| MirunaAna94 a întrebat:

Ajutati-ma va rog! poate o sa ma judecati dar va rog frumos sa ma intelegeti. acum 2 zile m-am taiat cu lama pe mana pana la cot(20 de taieturi) stiu ca suna aiurea dar aveam prea multa suferinta. acum cand m-am linistit pot sa zic ca imi pare foarte rau. inainte sa ma tai plangeam continuu, nu mai puteam, m-am certat f rau cu parintii. chiar imi pare rau acum. cum pot sa imi vindec ranile? in cat timp se vindeca? m-am dat cu spirt ca sa nu se infecteze? ce sa mai fac sa treaca mai repede? ajutati-ma va rog. nu o sa mai fac asta niciodata dar cum as putea sa scap

19 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cumpara-ti Betadina de la farmacie si pune-ti comprese cu Betadina. O sa-ti treaca in cam doua saptamani. Daca te-ai taiat adanc, vei purta toata viata cicatricile ca amintire pentru tine si ca avertisment pentru cine te vede.

| superdorex a răspuns:

La fel ca Lavinia iti recomand un doctor dermatolog, apoi chiar daca sustii ca nu mai ai probleme si iti pare rau te rog din inima consulta si un doctor psihiatru! Te va ajuta cu niste sfaturi.Ce vei face la urmatorul esec sau cerata cu ai tai? Ai un raspuns? Te rog, te va ajuta foarte mult o dicutie sincera, trebuie sa te descarci pentru tot ce ai acumulat si te-a suparat da? Ai grija de tine te rog, nu solutiile extreme pot rezolva sitiatii critice da? pa.

| Tania a răspuns:

Pai eu nu te judec se mai intampla deh!
Vindecarea o sa dureze ceva timp cam doua saptamani,sa se faca mai intai acea cojita,apoi cade,dupa ce cade ramane un semn asa rozaliu,iar daca taiatura a fost adanca ramane cicatrice alba.
Consider ca procesul de vindecare este ca atunci cand suntem mici si cadem si ne julim genuchii.
Daca iti raman urme albe sa stii ca o sa treaca foarte greu,daca o sa mai treaca.
Sa nu mai repeti asta niciodata! Pt ca daca iti raman urme pe viitor te va afecta in relatia cu ceilalti.
Am cunoscut o fata cu, care am facut niste cursuri cu si avea cicatrici si toate ne uitam dubios la ea.
Oricum ai grija poate acum gasesti intelegere, dar pe viitor vor fi oameni care te vor judeca dupa asta.
Fi puternica si ai grija de tine, daca nu tu atunci cine?

| Wehrmacht a răspuns:

Daca voi aveti de gand doar sa faceti misto de ea/el nu mai intrati dati nici un raspuns. Daca el a facut ceva din disperare nu inseamna ca voi trebuie sa va bateti joc sau sa spuneti ca are probleme mintale.

Răspuns utilizator avertizat
| benny a răspuns:

Ai grave probleme mintale

| blddeea a răspuns:

Pai spirtul este cam dureros, ai putea sa mergi la farmacie si sa cumperi rivanol care este dezinfectant si grabeste vindecarea ranilor. Mai exista o planta care vindeca repede ranile se numenste rostopasta si scoate o pasta culoare galbena; este posibil sa o mai gasesti la plafar. Dupa care sa folosesti creme cu glicerina. Ca idee generala pentru gestul pe care l-ai facut este ca nu o inteleg dar nu te condamn. De acum inainte cand mai ai probleme cu parintii, de genul diferentelor de gandire dintre generatii iti recomand din tot sufletul sa mergi la o biserica sa vorbesti cu un preot sau pur si simplu sa margi sa te rogi. Nu spun asta pentru a te face sa te apropii mai mult de credinta ci pur si simplu pentru a te linisti sufleteste. Sa Stii ca poti vorbi cu un preot despre asta fara sa simti jena sau remuscare, pentru ca trebuie sa te descarci cumva fara a mai recurge la astfel de actiuni dureroase. Te vei simti in primul rand eliberata si vei gasi raspunsuri la multe intrebari pe care pana acum nu le aveai. Si ca sa nu te simti ca si cum as vrea sa te atrag intr-o cursa religioasa sa stii ca eu nu sunt o credincioasa asa cum ar trebui si nici nu fac parte din vreo secta religioasa, dar si eu cand intampin probleme la care nu gasesc rezolvare pur si simplu intru in cea mai apropiata biserica, aprind o lumanare si ma rog pana ma linistesc. Este foarte relaxant si da mai multe rexultate decat orice petrecere sau gest necugetat. Bafta multa si voi astepta un raspuns in timp, de la tine. Sa ai grija de tine pentru ca nimeni nu are si nici nu va avea niciodata.

| janynefeaver a răspuns:

Foloseste alifie de galbenele cu propolis sau bitter suedez, daca rezisti. Taieturile se vor vindeca, dar iti vor ramane cicatricile.

| SchiZz20CMrecords a răspuns:

Multi prosti sunt pe aici doamne feri happy
Miruna, in primul rand nu iti scot ochii dar nu e bine ceea ce ai facut.Trebe sa te gandetsi ca esti tanara si ca viata iti va da si bune si rele, nu te gandesti ca peste cativa ani o sa ai si tu copilasi si daca iti vad cicatricele pe mana ce o sa te intrebe? tu ce o sa le raspunzi?
Incearca sa fi mai tare trebuie sa te obisnuiesti cu viata asta, cu cele bune si cele rele.nu exista om fara probleme.
Iar parerea mea cum sa vindeci acele rani pune crema de galbenele si panseaza toata mana.
In 2-3 saptamani iti va trece
Si altadata numai fa asa! mai bine elibereaza-ti nervi prin desen muzica dans cantat ai atatea metode frumoase si nedureroase!

| Alexissss a răspuns:

Hey happy Crede'ma ca am avut prieteni care erau in stadiul tau,dar am stat de vorba cu ei sa se calmeze, dk este vorba de divortul parintilor sau o relatie nereusita nu merita sa te ranesti singura, deoarece numai rau iti faci si gandeste-te ce urat o sa arate nu vreau sa te judec pentru ca cunosc persoane care imi sunt prietene si au avut astfel de probleme...dar important este AI GRIJA DE TINE.Nu lasa nimic sa te doboare iar daca este vorba despre o dragoste vine altu nu trebuie sa suferi. Funditabatting eyelashes?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca eszi emo esti sanatoasa la cap? Te-ai taiat degeaba

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma? ai 18 anisi te-ai taiat cu lama? ba la 18 ani trebuie sa te tai cu altceva si nu pe maini. undeva mai jos si mai mult sa te intepi.si pentru asta nu-ti trebuie un politai de 30 de ani.ci chiar si un coleg de 18.

| Scarbo a răspuns:

Bucura-te de arta pe care ai creat-o.

| Chuchk a răspuns:

M-am taiat lînga cot la oglinda cum scap?

| NinelHell a răspuns:

Este doar inceputul.

| Edy1991 a răspuns:

Cauta-ma pe mes la id-ul dj.eduard91 deoarece am nevoie sa imi arati la web sau, sa imi trimiti cateva poze pentru a vedea cat de adanci sunt ranile si sa stiu ce crema sa iti spun sa iei.Aceste rani se vindeca foarte greu daca nu folosesti o crema calumea si pot ramane urme la fel ca o zgarietura in cel m-ai bun caz.In cel m-ai rau caz ca si dupa o operatie nereusita.

| RuXxu a răspuns:

Foloseste betadina pentru a dezinfecta si baneocin unguent pentru a le vindeca

| LaviniaClujNapoca a răspuns:

Buna, Miruna, it recomand sa mergi cat de repede poti la un medic dermatolog sa iti consulte ranile sa vezi daca nu sunt semne de infectie sau ce tratament iti poate recomanda pentru a te trata cat mai bine. De asemenea, avand in vedere ca leziunile tale au aparut pe un fond psihologic, iti recomand sa contactezi cat mai curand psihologul scolii tale si sa vorbesti cu el/ea iar daca nu poti sa discuti cu acesta, ma poti contacta la adresa de mail carmen.muscalu@yahoo.com. Sunt psiholog clinician, am dat intamplator peste mesajul tau si m-as bucura daca te pot ajuta. Sa ai o zi binecuvantata

| andreea6969 a răspuns:

Poti folosi crema de galbenele, ajuta foarte mult. Sunt si eu in situatia ta. Chiar daca acum spui ca te vei opri, nu va fi asa.Nu asculta ce spun persoanele care nu au trecut prin asa ceva. Te rog, fii puternica. Insemni foarte mult pentru o multime de persoane. Nici nu poti sa-ti imaginezi prin ce durere ar trece daca te-ar pierde.