| SimonneBX a întrebat:

am o problema destul de grava de care nu mai pot sa scap. Am crezut ca ma joc si e o proasteala de copii dar cum mi-a spus si o prietena sunt un mic "monstu". Totul a inceput de cand am inceput sa ma complexez ca sunt urata, ca nimeni nu ma iubeste, si altele. Am incercat sa scriu tot ce urasc la mine pe o foaie dar nu am facut decat sa ma simt si mai rau si inca mai am depresiile astea. Pe langa asta, ma joc de ceva timp biliard pe facebook si acolo ma joc cu oameni din asia mai ales. (Nu ca asa vreau eu ci asa s-a nimerit). La inceput nu bagam de seama ca erau anagramati si nu stiau engleza si taceam din gura, dar am inceput sa le reprosez si nu numai de felul de a vorbi ci si locul de unde vin, religia si altele. Acum cu oricine as juca ajung sa ma cert ingrozitor si chiar m-am laudat ca sunt rasista desi nu sunt! Spun lucruri fara sa le gandesc si fara sa vreau! Urlu la parintii mei si mai ales la bunica mea, pentru ca de vreo 2 ani am indepartat-o, ma enerveaza felul de a vorbi felul de a ma intreba ce vreau sa mananc cand in fiecare zi ii zic ca imi iau singura de mancare. Ma comport urat cu toata lumea si stiu ca asta nu sunt eu straight face. Ce pot sa fac? Si acel joc de pe facebook, a ajuns ca un hobby pierd cam 3 ore dupa ce ajung acasa si realizez ca e 9 seara si nu m-am apucat de teme. Dar cel mai grav e ca sunt nervoasa mereu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| *Lyttle.me* a răspuns:

Hey!
Am o intrebare. Fumezi de obicei si ai incercat sa te lasi de ele? De obicei aceasta pauza de a numai fuma provoaca nervi si stari precum ale tale, dar nu numai.
Sa sti ca si eu sunt impulsiva si ma regasesc in partea "Spun lucruri fara sa le gandesc..." pana la "...asta nu sunt eu." Desi ai nervi si ai vrea ca toata lumea sa-ti faca pe plac cand te simti asa, trebuie sa incerci sa te controlezi! Eu cand tip de aude tot cartieru ma izolez in camera apoi incerc sa-mi revin. Tip la parintii si bunicii mei dar pe urma realizez ca trebuie sa-i iubesc si sa-i apreciez CAT mai am parte de ei happy, asa trebuie sa faci si tu! Detaseaza-te de jocu' ala ca o sa te duca la disperare. Si inca ceva:fii mandra de ceea ce esti! Gandeste-te ca nimeni nu e perfect si chiar asa e si de ce sa te urasti cand poti sa te iubesti si automat te plac si te iubesc si cei din jur. E nevoie de o schimbare, nu? O atitudine pozitiva te face placuta pentru inceput.
Ia si asculta niste muzica pozitiva care iti place mult pentru ca muzica influenteaza starea sufleteasca a omului chiar daca unii neaga, asta este adevarul.
Mult noroc si...be happy! >; D

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Imaginea de sine afecteaza mult relatiile cu cei din jur, asa ca ceea ce experimentezi cu ceilalti e de fapt datorita modului in care tu te percepi.
Imi pare interesant faptul ca ai privit la ceea ce urasti la tine. Cum sa nu te simti si mai rau dupa asta, cind de fapt tu numai la asta te uiti? A fost doar o focalizare asupra a ceea ce crezi despre tine si atit. Incearca mai bine sa vezi ce ai bun in tine. Eu aveam motive de a ma complexa cind eram tinar, eram f slab, si f inalt, si eram urit din cauza asta, chiar eram urit, incit unele fete rideau de mine pe strada cind ma vedeau, si totusi, ce m-a scapat de complexe a fost o carte care m-a invatat ca oamenii au nu numai rele, ci si bune, si ca fiecare om are si calitati, nu numai defecte. Si in acea carte spunea ca e mai bine sa privesti la ce ai bun decit la ce e rau, si sa iti faci o lista cu ce ai bun si sa te axezi pe ceea ce ai bun. De exemplu, eu sunt bun la desen, am lucrat la asta, si am citeva lucrari frumoase (si nu ma laud, altii zic asta despre ele). De ce sa ma uit la ceva ce nu am, sau ceva negativ, daca pot sa ma axez pe desen, ca sa creez ceva ce sa le placa atit mie (si care sa imi dea satisfactie), cit si altora care ajung sa le vada? Chestia asta dintr-odata ma poate ajuta sa am o parere pozitiva despre mine, mai ales ca munca, sa incerci sa realizezi ceva cu mina ta, intotdeauna te binedispune, te indeparteaza de depresie. O pot spune tot din experienta personala, cind am fost grav bolnav, ca nu ma puteam misca, si asta timp de luni de zile, puteam ajunge rapid la depresie, insa atunci desenul m-a scos, toata ziua stateam in pat si desenam. Deci, fa-ti o lista cu ce ai mai bun din tine, cu ceea ce stii sa faci, cu ceea ce stii ca ai mai bun de oferit in loc de lucrurile pe care le urasti la tine, axeaza-te pe ele, pune-te si fa ceva concret in acest sens, si vei vedea o schimbare reala in viata ta, atit cu privire la tine insuti, cit si cu privire la relatiile tale cu cei din jur. Si nu te astepta ca sa fie totul dintr-o data, chestia asta cere timp, ia-ti timp sa muncesti, sa faci ceva ce iti place pentru mai mult timp si vei vedea rezultate remarcabile.

| AndreiGabi a răspuns:

Hei,buna!
De inceput nu te speria de trimiterile la psiholog.Probabil o sa ajute dar, atat timp cat realizazi ca ai o problema de comportament o poti remedia si singura happy. Sfatul meu este sa incepi prin a-ti cere iertare persoanelor ce sunt prin preajma ta atunci cand ai nervi.Pe viitor o sa sesizezi mai usor o greseala si poate reusesti sa te calmezi.
In ce priveste dependenta de facebook si un joc...pot doar sa iti spun ca "stiu cum e".Am jucat farmville o perioada lunga de timp si se pare ca uitam de teme, uitam ca trec ore bune in fata pc-ului etc. Am spus pur si simplu intr-o zi "gata" si nu am mai jucat. Sunt sigur ca poti si tu, iar daca nu merge pur si simplu exista o optiune de stergere a contului happy(trebuie doar sa iti faci curaj sa apesi un buton). O seara placuta!

| GregHouse a răspuns:

Crize de personalitate. Incearca un psiholog.
Sau ai neurosifilis. Poate schimba caracterul unui om.
Nu te acuz. Doar spun.

| AnotherCatWoman a răspuns:

Schimbarea brusca de stare, agresivitatea fata de alte persoane, nervozitatea si starea de iritabilitate permanenta indica o problema pe plan psihic. De la depresie la tulburarea de comportament sau tulburare mentala, poate fi orice. Cel mai bine ar fi sa incerci sa te calmezi singura( atunci cand iti vine sa tipi sau sa reprosezi ceva cuiva, ramai pe loc un minut, respira si inspira profund de cateva ori si gandeste-te ca nu ai motiv sa te enervezi). Ceaiul de musetel este benefic organismului si cel de tei calmeaza. La farmacie se gaseste Persen care te-ar putea ajuta( dar atentie! citeste bine dozajul pentru ca acesta contine valeriana si nu este recomandat excesul) si cel mai important, miscare in aer liber o sa te ajute sa te eliberezi de starile negative. Daca aceste stari se manifesta in continuare este necesar sa mergi la un consult la medicul psiholog.
Cheers!

| GEORGE a răspuns:

Si eu la fel dar nu cred ca e vreo solutie. doar ca eu nu sunt dependent de nici un joc. (poate doar fifa, pes, gta4) dar joc cate putin din toate, dupa aceea ma enervez si dau drumul la muzica la maxim. la mine nu tine dar cred ca ar trebui sa incerci sa fii calma mereu si sa vorbesti cu familia ta mai frumos. de exemplu eu doar cu tata vorbesc urat si cu cei din jur, dar cu mama nu am cum sa vorbesc urat chiar daca uneori imi vine sa o fac.

| ionutzu94 a răspuns:

Du-te si spune-le parintilor ce ai... du-te la un psiholog si incearca sa nu te mai enervezi din nimic.