| anonim_4396 a întrebat:

Cei care ati citit ultima mea intrebare legata de chirie, am pus piciorul in prag si am hotarat definitiv ca plec din chirie la sf lui mai sau mai repede daca gasesc inlocuitor. Problema este ca am gasit o fata destul de okay, din punct meu de vedere, insa colega mea de camera nu o accepta, zice ca nu si-a format o parere buna de ea. Fata e foarte frumoasa chiar daca e de la sat, bunele maniere tot tot si ca doreste sa se mute cat de curand. Colega mea imi tot spunea mie ca eu nu plec din chirie pana nu ma inlocuieste cineva, ca ea nu poate plati cu 200 lei in plus, de parca as fi obligata si as fi in lanturi laughing (se citea frica si disperarea din tonul ei)si i-am spus cum sta treaba cu contractu si nu ma tine absolut nimeni legata de locu' asta.
Mi s-a spus de catre prieteni si mama mea : primul venit,primul servit. Eu caut sa plec cat mai repede din stresul asta ca de abia am pofta de mancare, si ea pe langa faptul' ca nu isi permite sa plateasca mai mult, mai si baga motive si are mofturi.

Desigur ca eu nu sunt un om rau sa aduc pe cineva(decent) in chirie fara voia ei, insa cei apropiati au zis sa fac asa ptc sunt banii si psihicul meu la mijloc, si nu doar atat, sunt si banii colegei mele(putin ca-mi pasa dupa cum s-a comportat cu mine) iar acum in perioada asta foarte rar gasesti pe cineva sa vina, mai ales sa fie impartita camera happy.
Iar proprietara nu vrea decat sa isi primeasca banii.Mi s-a spus ca in momentul in care am plecatin chirie, in mai, sa nu mai raspund la niciun telefon happy
Cum ma sfatuiti sa fac?
Ps: contractul nu e legal, e semnat de SLEPC (al orasului), proprietara nu plateste nicio taxa de impozit la stat, contractul nu spune ca as avea vreo penalitate in cazul in care plec, plus ca am anuntat proptietara inainte cu 2 luni de data plecare si de situatia cu inlocuitorul.

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca ai unde sa pleci taio numa sa nu-ti para rau dupa aia

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Și eu am stat in chirie, cam jumătate de an și am platit chiria+utilitatile ( asociația)doar pentru cât am stat.Deci din momentul in care pleci tu sa nu mai dai niciun ban, nu mai tii cont de niciun contract, plătești pentru cât stai.Si bine ar fi sa nu mai tii legătura cu proprietara, ea să își vadă în continuare de chiriile ei, iar tu de viata ta și gata.Succes!

| sierra1 a răspuns:

Dacă exista un contract, semnat de... (cine?) și te ții de el, e în regulă. Să ai o copie și tu să știi exact ce zice.

| 2EXA a răspuns (pentru sierra1):

Contractul e ILEGAT. Nu e semnat de notar, e doar sa nu-i dispara la proprietara lucruri din casa, sa aiba o evidenta. Atat.

| sierra1 a răspuns (pentru 2EXA):

Contractele (economice) se semnează intre pățrti, nu necesită prezenta notarului. Gîndește-te la contractul de munca dacă ai. Sau la contractul educațional la scoală - facultate.

| 2EXA a răspuns (pentru sierra1):

Si eu ce penalitati am daca plec? Practic si teoretic niciuna.

| sierra1 a răspuns (pentru 2EXA):

Am scris mai sus : Să ai o copie și tu să știi exact ce zice (contractul)

| Laura927 a răspuns (pentru 2EXA):

Daca nu are un contract LEGAL semnat de notar si nu a declarat contractul si prin urmare suma de venit ingresata lunar ...acel contract este doar o hartie care nu demonstreaza nimic!
Nu poate nici sa demonstreze ca tu ai locuit acolo daca nu ai facturi pe numele tau pe acea adresa!
Plus ca daca face mofturi proprietara poti sa mergi la politie si sa o denunti ca nu ai un contract LEGAL si ea, proprietara, va avea bani de scos din buzunar si mai mult ca sigur va fi acuzata.
Tu mergi unde tie iti este mai bine, fie singura fie cu prietena ta dar pe primul loc tie sa iti fie bine ..prietenii vin si pleaca nu uita.

| 2EXA a răspuns (pentru Laura927):

Multumesc
Pentru contractul actual s-a cerut CNP-ul meu si al colegelor chiar la inceput, iar pe contract este numele nostru cu semnatura.
Afecteaza cnp-ul cu ceva?

| Laura927 a răspuns (pentru 2EXA):

Poate sa aiba cnp-ul tau..si la fel semnatura ta, nici un act nu este valid daca nu este semnat in fata notariului.
Plus ca ti-am zis proprietarul trebuie sa declare contractul pentru ca trebuie sa plateasca sattului niste taxe..doar nu va castiga cineva ceva fara sa imparta cu statul nu?

| 2EXA a răspuns (pentru Laura927):

Intr-adevar.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Atunci cred ca deja poti pleca daca nu e scris nimic ce se intampla dac apleci si ea nu a platit taxele aferente. Dar intreaba un avocat mai intai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dacă ai chef să pleci, pleci.
Nu contează că e legal sau ilegal contractul, nu contează dacă colocatarei tale îi place sau nu-i place și nu contează ce zice proprietara.
Îți strângi boarfele și te cari fără să privești în urmă.
Punct.

| ShamelessQboy a răspuns:

Cert, contractul nu-i legal dacă nu plătește impozit, o poti chiar denunța la fisc, dar nu cred ca asta te interesează.
Pleaca cu incredere unde iti e mai bine si nu te mai uita inapoi la ce zice colega sau proprietara, nu ai nici o obligatie legală.
Succes.