| danmatei a întrebat:

Am o intrebare? Concubina mea ma anuntat ca vrea sa ma dea in judeccat sa ma decada din drepturile parintesti si doreste sa fac testul de paternitate.Aceasta ma anuntat de curand ca nu este copilul meu dar copilul este recunoscut de mine si sunt trecut pe certificat ca tata.Intrebare mea este in instanta in cazul asta cine plateste testul? copilul are varsta de sapte luni.

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Cine cere testul, ăla plăteşte.
Dacă ea cere, ea plăteşte. Dacă nu e copilul tău, te decade din drepturile părinteşti dar nici nu vei fi obligat să-i plăteşti pensie alimentară (deci win-win).
Dacă e copilul tău, va trebui să se chinuie serios să te decadă din drepturile părinteşti, ceea ce e destul de greu (ar trebui să aducă dovezi că l-ai bătut sau ceva...).
Succes!
P.s.: N-o băga în seamă pe Corporatista, e spre binele tău să nu fii derutat.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In orice proces, inclusiv in cel de paternitate, cel care cere o proba trebuie sa o si plateasca, deci concubina va plati costul testului. Urmeaza ca, la finalul procesului, cel care l-a pierdut sa plateasca toate cheltuielile de judecata, facute de cel care a castigat procesul. Numai bine!

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Ai probleme mai mari decat costul unui test de paternitate, nu ti se pare?

| nikol a răspuns:

Pai cred ca tu platesti testul.Dar ai recunoscut tu copilul si ai si semnat ca e copilul tau de zice ca ai recunoscut copilul? pai daca nu e copilul tau dupa ce faci testul poti sa o dai tu in judecata si neaparat trebuie sa iti deconteze testul.asta daca nu ai semnat tu ca esti parintele lui fara sa faci testul.La urma urmei daca testul e negativ si ai si semnat ca e copilul tau tot poti sa o dai in judecata ca te-a facut sa crezi ca e al tau ca te-a mintit si tu ai cazut in plasa, Deci daca nu e al tau copilul si te da in judecata, tu ai de castigat cu testul de paternitate.

| danmatei explică:

Dar de ce trebuie sa platesc eu cheltuielile de judecata si costul testului din moment ce se dovedeste ca ia mintit