| lolylolypops a întrebat:

Ajutati-ma cu un sfat! Eram olimpica, adica participam la olimpiade si concursuri chiar si la fizica(materia la care nu ma descurc foarte bine).In schimb acum doua luni in urma unui test am luat nota 6, la fizica, saptamana viitoare am dat alt test la care am luat nota 7.Mama stie doar de nota 6, dar i-am promis ca o voi indrepta.(nu am avut niciodata medie mai mica de 9 la nici o materie),am vorbit cu profesoara mi-a spus ca ma va mai asculta pentru a-mi putea da media 9, dar problema mea este cum ii spun mamei mele? Credeti ca nu va fi dezamagita? Cum sa fac sa gasesc cea mai buna solutie?

Răspuns Câştigător
| MihàiEminèscù a răspuns:

Nu iti mai face griji, parintii mei imi zic ca : "Nu notele conteaza, ci cu ce ramai in cap". Pentru ca sunt unii care primesc note pe "pile", dar nu stiu nimic.
Mai bine e sa ai note luate pe ceea ce sti, in plus fizica e foarte grea( am avut si eu un 7 si un 8 ), mai ales materia de clasa a7a si a8a,te va intelege!

13 răspunsuri:
| Nastia a răspuns:

Inveti si iti indrepti media.Materia de fizica din generala e cea mai usoara.La liceu devine sf.invata acum cat mai intelegi cate ceva.

| lolylolypops explică (pentru Nastia):

Sunt la liceu, clasa a 9 a! Multumesc oricum pentru sfat!

| michael5813 a răspuns:

Eu pe fica mea nu am certat-o niciodata daca s-a intamplat sa ia o nota sub 7...invata chiar bine dar hei! e totusi si ea un om care poate sa aiba zile mai bune sau mai putin bune! de regula recupereaza si o face bine! nu cred ca mama ta ar trebui sa faca chiar asa mare caz ci ar trebui sa inteleaga ca si voi sunteti foarte solicitati la scoala! nu de alta dar cum ti-am zis am si eu o fata eleva si stiu ce si cum se intampla...

| drogh a răspuns:

Trebuie să îi spui că nu te-ai pregătit suficient şi a fost greu dar te vei îndrepta. Chiar dacă se va supăra, va înţelege. Fiecare om face greşeli. Nimeni nu este perfect.

| Disharmony a răspuns:

De ce pui atât de mult accent pe note? E doar un 7 amărât, nu e sfârşit de lume. Îţi vei îndrepta media. Spune-i pur şi simplu şi gata. Dacă asta-i nota pe care ai meritat-o atunci, nu înseamnă că eşti de 7. Şi eu am fost la olimpiada de fizică ani la rând şi am avut de câteva ori note de 6 şi 7.

| Flory1243 a răspuns:

Solutia cea mai buna ar fi sa afle de la tine decat de la profesor. Oricat de frica ti-ar fi sa-i spui totusi e mama ta, ii spui si trebuie sa te inteleaga.Ii explici mamei tale totul ca si cum ar fi prietena ta si ii zici ca nu te-ai putu concentra sau motivul X.Succes.Esti copil viata merge mai departe.

| Georgiana2505 a răspuns:

Buna! Pot sa zic ca sunt cam in aceeasi situatie ca si tine.
Pana anul asta nu aveam nici o medie mai mica de 8. La fizica nu ma descurc mai deloc pentru ca nu avem nici un profesor care sa explice calumea.SI uite asa m-am trezit doar cu note de 7 8... Si a trebuit sa-mi fac curaj sa-i zic mamei desi imi este ffffffff rusine sa-i spun notele mici deoarece nu vreau sa o dezamagesc chiar daca ''invat pentru mine nu pentru parinti ''.
E bine sa-i spui mamei tale.I-ati inima in dinti si spune-i. Te va sustine :*

| xCrazyWolf a răspuns:

De ce sa se supere? Daca nu poti mai mult la aceea materie si nu iti place. si eu la romana is praf, desi am terminat a 7 cu 9.60. am si 5 si 6, 7 etc. ideea este ca la ceea ce nu imi place nu ma chinui. la romana mai exact. nu ma chinui, nu am ce sa ajung din romana decat profesor si oricum vreau sa dau la mate-info. decihappy

| MihàiEminèscù a răspuns:

Am avut un 4 le mate, unul la geografie, i-am spus si nu mi-a facut nimic ( poate m-a certat putin ), dar mi le-am remediat.
Asta e viata de elev, nu exista vreun elev care sa nu ia note proaste ( pana si colegul meu care este olimpic pe tara a avut un 4 ).
Notele nu conteaza, dact daca vrei sa intrii la un liceu foarte bun unde o sa fie concurenta mare. conteaza cu ce ramai in cap happy!
P.s : te duci la ea si ii spui : " mama sa stii ca am luat 7 la fizica, pentru ca nu m-am descurcat si o sa ne dea greu testul, cu 2 de 10 si un 9, imi iese media 9, si promit ca data viitoare o sa ma pregatesc corespunzator ).
Sper ca te-am ajutat, bafta!
funda puppy dog eyes?

| lolylolypops explică (pentru MihàiEminèscù):

Da, dar stie si de 6 acum cum va reactiona dupa 7?

| lolylolypops explică (pentru MihàiEminèscù):

Multumesc mult!

| MihàiEminèscù a răspuns (pentru lolylolypops):

Nu iti mai face griji, parintii mei imi zic ca : "Nu notele conteaza, ci cu ce ramai in cap". Pentru ca sunt unii care primesc note pe "pile", dar nu stiu nimic.
Mai bine e sa ai note luate pe ceea ce sti, in plus fizica e foarte grea( am avut si eu un 7 si un 8 ), mai ales materia de clasa a7a si a8a,te va intelege!

| anagrig a răspuns:

Haide! E mama ta. Trebuie sa-i spui. Asta este! Pana la urma tot va afla intr-un fel sau altul si atunci va fi MAI suparata. Ca sa nu mai spun ca daca ala de la profa si ea si mama ta vor fi suparate. Poate mama ta nu va fi prea incantata, dar eu zica sa-i spui.winking

| Giaisteata a răspuns:

Hei eu am luat in semestrul 1 la scoala doua B-uri a geografie.(din doua teste) dar poti avea scapare da te va asculta. Suntem oameni, putem gresi.A si imi pare foarte rau pt.notele 6si7. pa si pupici.