| Anomim2025 a întrebat:

Am descoperit că grupul meu de prieteni cu care ieșeam pe afară de 2 ani au început să mă vorbească pe la spate de câteva săptămâni.
Nu le-am făcut absolut nimic personal!
Sunt foarte dezamăgit și nu știu ce să fac. Le-am spus să îmi spună cu ce i-am supărat sau ce defecte am ca să le pot rezolva, dar de fiecare dată zic că nu au nimic cu mine, când de fapt nu este așa.

De ce ocolesc subiectul acesta mereu? De ce nu recunosc? Ce ați face în locul meu?

Răspuns Câştigător
| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Depinde cum ai descoperit, poate doar unul din ei ti-a spus asta, caz in care daca este adevarat iti este prieten, altfel...O problema poate fi si la tine daca ai descoperit ca te evita chiat toti.Stai cu fiecare de vorba pe rand,aduna informatii de la toti si vezi daca se potrivesc in cele pe care le spun ei, incearca sa vezi daca si de cine esti mintit. Daca nu esti mintit, daca spun adevarul toti, analizeaza-te si pe tine, poate ai ceva in comportamentul sau in situatia ta sociala care-i deranjeaza.

6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Probabil nu ai mai petrecut suficient timp cu ei in ultima vreme si au creiat "bisericute" ori stiu ei ca ai vreo gagica si le e ciuda.
Baieti nu sunt ca fetele sa se supere unul pe altul ca ala are adidasi mai misto dar daca petreci mai mult timp cu o fata decat cu ei sau nu ai putut sa ii ajuti o data cand au avut nevoie sau ai lipsit un pic din grup, prietenia lor sa strans mai tare si pe tine te-au cam exclus.

| anonimg a răspuns:

Dacă nu le-ai facut nimic rău, eu nu as plânge după astfel de prieteni. La urmă grupul nu va rezista pentru că se vor "mânca" între ei. Si chiar dacă va rezista, tot nu as plânge după ei, ci pentru ei; voi plânge pentru caracterele lor urâte care si le formează. Si cine știe dacă ei nu te îndepărtează pentru că din cauza ta nu pot face lucruri urâte? Dacă este asa, atunci e bine si pentru tine. Din orice unghi ai vedea problema, este bine pentru tine ceea ce ti se întâmplă. Mai bine singur decât înconjurat de falsitate si caractere denigratoare.
În timp te vei imprieteni cu un alt băiat, si apoi voi doi cu un altul, si asa mai departe.
Dar mai presus de toate acestea este a te face prieten cu aceia care nu sunt bagati în seama de nimeni. Nu doar că iti vei forma un caracter frumos, ci pe deasupra acestia vor aprecia cel mai mult prietenia ta; mai mult decât o apreciază grupul acesta de copii needucati, instabili în relațiile care si le fac. Posibil ca în acest grup care te respinge să fie un lider, si acesta trebuie sa fie capul răutăților; ceilalți poate isi doresc sa fie deschisi fata de tine dar nu pot din pricina influentei prea mari a liderului.
Oricum ar fi, este normal să te simți cum te simți; dar să nu iti pară rău pentru respingere, ci pentru caracterele lor. Poate ca Dumnezeu vrea să-i pedepseasca si in felul acesta sa nu fi si tu in mijlocul lor. Cine poate sti?

| JusTPauL a răspuns:

Ceva sigur ai..pentru ca daca ai fi fost un model bun de urmat tineau la tine.
Ar trebui sa iti dai si singur seama. daca ai facut ceva gresit in ultimul timp.ori ei au "evoluat" mai mult ca tine si nu te mai vor in cercul lor.
Bine-ar fi sa poti vorbi cu fiecare in parte, fata in fata sa transmiti emitii ca mai apoi sa afli care e problema lor legata de tine.

Răspuns utilizator avertizat
| raul230 a răspuns:

Așa eram și eu, nu vor sa Îți zică nimic deoarece cred ca facii "ferelii" sau alte chestii. Din puntul meu de vedere căutați alți prietenii care sa nu fie fățarnici sau sa te vorbească pe la spate.

| mazikeenem a răspuns:

Nu trebuie să te schimbi pentru astfel de persoane.Sunt oameni toxici. Dacă te vorbesc pe la spate, sunt în spatele tău pentru un motiv.Am avut și eu astfel de "prieteni" și cel mai bine este să îi eviți, nu le mai spune nimic despre tine deoarece nu le convine când ți se întâmplă ceva bun și se bucură când ai necazuri. Elimină acești oameni din viața ta și fă-ți prieteni noi. Încearcă să nu mai ai încredere așa de ușor în toată lumea. Sper că te-am ajutat.