| KinekT a întrebat:

Am internet, televiziune, cablu de la rds si vreau sa-mi conving parintii sa ne schimbam pe romtelecom pentru tableta. acuma platim 60 de lei.la romtelecom e ceva mai scum 113 lei. noi avem niste datorii.cum ii pot convinge? funda+vot.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ceva mai scump inseamna dublu, in doi ani de contract... Socoteste singur, in doi ani de contract vei plati 1272 de lei pentru acea tableta, nu ar fi mai simplu sa ii convingi sa iti ia una, pentru o treime din banii astia?
Ah, si sa nu uitam, vei pierde semnificativ din viteza netului.

| grab a răspuns:

Esti sigur ca tableta aia cu specificatiile exacte nu este un jaf? Ai consultat toate review-urile?
Nu ii vei convinge sa dubleze costurile pentru ca e greu cu banii, cu totii o stim.
Mai bine speculeaza o oferta la marile magazine si ia-o pe 8 sau 10 rate cu dobanda 0%. E mai simplu asa.
Si ia-ti una buna nu ce iti baga ei pe gat, sunt aproape sigur ca e o tableta de divizie B-. Succes!

| KinekT explică (pentru grab):

De unde pot sa achizitionez o tableta Nexus 7 cu dobanda 0%?

| grab a răspuns (pentru KinekT):

Hombre, nu stiu acum.
Dar in cazul meu pot sa spun ca am un card BRD Finance care in anumite magazine cum ar fi Carrefour ofera 3-10 rate fara dobanda la diverse categorii gen electrocasnice mari, articole auto, ectronice si audio-video. Dar trebuie sa fii pe faza si sa prinzi zilele alea si sa te duci strategic la un angajat pui un bax de bere la om in brate si iti "rezerva" un produs pentru ca de obicei se epuizeaza ultra rapid de catre pensionari si alte categorii defavorizate.

Sper ca te-am ajutat!
Succes!

| Iulian03 a răspuns:

Buna! Ziile ca ii vei asculta daca va trece pe Romtelecom si zii ca vei lua note bune.

| KinekT explică (pentru Iulian03):

Iau deja note bunesad... altceva?straight face ceva convingator.

| Iulian03 a răspuns (pentru KinekT):

Da-le un cadou sau ceva frumos.

| KinekT explică (pentru Iulian03):

Am 12 anilaughing am bani de buzunar 3-5 lei pe care ii consum pe prostii in fiecare zi...

| NakedTruth a răspuns (pentru KinekT):

Atunci, nu te supara: Maturizeaza-te! Parintii tai muncesc pentru banii aia. Ce o sa castigi daca treci pe un abonament la net mai scup (si mai dezavantajos) decat sa astepti putin si sa-ti iei o tableta. Spuneai ca aveti niste datorii... Daca acuma le aveti, nu crezi ca situatia o sa se inrautateasca daca iei un abonament cu pret dublu?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poate ca parintii tai nu isi pot permite sa plateasca o suma atat de mare, e foarte scump!
Crede-ma ca nu se merita sa platesti atat de scump.
Lasa pe RCS-RDS, ai si viteza buna, platesti doar 60 de lei, nu 113 lei.
Mai ales ca aveti si datorii, domnisoara!
Lasa figurile si fii mai intelegatoare!
Te pup!

| NakedTruth a răspuns:

Nu iti recomand s-o faci. Ba chiar te rog sa n-o faci. Eu am Romtelecom si de-abia astept sa expire contractul ca sa trec pe RDS sau UPC. Dar, daca vrei sa-ti pice net-ul la fiecare 2 ore... fa cum doresti.winking

| KinekT explică (pentru NakedTruth):

Am un prieten cu net de la romtelecom mie mi sa pare in regula. am stat la el 3 zile si neam jucat cu telu, laptopu nu am vazut nicio problema

| Teo4ro a răspuns:

Sa treci cu tot sistemul de pe o retea pe alta doar pentru o tableta amarata pe care oricum ajungi sa o platesti din abonament nu se merita. Gandeste-te ca toata manevra presupune sa vina echipa de la RDS sa isi ia toata shandramaua de la tine din casa, apoi sa vina echipa de la Romtelecom sa o bage pe a lor, in conditiile in care rata pentru tableta daca o iei prin credit e cam cat diferenta de pret a abonamentului...

| Alexandru_Purtan_1988 a răspuns:

Tableta respectiva este un "jaf la drumul mare", iar internet-ul si televiziunea de la RDS sunt mai bune ca cele de la Romtelecom.
Nu te sfatuiesc sa o faci. Mai bine strangi niste bani si iti cumperi un Galaxy Tab 1 sau 2, sau chiar un IPad9 nu conteaza generatia)

| spintecaorul12 a răspuns:

Sa le spui ca e mai bine cu romtelecom ai cateva avantaje si nu este chiar asa scump spune-le ca mai strangi bani si pui si u 50 de lei pe luna eu asa am facut si nu dau nici un ban avem 90 lei de platit si i-am zis tatalui ca dau eu 45 lei ca nu e mult sa strang si in special daca ai amandoi parinti cu tine vorbeste cu mama

| sNNNaJ a răspuns:

Hi!
Poți sa faci așa, le spui parintilor tai că tableta te va ajuta la studiu si la alte lucruri legate de scoala. Chiar daca ai Computer/Laptop, le aduci in vedere alte calitati ale tabletei (E portabila, se deschide mai repede decat un Computer/Laptop, nu consuma asa mult curent laughing, o puteti lua in vacante, etc etc.)
Daca i-ai convins cu ce am zis, Funda happy.