| Anonima999 a întrebat:

Am nevoie de ajutor.
am o problema in familie si as avea nevoie de niste sfaturi.
Mama consuma cam mult alcool, nu stiu ce sa mai fac. i-am zis de atatea ori ca nu face bine, ca ar trebui sa se lase, dar ea zice ca, ea bea sa uite de necazuri, ea si tata s-au despartit. in fine.
Pur si simplu nu mai stiu ce sa fac sa se lase, m-am certat de atatea ori cu ea pentru treaba asta, ea zice ca nu o inteleg, dar o inteleg perfect, ok are necazuri bea azi o sticla dar nu 2\3 pe zi si nu zilnic, cateodata uita ca are 3 copii de crescut, mi-e si rusine de prieteni mei, care mai vin cateodata la mine si vad ca mama bea sau asa.
Astept sfaturile voastre.
Multumesc mult!

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| matrix100 a răspuns:

Un psiholog sau doctor ar putea sa o ajute

| jamal000 a răspuns:

De regul consumul de alcool, droguri etc sunt dependente cauzate de anumite probleme din trecut, peste care persoanele respective nu au reusit sa treaca. Din ceea ce spui tu mama ta este efectiv alcoolica, personal as recomanda un centru de dezalcoolizare si/sau un psiholog (dar in Romania nu am fost educati in sensul asta din pacate), dar ma indoiesc ca va accepta, asa ca singura solutie pe care o vad ar fi sa o constrangeti efectiv, dar asta se poate in cazul in care nu ea aduce banii in casa, adica cine se ocupa de gospodarie sa nu ii mai dea bani de asa ceva decat pentru o sticla pe zi de exemplu.

| LoveTenis a răspuns:

Roaga pe mama ei(bunica ta)sa vorbeasca cu ea, sau orice alta ruda.Incearca sa ii ascunzi sticlele cu bauturi alcoolice se va supara daca va afla dar mai tarziu iti va multumi.Asa ca ea toate sticlele ia un sac de gunoi pune-le acolo si arunca sacul undeva, undeva sa nu vada.Si petreceti mult timp cu ea ca sa isi dea seama ca tatal vostru numai e cu ea dar voi veti fi mereu.

| cinderellaindreams a răspuns:

Roaga o ruda apropiata sa vorbeasca cu ea.

| badearazvan a răspuns:

Incearca si tu sa ii explici zici ca daca mai bea tu si frati/surorile tale nu veti mai avea viitor sau zii ca daca bea ea te apuci si tu de baut intreab-o daca asta vrea sa se intample

| FazzaNica a răspuns:

Nu,nu faci corect, pentru a o scapa de aceasta belea e necesar treptat sa-i micsorezi cantitatea adica azi minus un pahar miine minus un pahar asa pina va ajunge la nimic si ATENTIE nu striga, u tipa, nu o inciuda deoarece ea isi va mari cantitatea ia-o cu binisorul fii mereu alaturi de ea daca faci asa la sigur v-a scapa de alcool, este o varianta 100%...este contraindicat si interzis sa lasa bautul in totalmente adica sa nu bea deloc anume dintr-o zi dar daca vei micsora treptat cum ti-am zis mai sus totul va fi ok, Succesewinking

| Figgernaggot a răspuns:

De vicii nu scapi usor. De exemplu o fumatoare din strainatate, cand simtea nevoia sa fumeze manca un tic tac. Dupa un an de zile a devenit dependenta de tic tac(da foarte ciudat) si parca, daca nu gresesc, s-a ingrasat de platea doua bilete de ratb. Revin la ideea ca de vicii nu se scapa usor, iar daca scapi, este posibil sa dai de altul. In general cei din jurul tau nu te pot influenta, daca nu iei tu decizia de a te lasa nu prea poti scapa de viciu. Singurul mod prin care o poti speria este boala. Arata-i ce pateste daca va bea in continuare. Ciroza, riduri, cancer, anemie, boli cardio-vasculare, cheaguri care se pot face pe inima creier si sa pocneasca oricand si sa mori. Sper ca nu te-am bagat in depresie, ci din contra te-am ajutat. Baftabig grin

| Catacata7799 a răspuns:

Pai imi pare rau pentru problemele pe care le ai.Incearca sa vorbesti cu ea, dar cand este treaza, nu sub influenta alcoolului si spune-i ce simti. Incearca sa o faci sa gaseasca pe altcineva si sa uite de despartirea de tatal tau.

| PandaHero a răspuns:

Eu cred ca ar trebui sa stai de vorba cu ea, si de asemenea sa aduci o ruda, un prieten de-al ei sa o consoleze, caci adultii se inteleg cu alti adulti. Fa-o sa inteleaga ca s-a terminat, si nu trebuie sa planga si sa bea pentru asta; sunt destui barbatii in lumea asta si asta este viata, trebuie sa treaca peste.

| sore18 a răspuns:

Buna,te inteleg perfect,sunt in aceeasi situatie,si crede-ma oricat ai vorbi cu ea si oricat de suparata/vesela ar fi tot o sa bea pentru ca acum este un viciu(cum bem noi cola de ex)nu se va lasa niciodata,poate va mai face pauze dar nu se va lasa, sfatul meu este sa nu iti mai chemi prietenii acasa, si sa nu te certi cu ea sau sa o enervezi cand este in starea aceea caci va iesi rau, imi pare rau pentru. tine, stiu cum este si cat de dureros si greu este:*