| eminem100 a întrebat:

Am nevoie de un sfat. De curand am fost la prietena mea pentru prima data si a fost totul ok. A doua zi nu mai era ea. Nu stiam ce sa fac, era foarte trista si nu vorbea mai deloc. Intr-un final mi-a spus ca are o problema de familie si ca nu o sa mai fie la fel un timp. Sufera din aceasta cauza si mi-a dat de inteles ca o vreme vom fi mai distantati. Nu am inteles de ce si daca am facut ceva.nu stiam ce pot face. A trecut 1 saptamana si nu am vorbit deloc. Ingrozitoare saptamana. Am rugat o pe cea mai buna prietena a iei, care este foarte buna prietena si cu mine, sa o intrebe ce are si cat o sa mai tina asta deoarece nu prea mai vorbea cu nimeni si era foarte depresiva. Intr-un final i-a spus ca in ultima vreme a avut rezultate slabe la scoala si parintii ei au aflat si au pus o sa invete mult. Ok, dar mie dc nu mi-a spus? trebuia sa-mi spuna si mie, si intelegeam.Astazi am iesit in parc cu rolele cu ea si cu alti colegi. Ne-am sarutat normal cand ne-am intalnit dar nu am vorbit intre noi pe tot parcursul plimbarii. As fi vrut sa ma duc la ea dar sunt prea timid si o iubesc asa de mult. Cand stam fata in fata nu prea stiu ce sa spun, raman blogat. In fine intr-un final am mintit ca am antrenamente si ca deja am intarziat. Nu stiu ce se intampla. Nu vreau sa o pierd a 2a oara. Stiu ca si ea ma iubeste ...si cum as putea sa scap de timiditatea asta caree ma omoara. DE fapt nu sunt tot timpul asa. Sunt zile si zile. Dau funda. Multumesc

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Poate nu e voarba doar de note, poate e ceva mai grav si a rugato pe prietena ei s ainventeze ceva ca sa nu afle mai multa lume. Dar daca ati stat impreuna din nou banuiesc ca priblema s-a rezolvat.
Cel mai bine ar fi sa lamuresti cu ae asta si ce ai scris aici sa ii spui si ei, mie daca mi-ar spune un baiat asta as ramane impresionata.

4 răspunsuri:
| Peppy a răspuns:

Pai timiditatea o invingi singur prin vointa:X
Daca tu ai note mai mari ai putea sa le explici parintilor ei ca o poti ajuta. Daca nu ii vorbesti deschis la scoala si ii spui ca o placi si ca daca poti o vei ajuta cum poti mai bine.Eu te inteleg.Simt acelasi lucru pentru un baiat dar imi este rusine.Succes!

| dcdavids a răspuns:

Sincer eu as asculta in continu muzica pe mine ma relacseaza. Cat despre timiditate sti la noi la baieti e ceva mai diferit noi daca suntem mai timizi suntem mai speciali. Pentru ca cei timizi pun suflet nu ranesc nu mint nu o fac pe partenera sa sufere. Ce te indem sa faci e sa afli cu adevarat motivul si sa incerci sa aplanezi situatia, dar sa nu fii gen SUPERMAN sa arati ca-ti pasa da sa nu faci totul tu. Impulsioneaz-o si pe ea caci daca nu faci asa o sa creada ca tu o cari in spate si o sa se inchida si mai mult.

| eminem100 explică:

Va multumesc mult. Azi am fost din nou in parc si la fel, nu am vorbit nimic. Am vorbit cu un prieten de-al meu si l am rugat sa o intrebe ce are si de ce nu vorbeste si dupa ce a vorbit mi a spus ca ea asteapta ca eu sa vb cu ea sa o bag in seama si sa nu mai fiu asa. Eu voi incerca si sper ca totul se va rezolva.

| Madalina_8524 a răspuns:

De timiditate poti scapa usor, gandeste-te ca nu ai nimic de pierdut daca vorbesti cu ea si incerci sa ii explici ca tu nu te simti chiar foarte bine atunci cand ea este suparata. asa cum spune si Peppy, daca tu ai note mai mari o poti ajuta. Cum ai zis tu sunt si zile si zile incearca sa faci cumva sa fie mai multe zile bune, cum ti-am zis nu ai nimic de pierdut, nu te faci de rusine, mai ales daca sunteti de aceeasi varsta, nu are de ce sa iti fie rusine sau jena sa vorbesti cu ea. Sper sa rezolvati problemele, incearca doar sa vorbiti si sa clarificati lucrurile.