peste asta pentru ca simt ca el este pentru mine, cred foarte mult în coincidente iar întâlnirile accidentale pe care le-am avut cred ca sunt niște semnale, chiar nu știu. Am crezut că poate dacă îl vad cu vreo fata o sa treacă însă el este în continuare singur, de fapt de vreo 10 ani este asa pentru ca a avut o relație și la vârsta de 21 de ani a vrut sa se căsătorească iar iubita lui de atunci l-a părăsit și cred ca de atunci nu mai are încredere în femei și eu chiar am vrut sa ii demonstrez ca eu nu sunt ca celelalte. V-aș fi recunoscătoare dacă mi-ați răspunde.Țin sa menționez că eu am 24 de ani sunt studentă anul 4 la Drept iar el are 31 de ani. Mulțumesc mult!

9 răspunsuri:
| Cduncfujndf a răspuns:

Răspunsul e simplu: caută pe altcineva. Știu că ai zis că vrei pe cineva asemănătoar cu el, dar știi asta e destul de greu de găsit. Poate ți se pare că el e alesul, doar că nu prea ai ieșit tu cu alți băieți. Dacă stai și te gândești la el, doar pierzi timpul. Pur și simplu mai încercă odată cu el, iar dacă tot nu merge, găsește-ți pe altcineva. Poți să stai și singură...Nu e asta o problemă.
Nu mai îți lăsa fericirea să depindă de persoane care nici măcar nu își d.au interesul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmm. sad rolling on the floor
întrucât, întrucât, întrucât... rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

Nu i-ai gresit cu nimic, numai ca nu te-a placut atat de mult incat sa-si doreasca sa fie cu tine, pentru ca a schimbarea lui s-a produs imediat dupa ce v-ati vazut pe real.
Asta este, viata merge inainte si fara el.
Bine ca nu ati petrecut timp impreuna, practic nici nu a fost cine stie ce prieteni intre voi.
Probabil are standarde inalte la care nu nu ai cum sa ajungi. Este evident ca nu i-ai placut si nu te vrea in viata lui.
Chestia cu "sa ramanem doar prieteni", este un mod mai bland de a-ti spune ca nu-i interesta de relatia serioasa cu tine si sa ramaneti simpli cunoscuti.
Am un singur sfat sa-ti dau, uita-l si fa-te libera pentru altcineva, dar nu mai cauta nimic online, ca aduni numai gunoaie, sau din astia cu bube in cap, sau expectari nerealiste.

Bula
| Bula a răspuns:

Romanele de dragoste sunt frumoase, sirupoase.
Problema este ca poti primi diabet de dragoste si greu gasesti leacul potrivit pentru vindecare.
Recomandarea este: schimbarea meniului - adica a partenerului.

| antimulte a răspuns:

Gaseste pe altcineva, care sa te placa si sa te aprecieze asa cum esti, toti avem si bune si rele. Nu trebuie sa faci o depresie din asta, toti trecem peste deziluzii mici si mari in viata.

| AEWPenta a răspuns:

Si eu am patit exact ca tine atat ca sunt baiat, am avut sentimente fata de anumite fete si ele spuneau ca ma placeau doar ca pe un prieten si nu o data ci de mai multe ori.
Ei bine uite ca la 27 ani am decis sa nu mai incerc sa caut pe nimeni desi imi doresc o relatie cu cineva nu mai vreau cumva sa sufar si am decis sa raman asa.
Sfatul meu este sa incerci sa iti gasesti pe altcineva fiindca baieti mai sunt nu te agata doar de unul.
Succes!

| LuluOneMillion a răspuns:

De multe ori baiatul pare grijuliu si se poarta bine cu o fata pentru ca este condus de hormoni, in mare parte pe internet, fata in fata poate fi el insusi si sa isi dea seama ca de fapt el voia doar sex cand era incins pe internet si ca de fapt nu te place si ar regreta daca ar fi cu tine. Oamenii nu se schimba brusc. Iar sa iti placa cineva poti decide singura cine iti place si cine nu, si pe cine sa iubesti, ce te face sa crezi ca dragostea e asa cu "nu pot trai fara el" si alte chestii e doar datorita dramelor de la tv, in realitate e diferit.

| alina2k18 a răspuns:

''însă el este în continuare singur, de fapt de vreo 10 ani este asa pentru ca a avut o relație și la vârsta de 21 de ani a vrut sa se căsătorească iar iubita lui de atunci l-a părăsit''
Fereste-te de asa cevawinking nu iese nimic serios, in afara ca o sa vorbeasca de aia non stop laughing
Probabil a vorbit cu tine de plictiseala, ti-a si zis ca la el e complicatwinking e bine ca recunoaste.
Treci peste si socializeaza cu alti baieti nu din astia blocati in trecut de nu au putut trece peste o iubire adolescentina si raman singurei si fara familie, de nu au o relatie serioasa nici la 40 ani.
Spune multe despre un om daca in 10 ani nu si-a mai facut o relatiewinking

| Sofer a răspuns:

Nu își dorea o relație doar prieteni de conversații. Adevărat ca nu mai găsești pe cineva la fel. Eu ce sa mai zic laughing ca nu îmi găsesc o persoana pe placul meu.