| laurentiupetru82 a întrebat:

Am si eu un baietel de 9 luni si la nastere tatal lui nu a mai vrut sa il recunoasca. intrebarea mea este pana la ce varsta a copilului pot sa fac testul ADN pentru a-mi folosi in instanta, ca dovada ca este copilul lui.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui un element esential, respectiv daca ai fost ori nu casatorita cu tatal copilului. Pornesc de la ipoteza ca nu ai fost casatorita.
Testul ADN il poti face oricand in timpul procesului pentru stabilirea paternitatii, respectiv atunci cand instanta il dispune. Trebuie sa incepi procesul inainte ca baiatul sa fi implinit un an, in acest sens sunt prevederile Codului familiei, citez:
"ART. 60.Acţiunea în stabilirea paternitãţii din afara cãsãtoriei poate fi pornitã de mamã într-un termen de un an de la naşterea copilului.
Dacã, în cazul prevãzut în art. 54 alin. 1, un copil a pierdut calitatea de copil din cãsãtorie prin efectul unei hotãrâri judecãtoreşti, termenul de un an pentru pornirea acţiunii în stabilirea paternitãţii din afarã cãsãtoriei va curge de la data când acea hotãrâre a rãmas definitiva.
In cazul în care mama a convieţuit cu pretinsul tata ori dacã acesta din urma a prestat copilului întreţinere, termenul de un an va curge de la încetarea convieţuirii ori a întreţinerii.
Acţiunea aparţinând copilului nu se prescrie în timpul vieţii acestuia."
Mentionez ca se aplica aceste prevederi, desi a intrat in vigoare Codul civil din 2009, in baza art.47 din L.71/2011 de punere in aplicare a Codului civil. Numai bine!

| laurentiupetru82 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc foarte mult Ioandelasal, pentruraspunsul tau. nu sunt casatorita cu el; dar vreau sa dovedesc in instanta k e al lui si k trebuie sa plateasca pensia alimentara copilului. acest cont de site nu e al meu, m-a lasat un amik sa pun aceasta intrebare.

1 răspuns: