| iuliadeniz a întrebat:

Am 16 ani si sunt impreuna cu un baiat de 19 ani vreau sa plec cu el cand fac 17 ani dar parinti nu sunt de acord cu noi suntem impreuna de 2 ani si ne cunoastem de mici pana la urma am format o relatie ne iubim foarte mult am face totul unul pentru celalalt vreau sa plec cu el cat mai repede ce se va intampla va rog sa raspundeti

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate intampla ca parintii sa solicite, printr-o actiune in judecata, sa fii obligata sa te reintorci la domiciliu si, dupa obtinerea unei hotarari definitive in acest sens, sa puna hotararea in executare silita, daca nu te intorci de bunavoie.
In acest proces vei fi ascultata si tu si depinde daca ai argumente valabile, se poate sa le fie respinsa actiunea.

| iuliadeniz explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc pentru sfat

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti pleca cu baiatul pana la varsta de 18 ani, deoarece esti minora si cum parintii tai nu-si dau acceptul, pot merge la Politie si daca fac plangere, baiatul merge direct la inchisoare. Daca va iubiti atat de mult pe cat pretindeti, atunci mai puteti sa asteptati 2 ani pana devii majora si poti sa fii cu el.

Nu glumesc, uite legea aici:
http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-198-cpen

| Nemessys a răspuns:

Ai grija ce-ti doresti pentru ca in situatii de genu, nu mai exista cale de intoarcere. Cine stie ce se intampla cu prietenul tau, te paraseste sau apar conflicte intre voi. Iar cu acele conflicte sunt sigur ca nu va este usor sa mai mentineti relatia. (asta este doar o posibilitate). Dar gandeste-te, nu multi au facut asta, nu esti prima si de cele mai multe ori fix fetele au regretat pentru aceasta greseala. Parintii tai iti vor doar binele. Esti totusi prea mica pentru asta. Sfatul meu ar fi sa mai astepti macar pana la 19-20 de ani.

| Lawliet14 a răspuns:

Buna! Parintii tai de ce nu sunt de acord cu el?