Întrebare recomandată | Mihaelamn6450 a întrebat:

Am 21 ani si parintii ma controleaza mereu, ma suna cand ies din casa ma intreaba cu cine, de unde ii stiu, cu ce ne ocupam, cand vin acasa, daca am mancat, ce am mancat, sa am grija la drum chiar daca ma duc pana la market langa casa si daca nu ii raspund la toate intrebarile incepe mai sa ma pandeasca, chiar sa asculte ce vorbesc cu prietenii la telefon dupa usa camerei mele. Eu socot ca imi este neglijat dreptul la spatiul meu personal si lipsa de respect de la care incep sa ma cert cu mama. Am incercat sa vorbesc cu ea oricum ma monitorizeaza, am job si invat la facultate pe langa asta am alte ocupatii si ma socot o persoana destul de matura dar din alta parte sunt socotita copilaroasa si neserioasa caci mereu caut pe cine sa ma bazez. Nu am idee de ce se intampla asta poate ca sunt copilul mai mic in familie si mereu o sa fiu mica caci sora mai mare nu a avut asa probleme niciodata. Cum sa procedez in asa situatie?

7 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Parintii vor fi parinti intotdeauna.
Exagerati sau nu, sunt parintii tai si cu greu vor accepta ca te-ai maturizat si e timpul sa-ti iei zborul.
Esti ultimul copil care le-a mai ramas acasa si se agata de tine, pentru ca durerea sa te desprinzi si tu de casa e mai mare decat durerea de a se certa zilnic cu tine.Casa se goleste cand copiii pleca! Devine pustie...un mormant mascat!
Intelege-i si roaga-i calm si frumos sa te inteleaga si ei,nu te mai certa,nu lasa discutia niciodata sa degenereze in cearta,e o mare dovada de maturitate.
Cu timpul,dandu-le mereu dovezi legate de maturitatea si seriozitatea ta,vorbindu-le despre planurile tale de viitor, se vor impaca cu gandul, vor incerca sa te ajute si totul va fi mult mai bine.
Iti vorbesc din proprie experienta, pentru ca am fost si copil (singura la parinti!), sunt si parinte.
Nu-i usor, stiu.
Dar cu rabdarea treci si marea spune o vorba inteleapta.
happy

| cuvant a răspuns:

Buna Mihaela,
Din pacate parintii incearca sa te protejeze mai mult si nu accepta ca ai crescut.
Iti sugerez sa ai zile cand iti petreci zile pe afara sau sa pleci si sa stai peste noapte in alte locuri.
Vor continua sa faca asta pana ce vei avea o relatie sau le vei arata ca nu le raspunzi tot timpul la telefon sau intrebari.
Incet incet dar nu osor vor accepta dar nu usor.
Posibil sa te jigneasca sau sa zica cuvinte in tensiune dar iti sugerez sa le aduci aminte ca ai crescut si ca nu e o problema sa vorbiti o data pe seara cand iesi.
Poti sa le spui ca nu iti place ca asculta la usa si daca as fi in locul as zice lucruri care nu ar vrea sa le auda de la tine sau despre tine.

| darrio2007 a răspuns:

Schimba-ti numarul de telefon.

| GabiDumitrescu a răspuns:

FUUGI! Or fi inceput sa o ia razna de tot, e si varsta uneori o problema. Nu iti mai pune intrebari atit, esti pe banii tai, PLEACA!

| Brizbriz a răspuns:

Ai dracu' parinti, tin la tine si au grija sa fii bine, si sa nu ramai nemancata... nu se poate asa ceva, DA' PANA CAND?!?

| 1997onur a răspuns:

Parinti tai te iubesc enorm de mult esti ochi lor din cap le este frica sa nu patesti ceva in ziua de azI sunt multi nenoriciti pe strazi si fel si fel de oamenii eI sunt trecutI prin viata cine stie ce am vazut aceI parinti cine stie ce ai trait aceI parinti le este frica sa nu patesti ceva poate uneori exegeareza si ei dar iti garantez ca ei te iubesc enorm de mult si ar face orice pentru tine sa nu patesti ceva.

| danieltulcea84 a răspuns:

Același răspuns ca și greece12... Felicitări!