| alex495 a întrebat:

Am facut o greseala ( n am avut rabdare pe un anumit lucru) si m-am desp de prietena mea cu care aveam o luna jumate. Dupa 2 zile mi-am dat seama de greseala si am vrut sa ne impacam si mi-a zis ca inca mai tine mai mine dar e foarte orgolioasa si nu se mai intoarce din drum. Am tot incercst sa o impac si mi tot zice ca va deveni mai rece daca tot asa voi continua si ca momentan nu mai vrea nicio relatie, dar inca mai are sentimente si tine la mine mi-a spus. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| deeajk109 a răspuns:

Orgoliu ei este foarte mare. Dacă nu mai vrea să fie cu tine, găseste-ți alta fată și încercă sa o faci geloasă, că după o să vezi că ea se uită după tine si dupa o să regrete că nu a mai vrut sa fie cu tine, dupa decizi daca mai vrei sa fi cu ea sau nu si dacă te-ai atașat de prietena actuală.

13 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Păi o cred și eu că nu vrea să se împace cu cineva care după o greșeală măruntă presupun se desparte de ea. Oricine vrea stabilitate ș isiguranță în relație, nu să fie aruncat la prima greșeală.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ce părere să avem? O lași în pace și îți vezi de drum.

| anonimg a răspuns:

Adolescentii intra in relatii unii cu altii urmarind doar avantajele relatiei; ei nu se uita si la dezavantaje, la faptul ca la un moment dat se pot desparti.
De asemenea, cand intram in relatie cu cineva trebuie sa o facem nu pentru binele nostru, ci intotdeauna trebuie sa cautam binele celuilalt. Cand cautam binele nostru este deja egoism, si relatia va deveni un blestem si nu o binecuvantare.
Cand intram in relatii cu persoane de sex opus trebuie sa o facem numai in scopul casatoriei. Orice altceva duce la suferinta, chiar daca ne bucuram de placerile de-o clipa.
Fetele si femeile sunt construite de Dumnezeu cu nevoia de siguranta. De aceea ele cauta sa se casatoreasca, deoarece prin acest act al relatiei se simt in siguranta. Prietena ta s-ar fi intors la tine si ar fi renuntat la "orgoliul" ei daca ar gasi siguranta in relatia voastra.
Este posibil ca si vreun defect al tau (sau mai multe) sa fie motivul pentu care ea nu isi mai doreste aceasta relatie; si poate ca ea nu a vazut niciun efort din partea ta de a ati indeparta defectele de caracter.
Cateodata este de folos refacerea relatiei, cateodata nu. Acum depinde si de tine, de cum vezi relatia, si daca esti pregatit sa o continui, Numai tu poti sti acest lucru.
Este important de stiut -si trebuie sa stie si fata aceasta- ca orice despartire va afecta puterea, capacitatea inimii de a mai iubi. In urmatoarea relatie dragostea va fi intotdeauna mai mica decat aceea de dinaintea ei. Dar daca barbatul are defecte mari de caracter cu care nu se poate convietui, femeia va alege raul cel mai mic: adica alege mai degraba sa sufere din pricina despartirii, decat sa sufere din pricina... relatiei.
Punctul cel mai important este ca noi trebuie sa fim intotdeauna rationali si sa nu ne lasam condusi de sentimente. Pentru ca sentimentele ni se schimba de pe o zi pe alta: azi iubim cu toata puterea pe cineva, iar maine putem sa o uram tot la fel de mult pe cat am iubit. Dragostea nu este sentiment, ci este ratiune: adica dragostea nu este oarba, ci mai degraba sentimentul este orb. Dar in acelasi timp, ratiunea (dragostea) iubeste pe celalalt avand cunostinta de defectele lui. Trebuie deci sa vedeti ce a fost intre voi: ratiune(dragoste) sau pasiune (sentimente).
De asemenea, dragostea trebuie intretinuta pentru ca altfel se raceste.
Va recomand amandorura cartea "Iubeste inteligent": https://www.viatasisanatate.ro/iubeste-inteligent
Deci poti sa-i faci si ei cadou aceasta carte mai inainte de incheierea acestui an. Cine stie daca acest lucru va fi spre binele vostru, al relatiei?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Foarte bine că-i orgolioasă, dacă într-o lună și-un pic tu deja îți permiți să te descotorosești de ea când nu-ți convine ceva, mai bine mergeți pe drumuri separate, că se anunță o relație de coșmar. Într-o relație serioasă nu dai on & off când ai chef. Ai o problemă? Nu-ți convine ceva? Discuți și rezolvi problema. Nu azi te desparți, a doua zi te împaci, a treia zi te cerți iar, ce-i asta? laughing Maturizează-te. Și sfatul cu ''încearcă să o faci geloasă'' e absolut penibil și imatur, o să-i arăți doar că nu a pierdut nimic.

| alex495 explică (pentru supadeceapa):

E mai complicat. Eu nu am vrut sa ma despart, dar eram nervos de la munca si aia s-a inteles. Imediat dupa am incercat sa repar. A doua zi la fel si dupa am mai lasat o cateva zile

| siriusblack98 a răspuns:

Părerea mea este că o să mori singur. Dacă nu singur, atunci în mod clar nu lângă fata asta.

| zilog a răspuns:

Am făcut și eu greșeli fantastice în viață am dezvirgi``` o fată care era pocăită a bătut-o părinții ei atât de rău în cât nu a mai putut iesi afara din casa 3 zile si eu pe un frig dinsta exact ca acum am mers la ea in sat si am stat o zi si o noapte în fața casei ei in genunchi

Doream să mor acolo! pentru mine viata chiar nu mai avea nici un sens doream ca acea fata sa fie sotia mea o iubeam fantastic de mult

imi aduc aminte ca era ceva intre craciun si revelion cu sigurata
si imi aduc aminte ca am scăpat pe mine jumătate de cutie de cola care sa inghețat pe blugii mei si credeam că o să mor de frig dar până la urmă sa evaporat si s-a uscat așa fără să intru la căldură timp de 24 ore am cam stat in genunchi acolo

si până la urmă ma primit mama ei in casa si am făcut cunostintă cu părintii ei si toate păreau să fie fine si NU MI-AU REPROȘAT NIMIC
NU MI-AU SCOS OCHII CU NIMIC
SI MI-AU SPUS CĂ EI S-AU RUGAT IN TOT TIMPUL ASTA CA SĂ MĂ POATĂ IERTA si că acum Dumnezeu le-a dat puterea să mă ierte si pentru că și ea mă iubește enorm
sunt cu totii de acord să mă ierte

Era rai-ul pe pământ era impecabil, relația incepuse să meargă spre căsătorie
era minunat
eram cel mai fericit om de pe planetă
pentru că imi dădeam seama ca acea fata nu era orice fată ci era o fată care stia toată Biblia pe dinafaraă si foarte credincioasă si care avea puteri de la Dumnezeu si dacă eu eram bolnav sau trebuia să iau un examen ea se ruga pentru mine si eu luam examenul respectiv
sau când aveam de dat un examen citea si ea lucurrile tehnice despre care eu trebuia sa dau examen SAU DE MULTE ORI EU AVEAM DE INVĂȚĂT LEGISLATIE
ORONANȚE DE GUVERN, LEGI... chestii dinstea
si citea ea pentru mie si imi cauta si imi facea rezumatul si se asiugra că am inteles
ca si când ea imi facea temele mie
si repetam ore intreg impreuna si se asigura că mi-a intrat ceva in cap
Era ca în povești ceva mai frumos nu se putea întâmpla

Doar că ea a intrat la facutate la medicină la Târgul-Mureș si fata a zis să o aștept s ne căsătorim după ce termină ea facutatea și în timpul facutătii a plecat in africa ca sa devină chirurg să facă ceva operații pe acolo unde a cuoscut un medic chirurg si a plecat cu el in Germania si s-a maritat cu el si asta este s-a terminat totul si eu m-am ales doar cu niste lectii de viata și cu ani pierduți in speranta că o să ne căsătorim

Asta e ideea poți să te duci cu un buchet de fluri un tort că e crăciunul chiar la mama ei si ii povestesti mamei ei cât de mult o iubesti pe fata ei
ca și când ai vrea să o cucerești pe mama ei
Dacă tu reușești să o faci pe mama ei să te credă că tu o iubești din toată inima ta
din acel moemnt cam gata fata este a ta
tu poti sa mergi pe recunoastere
ai văzut in fime pe la tribunale CUM PLEDEZI VINOVAT SAU NE VINOVAT!
Asa că stai de vorbă cu mama ei!
isi in calea mamei ei si invit-o la o cofetărie

Ce o să îti facă? Dacă este o femeie normală la cap o să accepte să stea de vorbă cu tine daca te duci asa foarte civilizat si spui doar adevărul

| alex495 explică (pentru zilog):

Chestia e ca am tot vorbit aseara. Acum 4 zile mi-a spus ca inca mai tine mult la mine dar nu mai vrea relatie, vrea sa stea singura cica. Eu cred ca evita contactul fizic ca sa ma uite mai usor si sa poata iubi pr altul cand o fi. Chestia e ca mi-a zis ca m-a iertat nu i suparata pe mine, doar ca nu i place sa se intoarca din drum cica. Aseara i-am spus ca daca poate sa si minta inima ca nu mai vrea relatie sa ma minta si pe mine. Sa mi zica ca nu mai tine la mine si a fost o minciuna acum 4 zile. Nu voia si zicea ca nu i adevarat, ca tine la mine dar nu mai vrea relatie. Da mi un sfat te rog

| zilog a răspuns (pentru alex495):

Ascultă aceste colinde
https://www.youtube.com/watch?v=tWijM9DpseA
bucurăte de craciun mergi la o biserică si Dumnezeu te va ajuta
uite aici sunt fete multe credincioase bune care nu iți trag teapa si care nu isi bat joc de tine
https://www.bisericaagape.ro/

| Mopmop a răspuns:

Este o calitate sa te abtii. ..nimeni nu stie raspunsul cand e momentul optim sa faci sex cu persoana pe care o placi.Ar trebui sa ai o discutie serioasa in care sa ii explici ceea ce simti cu adevarat. Evita sa ii spui ca o iubesti. asta apare in timp. Daca abia esti la inceput zi adevarul.este doar o atractie sexuala. Prea usor spunem toti Te iubesc!

| NarcisIfrim a răspuns:

Incepe prin a avea o discutie foarte serioasa,de preferat fata in fata,daca nu prin apel,in care recunosti greseala si iti spui sincer sentimentele
dupa daca accepta e foarte bine,si vezi cum te comporti
daca nu accepta,o lasi, ii dai o saptamana pauza, o stergi de peste tot, si nu ii mai dai deloc mesaje
daca dupa saptamana asta iti da mesaje, inseamna ca inca mai merge ceva daca nu insemna sa iti vezi de drumul tau.

| unu3doi2trei1 a răspuns:

Sfatul căruia i-ai dat fundiță, acela cu "încearcă să o faci geloasă" nu-i bun, mai rănești eventual și o a treia persoană.

| alex495 explică (pentru unu3doi2trei1):

Rog o amica sa fac poza cu ea, nu i nicio problema