| Teo_8228 a întrebat:

Ajutor! Am o problema, nu ma mai inteleg cu mama, simt ca este oarecum dusmanul meu, nu mai stiu ce sa fac, singura in care am incredere este Miruna, prietena mea.Nu mai pot comunica cu ea, simt ca mereu vrea sa ma certe iar atunci cand o imbratisez nu simt calmitatea aceea de la mama la copil.
Am luat odata o nota mica la mate si mi-a zis ca daca mai iau inca una ma scoate de acasa! Ma cearta in continuu, iar cand ridica mana in sus simt ca vrea sa ma bata si doresc sa ma feresc, desi ea vrea doar sa ma mangaie.
Cand iau copii note mai mari decat mine ea se infurie si spune "Bravo lor!"si dupa ma cearta iar dupa aceea ma bate.
Tot timpul mint pentru a sta apropriata de ea deoarece vreau sa stau aproape de ea(desi eu nu am obiceiul de a minti).
Precizez ca ea este scorpion iar eu capricorn.

Răspuns Câştigător
| MrBeanTeddyBear a răspuns:

Ar trebui sa ai o discutie cu ea.
Sa ii spui tot ce ne-ai spus tu mai sus.
SI eu cand eram mai mica eram la fel:ma batea din orice straight face
Pana cand i-am spus TOT ce aveam pe suflet, iar de atunci a fost muult mai bine.

Eu iti urez bafta, si nu e neaparat despre zodii, eu cu mama suntem sagetator si leu, si totusi acum ne intelegem bine.

5 răspunsuri:
| Geo14 a răspuns:

Mda...trista povestea ta.
singurul lucru bun pe care l'ai putea face cred ca ar fi acela de a o ajuta pe mama ta in ceea ce face, de a fi mai ambitioasa si sa inveti mai mult sa-i dovedesti mamei tale ca nu esti asa cum crede ea.ca nu poti invata si ca nu poti lua note mari.
orice mama isi cearta copilul, ii mai da si o palma, poate din suparare, sau poate din dorinta de a-l face sa realizeze gravitatea situatiei.
incearca sa vorbesti mai mult cu mami ta si o sa vezi ca totul o sa fie bine!
ea chiar te iubeste...

| madalinacr a răspuns:

E trista povestea ta. cel mai nasol e sa dai intr-un copil si mai ales pentru o nota.stiu cum e.straight face eu tot timmpu le repprosez foarte multe alor mei.chiar si azi m-am certat cu mama.ma scos din sarite. dar chiar nu ma intereseaza. oricum stiu ca dupa ce voi ajunge pe picioarele mele de ei nu voi mai avea nevoie...straight faceia id meu...madutzza.madutzza si vb acolosad

| kolcov a răspuns:

si eu sunt capricorn, cam asta se intampla si la mine destul de des, ma certa la note mici, dar asta nu e nimic iesit din comun, faptul ca o minti o supara, si ca sa te intelegi cu ea trebuie sa fii calma si rabdatoare la tot ce iti zice si ascult-o, chiar daca ti-se pare ca spune ceva iesit din comun, numai comenta la ea. stiu ca e greu sa nu comentezi dar asta e laughing o sa vezi ca nu o sa mai fie asa cu tine, incearca sa vorbesti cu ea despre asta si o sa te inteleaga happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am avut si ink mai am dar cam rar daca luam o nota mica ma batea acum ca sunt ceva mai mare (12 ani) doar ma pedepseste...incearca sa vb cu ea...intr'o zi pana cand nu am mai putut sa tin in mine am spus totul am spus ca fug de acasa daca mai da in mine (nu te sfatuiesc sa spui asta) incearca sa vb cu ea doar atunci cand nu este suparat, sa fie calma

| Ionut_2080 a răspuns:

Ciudat deoarece o mama scorpion (si tu fiica in capricorn) ar trebui sa va intelegeti de minune thinking Oricum pacat cu faza cu notele si alte chestii, insa sicner nici eu n-am inteles care e ideea ca ai luat o nota mica si gata trebuie sa fii batutlaughing serios a da si apropo de obicei iti spune ca nu prea faci mai nimic si stai toata ziua la calc, televizor etc?