| AndreiWeisz a întrebat:

Am o dilema destul de mare si as avea nevoie de un sfat. Nu prea pot sa zic nimanui, asa ca intreb aici. Ce pot sa fac daca iubita unui prieten foarte bun imi tot face avansuri? Ma cunosc cu acest prieten de cand eram in liceu, ne intelegem bine, suntem si colegi la facultate. Stiu si cand s-a combinat chiar cu prietena lui, eram acolo cand a cunoscut-o laughing Problema a inceput cand amandoi ne-am dat "like" sa zic asa pe Tinder. Eu am recunoscut-o, dar i-am dat mai mult la misto, voiam sa o intreb ce cauta pe Tinder daca are prieten. Ma trezesc in schimb ca imi da si ea like si chiar imi scrie ca si cum nu era nimic in neregula cu faptul ca avea cont pe Tinder. Am lasat subiectul sa moara acolo, dar weekendul urmator cand am iesit in club cu ei doi si cu inca cativa prieteni, am iesit afara cu ea si inca o prietena ca sa fumam (prietenul meu e nefumator). Eu ma asez jos, iar prietena mea pleaca inapoi in club, iar ea se aseaza direct la mine pe picioare, foarte senzuala si incepe sa ma mangaie pe picior. M-am ridicat brusc si am plecat, ma gandeam ca poate ne vede cineva si am incercat sa uit faza aia.
Cateva zile a fost liniste, pana weekendul celalalt cand prietenul meu a plecat acasa la ai lui, iar ea a ramas in Timisoara. Ma trezesc ca imi da pe la 9 seara un mesaj pe Facebook daca nu vreau sa iesim la o plimbare, dar am refuzat, stiind ca probabil se va intampla ceva mai mult de atat. Nu prea stiu ce sa fac, nu prea imi vine sa-i spun prietenului meu ce se intampla, mai ales ca inca nu s-a intamplat nimic. Pe de alta parte nu stiu cum sa fac ca sa o evit, ea arata foarte bine si intr-o zi mai proasta, posibil sa nu ma mai abtin cum am facut-o pana acum. Ma puteti ajuta cu un sfat?

34 răspunsuri:
| Cortex a răspuns:

"Daca ai o tar*a tine ochii lipiti de ea, nu vreau sa iti refuz femeia dar sti ca n-o pot refuza". Eu zic ca daca faci sex cu ea, el afla si se supara pe tine, nu merita sa-ti fie prieten. Daca ti-ar fi cu adevarat prieten s-ar bucura pentru ca tu i-ai aratat ce fel de persoana este prietena lui.

| Cortex a răspuns (pentru Cortex):

Si sfatul:daca cateaua e in calduri racoreste-o bine de tot!

| Cortex a răspuns (pentru Cortex):

Am uitat sa-ti spun ca eu vorbesc din proprie experienta, eu m-am retinut si nu am facut-o iar acum regret si daca m-as intoarce in timp as face-o de 10 ori. Sper ca tu sa fi mai puternic decat mine atunci.

| Kaℓi a răspuns:

Esti sigur ca donsoara are un plan legat de tine? poate doar se joaca, te testeaza, te provoaca... poate vrea sa iti demonstreze ca atractia e mai tare decat prietenia. Eu zic sa nu-i spui nimic prietenului tau, practic nici nu ai ce sa-i spui happy Ti-a zis ca esti dragut, te-a invitat la plimbare, ti-a stat in brate si te-a mangaiat pe picior... nu fii asa mimoza, nu e un atac foarte dur happy

| AndreiWeisz explică (pentru Kaℓi):

Cam stiu si eu pana la varsta asta cand o femeie vrea ceva mai mult decat o prietenie de la mine laughing Daca s-a intamplat doar atat pana acum este pentru ca am evitat sa mai stau pe langa ea, de la mangaiaul pe picior la a o saruta si la mai mult e doar un pas mic.

| Kaℓi a răspuns (pentru AndreiWeisz):

N-ai inteles, nu era vorba despre nicio prietenie tu-ea, spuneam ca poate vrea sa-ti demonstreze ca atractia (ta, pentru ea) e mai puternica decat prietenia (dintre tine si iubitul ei). E o chestie pe care o fac unele fete, vor sa-si demonstreze puterea, cred...
Pasul ala mic depinde si de tine happy ea provoaca, tu reactionezi, vina e a ta, clar.

| RAY a răspuns:

Esti bun prieten cu el?

| AndreiWeisz explică (pentru RAY):

Da, destul de.

| RAY a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Consideri ca merita? eu unu as spune acelui prieten ce iubita are, pierzi un prieten pentru cateva clipe de placere, folosesti ratiunea Andrei, apropo tu esti in avatar?

| AndreiWeisz explică (pentru RAY):

Ratiunea imi spune sa-i zic, dar tare mi-e ca nu ma va crede, sunt de putin timp impreuna si el e topit dupa ea. Da, eu sunt.

| RAY a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Daca poti dovedi, de ce sa nu te creada?

| AndreiWeisz explică (pentru RAY):

Nu sunt foarte sexuale conversatiile de pe Tinder, mi-a zis de vreo 2 ori ca sunt dragut, cam aia ar fi cel mai compromitator. Seara din club ar fi fost momentul, dar nu am cum sa dovedesc ce s-a intamplat atunci.

| Freya1 a răspuns:

Nu trebuie sa o eviti trebuie sa ii spui direct si pe fata sa inceteze cu avansurile astea deoarece nu e ok si corect fata de prietenul tau.
Daca ea refuza sa inteleaga iar tu vei merge la prietenul tau sa ii spui posibil sa nu te creada dar nu strica sa incerci sau chiar sa ii areti dovada deoarece acea fata isi bate joc de el si nu doar cu tine asta e clar.

| anonimg a răspuns:

Daca nu iti faci principii bune, nu vei realiza nimic in viata.

Principiul este ca sa nu iti faci o relatie distrugand alta relatie buna.
Si un alt principiu asemanator este ca sa nu destrami nici o relatie. Chiar daca prietenia nu este casatorie, are un lucru in comun cu casatoria: el si ea -si nimic mai mult. Deci doua persoane, nu si a treia. De aceea prietenia trebuie tratata cu respect.
Revin la primul principiu: vei avea de castigat tu ca om daca acum iti vei respecta prietenul si nu vei mai flirta cu fata aceasta. In felul acesta vei dobandi un caracter integru in care oamenii pot avea incredere in tine. Si pe parcursul vietii vei vedea cat de important este ca sa obtii increderea oamenilor. Nimic altceva de pe pamant nu poate innobila fiinta umana asa cum o poate face castigarea increderii.
Sfatul meu este sa te opresti aici in relatia cu aceasta fata -si pentru binele tau, dar si al ei; si al prietenului tau, chiar daca ai mers poate destul de departe.

Poate ca tu sau altii vor spune: "Dar am vazut cupluri care in astfel de cazuri se pare ca se potrivesc de minune!"
Poate ca asa este; dar cu ce pret au facut lucrul acesta? Ei si-au vandut increderea si respectul. Si chiar daca au fost iertati, pata lor va ramane pentru totdeauna si nu se va uita.
Nu degeaba este scris: "Un nume bun este mai de dorit decat o bogatie mare." (Proverbe.22:1)
"Mai mult face un nume bun decat untdelemnul mirositor." (Eclesiast.7:1)

| AndreiWeisz explică (pentru anonimg):

Nu stiu daca ai citit tot ce am scris, dar nu am flirtat cu ea laughing ea flirteaza cu mine, eu fac tot ce pot sa nu ii raspund la flirturi.

| minrest a răspuns:

Am eu o idee. Nu mai esti prieten cu el, si se deschide sezonul de vanatoare la prietena lui, in acelasi moment. Dar renunti sincer si definitiv la prieten.

| Hammurabi a răspuns:

Am fost intr-o situatie identica cu sotia unui prieten. Eu am vrut sa-i spun lui, prietenii si sor-mea au zis sa nu-i spun ca le stric familia. M-am incapatanat si i-am spus, considerand ca un prieten bun asa face. S-a suparat pe mine, nu mi-a spus niciodata de ce, dar n-a mai vrut sa vorbeasca cu mine. M-a sunat dupa vreo doi ani, divortase pentru ca a prins-o cu fratele lui.
Asta e.

| AndreiWeisz explică (pentru Hammurabi):

Ouch! Asta mi-e si mie cumva, probabil ca se va supara pe mine si nu ma va crede initial

| danay72 a răspuns:

Un prieten adevărat iubește oricând și în nenorocire ajunge ca un frate.

| sofisis a răspuns:

Momentan eu zic sa nu faci nimic. Pana acum nu poti demonstra decat ca ti-a scris si te-a intrebat daca ai chef sa iesi.
Incearca intai sa o rezolvi cu ea si abia daca nu poti cu ea, du-te la el.
Ea poate spune pur si simplu "ce, e prietenul tau, am vrut sa ma inteleg bine cu el pentru tine"...
Intai taie-i ei orice avans, incercare de discutie, invitatie etc. Daca vezi ca nu inceteaza, strange mesajele de la ea, inregistreaz-o daca poti etc si prezinta-le amicului. Daca ai iubita sau o prietena foarte foarte buna, o poti ruga sa fie si ea cu ochii in 4 la comportamentul tipei. Asa, sa fie 4 ochi pe ea

| AndreiWeisz explică (pentru sofisis):

Mersi, am sa incerc asta. Am iubita, dar nu i-am povestit nimic despre asta, e cam geloasa de fel, nu cred ca i-ar pica bine si cu siguranta i-ar comenta ceva ei sau lui mai devreme sau mai tarziu laughing

| sofisis a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Poate nu i-ar strica niste comentarii mai acide...dar mai asteapta putin. Poate nu e nimic.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Daca ti cu adevarat la prietenia dintre voi 2 nu fii bulangiu. Ia-l frumos, de o parte pe tovarasul tau si explica-i cine e gagicasa de fapt. Atentie, nu-l trata cu superioritate sau cu aere de genu: " vezi ba fraiere ca asta a ta e o t@rfa, ti-o *** cand vreau si etc" ar putea reactiona violent plus ca i-ai provoca daune "psihice" daca chiar o iubeste. Si ai face bine sa ai niste "dovezi" concrete ca sa te creada, sa vada ca nu-i vrei raul, poate fi orbit de "iubire". Il iei separat, cu frumosul fiindca e pacat de el daca sunteti tovarasi buni. Bafta.

| AndreiWeisz explică (pentru BuLaNNNeL):

Mersi de sfat. Nu prea am alte dovezi decat discutiile de pe Tinder, sper sa ii fie suficient cat sa ma creada. Problema e ca intre timp ea continua cu avansurile ei si mno, nu e usor sa tot zic nu laughing

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Hei, mi-am pierdut unicul prieten, om cu, care am rupt din aceeasi paine uneori din ceva foarte asemanator, doar ca aveam 17 ani (orice fata in ochii mei insemna jucarie sexuala), eram la inceput cu tot ce tine de relatii, am acceptat fara nicio ezitare. Omul ala a avut atat bun simt, un suflet atat de curat incat nu mi-a zis nici da-te mai incolo. Doar ca, vezi, au trecut 3 ani, el a evoluat in bine, chiar daca e prin afara, are bani, are un cerc de prieteni (in mare parte cu sufletul la fel de curat ca al lui), iar eu am devenit un fraier neacceptat de restul grupului, un robotel care-si varsa frustrariile in sala si nimic nai mult. Sincer, mi-e ciuda ca l-am pierdut. Vezi sa nu fii si tu prea "suspicos pe burta goala", poate e mai prietenoasa, mai nebunatica, tu stii cel mai bine cum reactioneaza, cum vorbeste; "sclipirea" aia din ochii ei si etc. Tu stii cel mai bine cat de prieten iti e "victima", ce fel de prietenie va leaga. Si oricum, azi e cu el si o face cu tine, maine e cu tine si o va face cu altul. Curv@ ramane curv@ si la a 10 a reincarnare. N-are rost, parerea mea. Eu imi regret "fapta", timpul chiar daca nu e foarte mult a dovedit caracterul omului in timp cu eu am ajuns sa cred despre mine ca-s un fraier. La dracu si cu viata asta. Sper sa-ti fie utile randurile mele, sa alegi intelept.

| Elena9328 a răspuns:

E o mare panarama. Așa cum îți face tie, poate sa i facă și la alții.De ce sa strici o prietenie pentru o cu*va? In ziua de azi încrederea se câștigă greu, așa că ai grijă să nu o distrugi. Spune i prietenului tau. Probabil nu te va crede la început, dar dacă îți e prieten bun, va crede cu siguranță.

| AndreiWeisz explică (pentru Elena9328):

Ai dreptate aici, dar el e foarte entuziasmat ca e cu ea, nu stiu daca o sa ma creada.

| RAY a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Poti dovedi man

| Elena9328 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Daca ție prieten adevărat, te crede

| AdrianVoicu a răspuns:

Ce... de femeie, nu merita sa iti pierzi un prieten pentru o cr"va

| DroIja a răspuns:

Părerea mea e că nu-ți meriți nici prietenul și nici o aventură cu iubita lui!

Dacă nu te-a dus mintea să o faci până acum, vorbește cu iubita lui mai întâi! Explică-i că ce vrea ea de la tine nu e ceva serios, iar tu nu te dai în vât după aventuri. Și spune-i că, pe lângă faptul că e o propunere deplasată pentru gusturile tale, mai este și angajată într-o relație, și nu numai, o relație cu prietenul tău cel mai bun.
Dacă nu ai luat măsuri pe tinder, la club sau pe facbook, măcar acum fă ceva inteligent și explică-i ei de ce nu o să întâmple nimic și de ce ea se joacă cu focul și s-ar putea să fie prinsă de partener.
Ar fi cazul să o abordezi și hotărât, că dacă rămâi farier cum te-a văzut până acum, o să-i lași în continuare impresia că tu ai fi ***-o de mult dar nu aveai curaj.

Vezi dacă înțelege, așteaptă-i răspunsul, iar în funcție de răspunsul ei hotărăști. Dacă nu înțelege și face pe nebuna, du-te la amic. Singurele tale probe (Îmi plac colegii mei de site care te-au sfătuit să te duci cu „probe". Ce probe, fraților?! Probe că i-a dat like pe tinder, accept pe Facebook și că a primit-o în brațele lui?!) vor fi faptul că tu ai încercat să-i arăți că nu e bine ceea ce face încă de la început și nu ai lăsat urme de interpretări.

Dacă înțelege și se va simți cu musca pe căciulă, nu are rostul s-o pârști la prieten, decât dacă o vezi că calcă iar greșit și își păsterază contul pe tinder, de exemplu. Nu are rost să faci măgării față de ea și să îi strici relația dacă fata a făcut un duș rece și s-a făcut cuminte. Ar fi doar rea-voință din partea ta, mai ales știind că el o place foarte mult. Și mai ales, știind că tu ai fi în stare să cochetezi ideea.

Cu plăcere, dar nu prea! Eu v-aș face chestii de astea numai ca să vă arăt cât de lași sunteți și apoi nici nu m-aș mai uita la voi.

| AndreiWeisz explică (pentru DroIja):

Wow wow, acum tot eu sunt ala las? laughing Daca nu am avut "acea discutie" este pentru ca initial, pe Tinder, nu era ceva atat de evident incat sa-i zic asa ceva. Dupa, in seara din club, am preferat sa cred ca face asta pentru ca era poate ametita de la bautura. Abia cand a inceput toata faza si pe Facebook mi-am dat seama ca e serioasa treaba si efectiv nu am stiut ce sa fac. Din moment ce am evitat sa ma bag si eu pe filmul ei, ma gandesc ca e un semn de refuz si asta.
Oricum, in principiu ceea ce zici tu este coerent, am sa fac asta. Mersi pentru sfat happy

| xseven7 a răspuns:

Da-i un reject și spune-i prietenului tau ca sa stie ce fel de iubita usuratica are!rolling on the floor)