Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Am făcut terapie timp de un an, am depasit unele situatii, iar la un moment dat am renunțat fara sa anunt repectivul terapeut.
Au trecut câteva luni bune de la ultima ședință. Simt ca am nevoie din nou să merg. Imi este jena oarecum de terapeuta meu, pur și simplu nu am dat nici un mesaj sa spun ca as vrea sa inchei sau ca am sa iau o pauza.
Era destul de implicata și simțeam ca imi e bine sa merg la ședințe.
Acum ca as dori sa revin, ma simt prost sa revin după atâtea luni cu " hei, când puteam avea o ședință?"
Poate ar fi mai bine sa caut un alt terapeut sau sa îmi fac curaj și sa revin tot la aceeași persoană?

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ia legatura cu ea si nu trebuie sa te simti jenata, fiecare om are in viată probleme si situatii care nu depind de el si tu cu terapeuta nu ai facut un contract scris ca vi la ea 20 de ani, nu, ai fost o perioada te ai simtit bine ai avut niste probleme poate de ordin financiar si nu ai mai putut continua sedintele, ea nu trebuie sa se amestece in viata ta, nu trebuie sa iti faca morala, ea trebuie sa te incurajeze, si la masaj sunt clienti care nu isi permit zilnic sa mearga la salon sau sa cheme acasa maseurul, si maseurul sau maseuza nu ar trebui sa i intrebe sau sa i "certe" ca de ce nu face masaj zilnic sau de 2 ori pe saptamana, fiecare face cum poate cum are bani si cum se simte el sau ea bine. Deci nu te stresa suna ti terapeuta si reia legatura cu ea fara jena, tu nu ai jignit o pe ea cu nimic, ea sigur a mai avut cliente nu erai tu unica ei clientă. Ce varsta ai?

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mergi la un terapeut care sa te ajute sa iti găsești curajul de a merge la primul terapeut.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda, mult succes iti doresc

| Simina94 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Și eu îți mulțumesc!?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai putea revenii cu "imi cer scuze ca am abandonat sedintele, din motive banesti..." ca atunci te va crede si va accepta mai usor motivul abandonului.

Niciodata sa nu folosesti "hei", ca-i lipsa totala de respect.

| doctorandus a răspuns:

Ce fel de terapie?

Dacă nu e după sfatul medicului și e medicină alternativă degeaba o faci. Sau chiar mai rău dacă o faci.

| Freya1 a răspuns:

Poti sa cauți altul dacă te simți mai confortabil.Dar normal fiind terapeut ar trebui sa înțeleagă stările și manifestările tale.

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu ai de ce sa te simți aiurea. Tu plătești omul ăla să facă ședințele alea cu tine. Atâta timp cât ai banul, tu ești clientul. Și ști cum se spune: "clientul nostru, stăpânul nostru "

| Miruna333 a răspuns:

In primul rand, ai procedat gresit. Trebuia sa iti anunti terapeutul, ciudat ca nici el nu te-a mai cautat.
Fa-ti curaj si intoarce-te la acelasi, daca te duci la altul si nu e ok, o sa iti para rau. Aici macar te duci la sigur. Mai ales ca este si teraput, va intelege. Cel mai important e sa fii 100% sincera cu teraputul tau, sa ii spui adevaratul motiv de ce te-ai lasat si ca vrei sa revii.

| Smmo a răspuns:

Sunt persoane si locuri de la care uneori simtim nevoia sa luam o pauza. E un fel de nu mai pot, am nevoie de timp sa stau singur cu gandurile mele. Poate ti-a dat ceva de facut care nu ti-a convenit, poate ai simtit o oboseala, poate ai simtit ca merge lent terapia sau ca nu te ajuta spectaculos sau dimpotriva, ai considerat ca te descurci si singura acum.
Normal ca iti e jena, dar nu ti-e jena degeaba. Poate i-ai fi spus de la inceput daca ar fi fost ceva ce i-ai fi putut spune. Ce a fost, tu stii.
Ca sa iti raspunzi singura la intrebarea daca sa mergi la acelasi psiholog sau la altul, inainte sa mergi, gandeste-te tu foarte bine de ce nu te-ai mai dus. Daca nu consideri ca ii poti impartasi asta sau a fost ceva in neregula cu terapia, mergi la altcineva.