| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU. Acum 2 săptămâni iubita mea s-a despărțit de mine după o relație de 2 ani de zile, eu venind din afara pentru ea, am crezut in ea și noi. De ziua ei a fost totul normal, am petrecut între prieteni(toți din partea mea, ea neavând prieteni), iar la o săptămâna îmi spune ca nu știe ce e cu ea, ca nu știe ce mai simte pentru mine, totul a fost un șoc așa dintr-o data, ea spune ca nu e nimeni și ca totul se întâmpla din vina ei, eu nu știu ce sa zic, mereu i-am făcut complimente, flori aproape in fiecare Weekend, cadouri modeste, vacante de Paste, mare etc. Într-adevăr lucram amandoi destul de mult in special eu dar ne vedeam de cel puțin 2 ori pe săptămâna seara, ori ieșeam in oraș sa mâncam, ori la ea. Nu știu cum de s-a schimbat dintr-o data și a spus ca nu crede ca se mai poate face nimic, îmi este greu sa accept asta dar, fiind sincer ei ca familie sunt și retrași, nu au prieteni, nu fac grătare, nu asculta o muzica (in onomastice), la ziua ei parca a fost priveghi. Toate astea cred ca se trage de la mama ei, e foarte exigenta și rea, in fata e superba, dar pe la spate o cutra laughing. Sora ei a plecat de acasă cu un tip s-au mutat in alt oraș și i-a spus ca dacă pleacă sa nu mai vina acasă, in ziua de azi doar vizite mai face. Credeți ca din cauza mamei ei, ea vrea sa ma părăsească sau oare chiar nu mai simte nimic pentru mine, așa deodată? Nu știu, da recunosc i-am reproșat uneori, la nervi am mai spus lucruri care nu trebuiau spuse, poate ca nu am fost lângă ea când trebuia sa o ascult dar nici ea nu e o persoana deschisă (trebuia sa ii scot cuvintele cu mâna din gura) ținând cont din ce familie vine, nici prietene nu are…. Multumesc

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună
Este pur feminin să aștepte să tragi de ea să-ți spună ce o doare. Pentru că noi ca femei de multe ori ajungem să ne simțim în plus în viața partenerilor noștri mai ales dacă ea nu are prieteni și petreceți timp cu prietenii tăi.
Te asigur că nu din cauza mamei ei s-a ajuns aici, ci un mare mare motiv este și faptul că ieșeați două seri pe săptămână. O fată are nevoie de atenție în sensul să fii lângă ea cât mai des să o sprijini dat fiind faptul că vă vedeați atât de rar nu a știut dacă să aibă sau nu încredere în tine pentru că ceea ce te doare nu spui prin telefon. A ajuns să aibă o oarecare indiferență față de tine și de relația voastră. O atenție nu înseamnă vacanțe flori și cadouri să știi. Atenție înseamnă să te duci la ea să o scoți la o plimbare pe marginea drumului sau să stați pe o bordură sau pe o bancă doar voi doi și să discutați despre tot ce vă apasă în viețile separate care nu au legătură cu relația voastră. Fata nu a avut încredere să-ți spună ceea ce o durea și fiindcă vă vedeați atât de rar s-a pierdut scânteia. Sper să vă împăcați dar în mod normal nu cred că se va întâmpla asta pentru că ea caută pe cineva să îi fie alături mai ales că nu are practic pe nimeni dacă spui că ai ei sunt exigenți iar prieteni nu are. Încearcă să o mai cauți dacă într-adevăr o iubești du-te la ea sun-o așteapt-o în fața porții sau blocului și ușor ușor fă-o să prindă încredere. Crede-mă nu este vorba de altcineva. Ea își protejează inima!

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca dacă voi face toate astea, v-a mai fi ceva din moment ce ea a spus ca nu crede ca se mai poate face ceva? O iubesc mai mult decât își poate imagina dar nu vreau sa par nici disperat…

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ea a spus ca nu am gresit cu nimic și ca e vina la ea, ca nu știe ce e cu ea, acum eu ce sa mai cred. Ce crezi ca ar trebui sa fac?

| anonim_4396 explică (pentru SENTIMENT77):

Poți încerca. Ce ai de pierdut? Nu vei părea disperat în ochii cuiva care simte ceva pentru tine. Din contră, va vedea adevăratele tale intenții.
Și știu că a spus că nu e vina la tine pentru că nu este ea pur și simplu își dorește mai mult de la relație de asta spune că e vina ei pentru că nu de poate mulțumi cu ceea ce i-ai oferit și ți-am spus de ce are de fapt nevoie.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tocmai ne-am văzut și i-am spus adevăratele mele intenții, exact cum ai spus și tu, adevăratul motiv a fost ca nu ne-am văzut mai des, nu am fost lângă ea când avea nevoie de "noi" dar acum sunt hotărât sa schimb asta între noi, sa fac schimbări majore la mine și la noi, iar ea a văzut asta cu ochii înlăcrimati și a spus ca nu se poate gândi pe moment și ca nu îmi poate da răspunsul imediat, așa ca i-am spus ca nici nu vreau asta, sa se gândească mai întâi la ea și după la noi, iar dacă mai este ceva de făcut sa comunicam mai deschis ce așteptări avem unul de la altul și sa lucram acolo unde trebuie, ca asta sa nu se mai întâmple, i-am demonstrat cu lacrimi in ochi câtde mult înseamnă pentru mine și ce sacrificii voi face acum depinde numai de ea, toată puterea e la ea. Mersi mult de tot mi-ai fost de mare ajutor și cu astea mi-am deschis și eu inima mai mult fără sa-mi fie Rușine ca voi fi judecat sau voi părea slab. Îți multumesc, acum știu ce am de făcut și nu v-a regreta decizia.

| anonim_4396 explică (pentru SENTIMENT77):

Mă bucur mult că am fost de folos și mă bucur și mai mult că sunteți pe drumul cel bun sper din suflet să vă împăcați dea dreptul și să fiți fericiți. Mult noroc îți doresc și multă iubire

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca dacă i-as propune imediat sa facem un salt uriaș sa ne mutam împreuna ca sa petrecem mai mult timp unul cu celălalt, ar refuza? In trecut i-am bătut un apropo dar a refuzat sau mai întâi sa îndrept lucrurile și după sa fac întrebarea. Mersi mult

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Momentan nu a scris dar nici eu nu ii voi scrie, ii ofer timpul sa se gândească bine ce vrea și ce vrea și de la noi și ii voi face propuneri serioase in legătura cu noi, poate vrea și ea sa scape de acasă, eu știu… crezi ca v-a mai vrea ceva? Ideea e ca nu e o greșeală enorma, i-am fost fidel tot timpul, multi se cearta de la mai mult și tot se împăca, dacă se iubesc bineînțeles…dacă îmi oferă o șansa ma iubește dacă nu e clar…

| anonim_4396 explică (pentru SENTIMENT77):

Câți ani are? Așteaptă puțin să se îndrepte lucrurile să se mai apropie de tine și să prindă puțină încredere iar când prinzi ocazia spune-i că ai vrea să vă mutați împreună vă va face un mare bine acest pas pentru că vă veți cunoaște cu adevărat crede-mă știu ce spun eu și prietenul meu suntem împreună de 4 ani jumate dar stăm împreună abia din decembrie 2020 deci nici măcar un an dar vreau să-ți spun că ne-a făcut foarte bine acest lucru ne-am apropiat suntem o familie doar noi știm cine suntem și cum suntem amândoi facem curățenie împreună amândoi facem mâncare când el pleacă la muncă eu mă trezesc dimineața îi calc și îi pun mâncare iar el se duce la muncă să ne facă un viitor te-ai gândit bine dar mai așteaptă puțin și nu-ți pierde speranța happy

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru anonim_4396):

Are 24 ani. Am încercat sa mai vorbesc cu ea, sa o întreb dacă s-a mai gândit la noi, și cică "nu prea, e greu ti-am zis" deci e clar ca nu mai vrea nimic. A zis ca nu știe ce vrea ca se gândește la felul cum e ea acum, ca nu vrea sa se forțeze sa fie ca înainte, a crezut ca poate își revine dar e la fel, ca poate e nebuna dar nu știe ce sa facă sa se schimbe măcar un pic. E clar ca vrea sa fie lăsată in pace și nu mai reprezint un interes pentru ea.

19 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Relațiile se mai strica in timp. Poate ca a realizat faptul că nu are nevoie de o relație si atunci, decat sa te tina asa de ocazie cand are timp de la munca mai bine spune pas.
Cine stie, poti sa vorbesti cu ea mai deschis si ceri detalii mai multe, noi nu avem de unde sti.

| cristimihailov a răspuns:

Gandirea mea este putin diferita fata de cea premiata de tine.

Eu ma gandesc ca ai primit o sansa nesperata sa iti faci o prietena care sa semene cu tine. Sa iti ofere o viata.

Asta care s-a despartit de tine cara prea mult bagaj.

Fii fericit, bucura-te si cauta-ti incet si linistit una care chiar sa merite atentia ta si sa se bucure cu adevarat. Cu alte cuvinte, pe care sa te poti baza.

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru cristimihailov):

Poate ca ai dreptate, sincer. Dar ceea ce tu poate ca nu înțelegi și ceilalți care gândesc ca tine este ca EU NU RENUNȚ așa ușor la cei pe care ii iubesc! Poate sa care cu ea un tren plin de bagaje, vreau doar sa împarte cu mine acel tren, ATÂT! Multi îmi spun asta, exact cum spui și tu, chiar ai dreptate, dar vezi tu eu sunt o fire diferită și chiar nu am de gând sa renunț la ea, indiferent. Vreau doar sa ii fiu iubit, tata, frate, var, etc. Dacă într-adevăr nu mai simte nimic pentru mine atunci chiar da nu voi mai face un pas, momentan aștept un răspuns de la ea.

| cristimihailov a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Poate e bine sa vezi si altfel.

Cand tii funia stransa prea tare de cineva care se indeparteaza de tine, doar o sa ii creeze frustrari acelei persoane si tie rani in palme.

Pe care o sa le lingi in speranta ca se vindeca in timp ce te vei plange ca ce rea a fost acea persoana si te-a ranit cand de fapt ai facut-o singur.

Este o diferenta intre a tine la cineva si a nu renunta si a ii da pace sa fie langa tine, daca vrea.

Simti diferenta?

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru cristimihailov):

Am înțeles. Da. Crezi ca ar trebui sa ii scriu și sa ii spun ca sunt de acord cu ea sau totuși sa aștept sa îmi dea un răspuns la ce am vorbit vineri cu ea? Poate va fi unul pozitiv…

| cristimihailov a răspuns (pentru SENTIMENT77):

Eu asa as face.
Unii ar numi-o disperare.
Eu as numi-o urmaritul interesului.
Poate ea ar numi-o ca iti pasa.

Sau poate nu ti-a scris ca nu ii place de tine.

E de atitudine problema.

Oricum ar fi, in loc sa astepti sa vezi ce se intampla, treci la butoane.

Poate o sa fie un refuz si poate vor veni inca alte zece.

Dar ce conteaza?

Daca incerci vei reusi mai ales daca poti sa te si adaptezi.

Asta inseamna sa nu renunti.

Nu sa tii o persoana care nu vrea, langa tine.

Răspuns utilizator avertizat
| 69GRIMMJOW69 a răspuns:

Practic din ce am înțeles eu e cam vina ta. Frate cu o fată de genul asta trebuie sa fi ca Superman pentru ea. Sa o întelegi din toate punctele de vedere. Mai ales ca nu are prieteni din contra ar trebui sa îi fi mai întâi prietenul ei după iubitul ei. Sincer nu știu dacă merita fata tot efortul. Depinde și cât de mult ți tu la ea. De schimbat ceva poate ai o șansa dacă tine și ea la tine. Dacă Tea refuzat și ultima data, atunci las-o așa trecu peste caută fericirea în alta parte

| SENTIMENT77 a răspuns (pentru 69GRIMMJOW69):

Pai nu ai cum sa o înțelegi pentru ca ea nu prea e o fire deschisă și nu vorbește deschis mai deloc, adică de când o cunosc eu nu știu sa-mi fi spus vreun secret, ce vrei sa o bat sa îmi spună, și-a bătut joc de mine de câteva luni încoace, a zis ca vroia sa repare ea singura greșeală ca din vina ei s-a ajuns aici trebuia sa fie mai deschisă cu mine dar na ce sa zică și ea, sincer nici nu mai îmi pasa, nu vreau sa o mai presez, dacă m-a iubit cândva știe unde ma găsește dacă nu aia e

| Grigore31 a răspuns:

"trebuia sa ii scot cuvintele cu mâna din gura"

Aveai mainile curate macar?