| 1986girl a întrebat:

Am 37 de ani, am avut o relatie lunga in trecut de 17 ani impreuna, avem o fetita împreună, cand am nascut-o am suferit la sânii mei o problema de muschi si sânii mei s-au retras (almost nothing). Nu m-a deranjat pentru ca x niciodata nu s-a plans din contra mi-a intarit pe vremea aceea increderea in mine ..si daca el ma iubea nu am avut probleme cu mine insumi... de 4 ani m-am despartit de el, a fost decizia mea, a inceput cu alcool si foarte toxic ..in ziua cand a plecat a facut afirmatii. "Cine dracu te ia asa stearpa" "sa postezi pe Facebook sa iti doneze lumea bani sa iti pui silicone" si multe altele foarte dureroase. Din cauza asta am inceput sa fiu nesigura pe mine, sa port sutiene mari si ma simt cu stima de sine -0. De curand am intalnit un baiat, era minunat din toate punctele de vedere, ne-am vazut cateva luni la cafea etc..luna trecuta a venit la mine si na ca s-a întâmplat sa intram in momente mai intime si din cauza faptului ca nu m-am simtit bine eu in corpul meu l-am oprit, l-am gonit, l-am blocat. Nu stiu ce sa fac. Oare asa o sa fie mereu ce ma sfatuiti sa fac (in afara de operatie estetica)? Stiu ca trebuie sa te iubesti pe tine ca sa fii iubita dar eu nu mai reusesc.

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

In cazul tau, pare un complex de inferioritate, aceasta aparenta "problema", care din pacate nu cred ca va trece de la sine, arata acest lucru si scurgerea timpului in care nu te-ai putut obisnui cu asta!
Sa stii totusi ca nu toate femeile au sani mari sau frumosi, si cu toate acestea nu toate au dezvoltat adevarate bariere mintale in acest sens.

In opinia mea cam tot ce inseamna etalon in ceea ce priveste fizicul perfect,frumos,placut isi are originile in ceea ce se promoveaza in jurul nostru pe retelele de socializare, prin filme, in mass-media etc desi aceasta promovare nu face decat iata sa creeze adevarate complexe de inferioritate in randul omului obisnuit, pe de alta parte se promoveaza un tip de frumuste falsa care este trecuta prin operatii estetice!
Deci cu alte cuvinte in general femeile ajung sa recurga la operatii estetice pentru ca alte 'țoape' au facut asta si astfel prin zecile de operatii pe care le-au facut, ajung sa le umbreasca pe unele femei naturale, cele naturale nu se mai simt bine in pielea lor... dintre aceste 'tunate', operate, multe culmea aveau forme foarte placute, multe aveau deja sanii suficient de mari, fundul placut etc, la ele actionand un alt complex decat cel de inferioritate si anume in cazul lor actioneaza un complex de tipul grandomaniei! de a se da ceea ce nu sunt, de a parea deasupra tuturor, alaturi de suferinta clara de narcisism pe care o au, sunt si grandomane! sunt si inculte influentate de moda si de curentul care devine o moda. Sa nu uitam ca abia acum cativa ani a devenit o moda cu buzele injectate, isi mai aduce aminte cineva cand a avut prima oara Angelina Jolie buzele injectate? inainte tuturor, ea a lansat practic genul acesta de buze injectate happy dar la țoapele noastre a ajuns tarziu aceasta moda!

Daca totusi nu poti sa treci peste aceasta chestie care actioneaza psihic, cred ca in cazul tau se poate recurge si la operatie estetica de marirea sanilor etc pentru ca in cazul tau este justificata aceasta interventie!
Tu draga mea fiind exceptia de la regula, in cazul tau nefiind vorba de 'tuning' ci de o chestie justificata, o bariera psihica impusa mai mult sau mai putin de tine peste care nu poti sa treci din pacate!
Desi eu ti-as recomanda se depasesti psihic aceasta bariera, aceasta aparenta problema pe care crezi ca o ai, cu sanii!

| Simpatic a răspuns (pentru Simpatic):

Multumesc pentru aceasta funda!

9 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Gândește-te câți oameni sunt nenorociți, schilozi; stau în cărucior, sau pe pat; le lipsește o mână, un picior sau chiar mai rău. Și totuși sunt optimiști și caută ce este frumos de la viață. Și tu...te legi de un fleac. Sunt mulți bărbați inteligenți care știu ce să aprecieze la o femeie și care pot trece peste micile defecte.

| dullcat a răspuns:

Buna.Te-a otravit fostul cu asemenea vorbe perfide.Nu ai nevoie de silicoane, iar barbatul potrivit te va iubi fix asa cum esti, crede-ma! Insa cauta sa nu il blochezi, asa cum ai procedat in prezent, ca nu-i de bun simt si nici nu ajungi nicaieri cu astfel de gesturi aiurea! Comunicarea e cheia.

| Frank51 a răspuns:

Asta e problemă interioară. Dacă te lași influențată asa ușor și îți schimbi percepția asupra propriei persoane atât de ușor înseamnă că aceste defecte au un efect mare asupra stării tale. Faptul că l-ai gonit denotă că nici nu mai ai încredere că altcineva te va mai aprecia, altă problemă tot interioară. Așadar, ce văd la tine sunt probleme care nu se pot rezolva din exterior.

| sammie a răspuns:

Era doar nervos sau devenise toxic pe parcurs. Nu-ti strica viata si nu inceta sa-ti iubesti corpul din cauza lui, si NU, nu-ti fa operatii estetice, nu intotdeauna sunt reusite.

Ar fii trebuit sa ramai cu baiatul celalalt daca era foarte dragut si te respecta. Incearca sa mai vorbesti cu el si sa-ti ceri scuze pentru ce s-a intamplat.

| timidu89 a răspuns:

Cam greu si totusi posibil sa te placa un barbat si asa. Sunt care le plac femeile cu sanii miciwinking Nu iti pierde speranta, accepta-te asa cum esti. Operatia te poate nenoroci pe viata... am vazut la TV n cazuri

| Miruna333 a răspuns:

Fa terapie. Iar daca simti nevoia de o schimbare, fa asta, vei fi implinita dupa operatie
,, si daca el ma iubea nu am avut probleme cu mine insumi'' Asta este super gresit, trebuie mai intai sa te iubesti pe tine, sa te accepti sau sa schimbi lucrurile pe care vrei sa le schimbi, indiferent de parerea celor din jur.

| LaviniuA a răspuns:

Daca poti, incearca sa faci putin sport si sa te alimentezi bine.
Glanda mamara sta pe muschi, deci daca dezvolti muschii, pieptul va fi mai mare happy

In plus, incearca sa te relaxezi, chiar sa meditezi putin, ca sa iti schimbi starea psihica.
Nu aratam ca niste statui grecesti, dar sufletul poate sa ajunga sa fie ca al lor happy

youtube.com/watch?v=tglcgXZUYAA

| Lidia09 a răspuns:

Pentru a evita pe viitor așa momente ar trebui să fiți așa cum sunteți, adică să nu vă mai complexați. Am citit undeva unde se spune că în ochii persoanelor din jur arătăm 80% mai bine de cât ne vedem noi pe noi. Nu spuneți nimănui defectele sau neajunsurile voastre, pentrucă ceilalți nu o să observe până nu o să spuneți despre ele. Și chiar dacă îl vede nu-i dau așa importanță cum îi dați dumneavoastră. Îmbrăcați-vă în haine comode să vă simțiți dumneavoastră bine, o să se găsească persoană în ochii căreia veți arăta excelent, așa că nu vă complexați.