Întrebare recomandată | USwinter a întrebat:

Am nevoie de ajutor! Am 4 surori mai mici:triplete de 2 ani si o sora de 3 ani.Nu le mai suport si nu am rabdare cu ele si simt ca innebunesc.Eu nu le las la mine in camera pentru ca ele fac mare dezordine,dar si cand incerc sa fiu intelegatoare si sa le las,le vad ca umbla cu lucrurile mele si imi pierd cumpatul, urlu la ele, le bruschez si le scot afara din camera.Mama ea e nervoasa pe mine din cauza asta.Nu pot sa am grija de ele pentru ca nu am rabdare.Sora mea de 3 ani ma enerveaza cu atitudinea ei de copil prost.Are niste apucaturi si vorbeste cateodata tampenii.Ma simt ingrozitor ca ma comport asa cu ele si imi doresc sa fiu o sora mai buna,dar cand le vad ca nu asculta ce le spun si se comporta ca niste copii salbatici(nu neg ca deja si eu ma consider salbatica), imi pierd controlul.Ce as putea sa fac sa imi revin si sa nu mai fiu asa agresiva, sa fiu o sora mai buna?

Răspuns Apreciat de Editori
| Elena_Alexandra_2001_dbhk a răspuns:

In primul rand, cred ca ar trebui sa te gandesti de 2 ori inainte sa le bruschezi sau sa le vorbesti urat, deoarece fiind la o varsta frageda caracterul lor poate fi influentat si de tine.
Nu mai zic ca sunt foarte mici si normal ca sunt mai greu de inteles.
Trebuie sa te gandesti ca asa sunt in general copiii mici si sa le intelegi ca ele nu sunt la fel de constiente de situatie precum esti tu. Lucreaza la tine si la rabdarea ta, pentru ele trebuie sa fii un model.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te așezi pe jos și să intri în lumea lor. O să fie minunat pentru tine. Pune câteva jucării noi la tine în cameră dar să nu le dai să iasă afară din camera ta cu ele. Vor veni special la tine să se joace și atunci să te joci și tu cu ele măcar 5 minute. Vei deveni astfel cea mai minunată soră.

| Bizon95 a răspuns:

TREBUIE sa intelegi niste lucruri
1. le iubesti, pentru ca altfel nu te-ai simtii ingrozitor
2. daca esti inconjurata de salbatici atunci si tu te... adaptezi la mediu
3. nici tu nu esti prea mare, pentru ca altfel ai trata problema dpdv al faptului ca ele sunt copii mici, iar copii mici nu trebuiesc luati in serios cand fac ceva naspa, ci tratati cu dragoste, continuu, orice ar face, orice ar zice si oricat te-ar scoate din pepeni
iar copii mici au enorm de multa energie, asa ca sigur ajung sa te aduca la nivelul ca "nu mai pot"

cat despre "la tine in camera", asta e bine, ca ai camera, poti sa incui usa, sau sa o blochezi cu ceva, de gen un scaun, si sa te linistesti la tine in camera, pana iti trec nervii!

| Panamax a răspuns:

Cred ca tatal tau este super incantat ca are casa plina de plangacioase.

| Iote a răspuns:

Aminteste-ti ca si tu erai exact la fel la varsta lor. Si ca mama ta strangea si stergea in urma ta. Adevarat, acum sunt 4, dar mama ta are nevoie de ajutor.
Gandeste-te ca te revezi pe tine de atunci si... amuza-te.

| cristian232323 a răspuns:

Incearca sa te Calmezi mereu cand sora ta face ceva ce tie nu iti place de exemplu eu spun in gandul meu ' E ok, e ok' de vreo 10 ori
sa ma pot calma si eu am o problema cu nervii dar ma pot controla
incearca sa te gandesti ca iei o sa se ia dupa ce vede imprejur asa dar daca te vede pe tine si pe mama ta ca va comportati urat asa o sa faca si ele, daca tot nu te lasa incearca sa le iei ce le place lor m ai mult si sa i spui ca daca va mai face asa nu il mai dai
BAFTA!