| elenaelena11 a întrebat:

Am fost cu un baiat timp de un an! El locuia intr-un alt oras! Am fost nevoita la un moment dat sa ma mut mai aproape de el! Am zis sa fie bine pentru noi! El are 26 de ani, iar eu 23! Am avut o poveste frumoasa, a fost foarte dificil dar mereu treceam impreuna peste toate! Le spunea prietenilor lui ca sunt fata perfecta pentru el, mie la fel si ca imi multumeste ca eu il iubesc, ca il vreau, la cat de dificil este, ca se bucura de viitor! Ne spuneam mereu cat de minunati suntem, familia lui urma sa ma cunoasca, la anul urma sa ma mut la el! Isi facea planuri pe termen lung! Nu prea ne vedeam asa des, dar de fiecate data era special, nu ne certam, ne admiram! I-am fost alaturi mereu! Am trecut prin multe amandoi! Si mereu spunea ca o sa reusim mereu.Eram suparata uneori ca nu putea venii la mine! L-am iubit, l-am respectat si el stie asta! Pe 28 decembrie ne-am certat dintr-o prostie..pt ca nu m-a sunat! Iar el incetase sa imi mai scrie, nu vroia sa dea un raspuns, daca mai vrea sa continuam sau nu! nimic! Imi spunea doar ca tine la mine foarte mult, dar ii este frica de viitor, ca o sa fie greu, ca nu stie ce sa faca si tot asa! Ii ceream explicati, sa stiu si eu, s-a terminat sau nu? Nu vroia sa dea un raspuns concret! Nici asa nici asa! Cateva zile nu am mai vorbit! Apoi a inceput sa scrie din nou cu mine zi de zi ca si pana acum, poze. L-am intrebat daca ne vedem si noi sa discutam, spunea ca nu e pregatit! Am aflat de la prietena noastra comuna ca el are pe altcineva! Au facut revelionul impreuna, distractii mereu! Ea are 29 de ani si un copil de 4 ani! Cand l-am intrebat daca asa este el continua sa imi spuna ca nu este asa... nu vrea sa recunoasca nici acum! Nu il inteleg, nu vrea sa discute despre asta! Sa spuna clar gata! Sa ne despartim frumos! Sa vorbim macar despre asta! Oare cand avea de gand sa imi spuna? De ce a tot vorbit cu mine in continuare? Ce sa fac? Ce vroia el de fapt? De ce refuza sa vorbeasca cu mine? Ce se intampla? Va multumesc

10 răspunsuri:
| emchristina a răspuns:

Dupa parerea mea cu siguranta ii pare rau de ce s-a intamplat si nu stie cum sa-ti zica. Poate a continuat sa vorbeasca cu tine din frica sa nu te faca sa suferi. Stiu ca e greu dar mai bine il lasi cu problemele lui cu tot pentru ca, daca a facut lucrul asta inseamna ca nu te merita. De vorbit ar trebui sa vorbiti clar despre ce s-a intamplat, dar poate pur si simplu nu e pregatit inca sa iti dea o explicatie buna. Daca o sa treaca putin timp poate o sa fie si el capabil sa vorbeasca despre asta.

| T0T a răspuns:

Nu faci nimic. Nu mai vorbesti cu el. Adica rupi legatura total. Ai fost foarte naiva. Aici e si vina ta ca te-a dus de nas cum a vrut el... Poate vroia si el mai multa placere...

| anonimg a răspuns:

Chiar astazi am citit asta: "Planurile pe care le face inima atarna de om, dar raspunsul pe care-l da gura vine de la Domnul." - (Proverbe.16:1)
Amandoi ati lucrat fara intelepciune. V-ati grabit sa va faceti un viitor intr-un timp asa de scurt. Voi nu ati apucat sa va cunoasteti. Nu zic ca e rau ca v-ati mutat mai aproape unul de altul; voi trebuia sa faceti lucrul acesta ca sa va cunoasteti. Este bine sa iti faci planuri de viitor si sa ai ca tinta a relatiei casatoria; daca chiar si daca sunteti mai aproape unul de altul asta nu inseamna casatorie. Nu zic ca sa mergeti cu raul inainte; dar voi ati ignorat gandul ca nu o sa se intample o despartire intre voi. Si cand aceasta s-a produs, n-ati avut nici un sprijin. Voi trebuia sa fiti pregatiti pentru orice. Voi nu trebuia sa plecati impreuna pe acest drum fara asigurare.
Mai mult decat atat, este foarte important sa cerem sfat de la Dumnezeu atunci cand dorim sa facem ceva. Ati pazit voi poruncile Lui in tot acest timp? Ati ascultat voi de El in totul astfel ca El sa poata binecuvanta relatia voastra? Daca nu a fost asa, atunci este bine ca relatia cu Dumnezeu sa fie (re)facuta.
Ti-am pus aceste intrebari ca sa te poti examina, si sa vezi unde este vina ta; nu ca sa te invinovatesti. Este foarte important ca in astfel de situatii sa nu cautam sa dam vina pe celalalt.
Te-ai gandit ca poate tu esti de vina pentru ca ai grabit relatia? L-ai fortat sa ia o hotarare; si a luat-o. Poate ca tu esti pregatita pentru casatorie; dar asta nu inseamna ca este obligatoriu si el. In ce ma priveste, recomand 3 ani de cunoastere; si varsta casatoriei 25. rareori rezista relatiile care se grabesc in cunoastere si in casatorie.
Un alt lucrul important este ca sa-i fi cunoscut familia mai inainte de a te muta langa el si de a inchega prietenia. In felul acesta ai fi putut sa-i cunosti mai bine caracterul, felul in care se poarta cu parintii lui -si in special cu mama lui-, cu fratii lui, etc. Vei fi putut cunoaste de la ei calitatile si defectele lui de caracter.
Nu te grabi sa iei o decizie in relatia aceasta.
Citeste intre timp cartea "Scrisori catre tinerii indragostiti": http://text.egwwritings.org/publicationtoc.php?bookCode=STI&lang=ro nu ca sa poti vedea lucrurile din mai multe unghiuri, ci sa le poti vedea asa cum trebuiesc vazute.

| SkyPilot a răspuns:

Cred ca ii este o rusine imensa pentru ceea ce ti-a facut. Altfel nu imi pot explica. Poate ca a vorbit cu tine dintr-o distractie, nu si-a dat seama la timp, i-a placut ce primea de la tine si s-a complacut, iar atunci cand a inteles cat de mult rau iti face, nu a mai gasit o solutie. Nu stiu. Eu nu as fi facut asa ceva.
Incearca sa ii spui ca vrei sa afli de la el adevarul. Fara scene, fara lacrimi, fara acuzatii. Ca vrei sa stii ce are de gand cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca i-a trecut iubirea, daca erai perfecta pentru el nu facea asa ceva dimpotriva era sa lupte.cand iubesti sa fii alaturi de persoana iubita e cel mai important nici nu te poti concentra pe celelate aspecte ale vietii daca nu o ai aproape. daca il ierti o sa mai faca din nou.bineinteles trebuie sa te asiguri ca prietena comuna ca e de incredre si nu are intentii criminale.in orice caz e mai bine pentru orgoliul tau sa pui capat cat mai repede caci daca continui o sa ai de suferit prea mult timp pentru cineva care nu merita.pur si simplu nu se face asa ceva, deci ia-ti iubirea si pleaca caci tu ai iubit un om sincer nu pe el.

| elenaelena11 explică (pentru anonim_4396):

Asa este.Sunt constienta de multe! El singur imi spunea ca nu il intereseaza altcineva in tot acest timp. Cum sa se poata schimba un om atat de mult in doar o singura zi? Sunt trista pentru ca pana acum cateva zile imi tot dadea sperante! Am fost atat de cuminte cu el. Sper doar candva sa ii para rau! Macar ca m-a lasat asa, dupa atara timp fara niciun raspuns sau explicatie

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenaelena11):

Nu ii cere explicatii si nu te injosi, vorbeste frumos cu el dar indiferent... evident ca nu toti stiu sa aprecieze un obiect de calitate dapoi o persoana.o persoana demna si frumoasa nu umbla cu ascunzisuri si nu se joaca cu sentimentele cuiva.este un las si un nemrnic daca a facut asa ceva stiind ce simti tu pentru el.eu zic sa nu mai fii trista ci fericita ca ai aflat cum este cu adevarat.sa realizezi ca el a fost obiectul dragostei tale dar nu si motivul, doar cineva spre care ti'ai axat cele mai frumoase sentimente dar care nu le'a meritat.

| elenaelena11 explică (pentru anonim_4396):

Da... O sa treaca cu timpul. Prietena noastra imi spune ca tine la mine si ma place multdin cauza asta nu a spus nimic! Credeau toti ca este o aventura cu acea fata! Sper sa trec repede peste tot! Nu ii mai scriu oricum! Nu ma lasa mandria! Eu oricum ma simt mai presus decat el, pentru ca am fost cum trebuia sa fie o femeie! Va multumesc din suflet! Sunteti minunati, voi pe care nu va cunosc, dar v-ati rapit putin timp pentru mine!

| Constantin_Roibu_1994_T7BK a răspuns:

Salut. Dupa atata iubire, fericire momente grele si mai putin grele dupa lacrimi varsate impreuna dupa zambete de bucurie o poveste frumoasa ata timp petrecut impreuna cum crezi ca este? Tu ce ai face? Stai linistita ca nici pentru tine nu e usor sa stii ca acum in bratele lui doarme altcineva si nu e bine nici sa te gandesti ca zambeste, saruta, strange in brate o alta femeie. Dar din moment ce tu stii ca are o alta este sigur ca tu la-i pierdut i sorry for yu

| Maria_Elena_Chirca_1991 a răspuns:

Barbatii pot fi greu de inteles, uneori mai greu decat femeile. Explicatii pentru "de ce ai facut asta?", nu vei gasi. Mai bine, cu rabdare si calm, il poti intreba ce sa faceti in continuare. Daca esti sigura ca merita! Daca nu, resemneaza-te. Nu stie ce vrea de la viata...